AZ EGÉSZSÉGES
BÉLMŰKÖDÉSÉRT!
Hármas összetétel:
5-féle probiotikus törzs, prebiotikum, egyiptomi útifű maghéj

Kedves Vásárlóink!

A Lepicol Plus termék forgalmazását megszüntettük.

Kérjük keresse fel a Protexin.hu oldalt, ahol további probiotikus termékekkel állunk rendelkezésére.

Megnézem

Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc. válaszol kérdéseire.

Dietetikus válaszol rovatunkban csak az emésztő- és bélrendszeri panaszokkal, az antibiotikum-szedéssel összefüggő gyomor- és bélpanaszokkal, a probiotikum szedéssel és az ezzel összefüggésben lévő kérdésekre tud dietetikus-szakértőnk válaszolni.
Kérjük, hogy egyéb jellegű panaszaival forduljon más fórumokhoz.

Dietetikus szakértőnk 2-3 munkanapos határidővel válaszoln a feltett kérdésekre, addig kérjük szíves türelmüket.
A válaszokat itt, a honlapon tudják megtekinteni.

FIGYELEM!
Kérdése a válasszal együtt mások által is láthatóvá válik!

Kérdésem

Tudomásul veszem, hogy a feltett kérdésemre a válaszadó dietetikus 3 munkanapon belül tud válaszolni.

2023. 1. negyedév kérdései és válaszai

2023.03.31. 10:26:13
Kedves Dorina!

Jövőhéten lesz glükóz (0-120) FT3, FT4, TSH, inzulin (0-120) perces vérvételem, viszont az az információt kaptam a laboros dolgozótól, hogy mivel nekem legutóbb 8,9 volt a vércukrom (azóta gyógyszerrel és diétával karban van tartva, 6 fölé nagyon ritkán megy) így nem adhat nekem 75 grammnyi glükoz oldatot.

Abban maradtunk, hogy vigyek reggelit, viszont ezt nem tudom pontosan, hogy a reggeli széndhirát mennyiségemnek való reggelit (30 gramm), vagy 75 gramm szénhidrátnyi mennyiséget vigyek.

A vizsgálat miatt jó megoldás lehet reggelire fele fele arányban szendvics és tej amennyiben a 75 grammnyi kell? (mióta diétán vagyok nem iszom tejet, csak most a vizsgálat miatt lenne kérdés)

Vagy mit javasol?

Köszönöm.
Kedves Kérdező!

Amennyiben a laborral nem tud egyeztetni a glükóz-terheléses vizsgálatig (75 g glükóz a standard, esetleg citrommal), javaslom, hogy mindent vigyen magával (a praktikus szempont).
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.29. 21:42:35
Tisztelt Doktornő!
Hisztamin intolerancia esetén van olyan joghurt, vagy kefír, ami fogyasztható? (Ami nem növeli a hisztamint?)
Válaszát köszönöm.
Ilona
Kedves Kérdező!

Minél inkább érlelt és minél kevésbé friss egy termék, annál magasabb lehet a hisztamin-tartalma.
Kefir és joghurt vonatkozásában csak alternatív megoldások jöhetnek szóba. Az interneten találhat kókusztej alapú recepteket és hasonlókat.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.29. 14:30:17
Kedves Doktornő!
Az utóbbi 1-2 évben felszaladt rám pár kiló felesleg. Viszont hiába kezdtem el rendszeresen, heti 2-3 alkalommal edzeni 1 óra hosszat. Valamint a táplálkozásra is odafigyelek, nem nassolok semmit. De a mérleg nem mozdul 1 dkg-ot sem. Amit furcsállok, mert volt már rá példa pár éve, hogy ha a nassolást abbahagytam, azonnal lement 2-3 kg.
A ciklusommal egyébként nincsen gond. De állhat a sikertelen fogyás hátterében PCOS, vagy inzulinrezisztencia?
Előre is köszönöm a válaszát!
Kedves Kérdező!

Lehet, hogy már a klimaxot megelőző hormonális változások zajlanak, és amiatt megy nehezebben a fogyás?
Javaslom, hogy az egészséges táplálkozás mellett figyeljen a magnézium- és D-vitamin-bevitelére is!
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.27. 16:10:53
Kedves Doktornő!
Merckformin xr-t szedek 1500at naponta. Kismama vagyok, 11hetes. Ir+pcos-em van. Mostanában rendben van a cukrom, ritkán sem magas. Friss vérvétel szerint a glükóz mérés is rendben (szendvicset és tejet kellett innom).
Tovább kell szedjem, vagy el kell valhogyan hagynom erre az időre? Májusra kaptam időpontot, de inkább Önhöz fordulok, hogy ne kelljen feleslegesen gyógyszert szednem. Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Ebben a kérdésben csak a kezelőorvosa tud dönteni, valamennyi lelete ismeretében. Javaslom, hogy minél hamarabb forduljon hozzá!
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.27. 00:12:59
Tisztelt Doktornő!
Béta-karotin fogyasztás felől érdeklődök. A Pirulakalauzban azt olvastam, az ajánlott napi adagja 7 mg, majd megnéztem az általam már beszerzett készítményt, és ennek a doboza azt írja, 340 mg-os kiszerelésű tablettákat tartalmaz! Havi 1x szedjem ezt a késztményt, vagy hogyan kéne, ha ennyivel többet tartalmaz, mint az ajánlott mennyiség?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Soknak találom a béta-karotin mennyiségét, és nem javaslom, hogy egyszerre ekkora mennyiséget beszedjen. Mellékhatásként a bőre sárgás-narancsosra színeződését tapasztalhatja, ami egyébként múló jelenség, de nem kívánatos.
Emellett a tartós, nagy dózisú béta-karotin-szedésnek a dohányzó egyéneknél káros hatásai is lehetnek, hosszú távon nőhet a tüdőrák rizikója.
Javaslom, hogy a jövőben olyan étrend-kiegészítőket alkalmazzon, amelyek az ajánlásoknak megfelelő mennyiségben tartalmaznak összetevőket. Ennél nagyobb adagokat csak orvosa tanácsára szedjen!
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.26. 16:43:54
Kedves Dorina !

Méh miomám kb 7cm es., Inzulinrezisztenciám is van. Mycroadenoma hypophysisben.

Jelenleg 90 kg körül vagyok.
Milyen ételeket egyek többet? A húsokat csökkentsem? .
szeretnék műtétet elkerülni.
Fontos a megelőzés.
Üdv. U. Éva
Kedves Kérdező!

Javaslom, hogy elsősorban a vörös húsok (marhahús) és a sonkafélék fogyasztását fogja vissza, és növelje meg a zöldségek, elsősorban a zöld leveles zöldségek fogyasztását.
Nem biztos, hogy a műtét elkerülhető, életkortól és számos egyéb tényezőtől is függ, hogy hogyan alakul a miómája sorsa, de a táplálkozással sokat tehet az egészségéért.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.24. 17:09:32
Üdvözlöm! Zenofort lehet szedni fogyásra ? Nincs cukorbetegségem, azt hallottam segít a fogyásban.
Kedves Kérdező!

A Zenofor nem fogyasztószer, hanem cukorbetegek kezelésére szolgáló gyógyszer, amely a vércukorszint normalizálásában segít. Gyógyszerről van szó, amelynek akár súlyos mellékhatásai is lehetnek, ha azt nem a javallatoknak megfelelően szedik (a fogyás nem javallat).
Ha fogyni szeretne, diétát és testmozgást javaslok elsősorban.
Kóros mértékű, egyéb betegségekkel társuló elhízásnál, szigorú szabályok alapján az orvosa írhat fel Önnek a fogyást támogató gyógyszert (ami szintén a diéta és a testmozgás mellett javasolt).
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.24. 01:40:57
Kedves Dorina!
4.5 éves kisfiamnak Food test alapján tej, tojás, gliadin, kazein érzékenysége van.
Ételallergia vizsgálat negatív.
Székletében normál bélflóra jelentősen kevesebb.
Jelenleg Proteixin Junior kap prebiotikumnak [tejet, szójat tartalmaz]
A Proteixin adásáról szeretném kérdezni.
Kedves Kérdező!

Amennyiben allergia nem áll fenn (azt írta, hogy nem), adhatja a gyermekének a Protexin Juniort. A benne lévő tejtartalom nem éri el azt a mennyiséget, amely befolyásolhatja laktóz intoleranciában szenvedőket.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.08. 14:46:54
Kedves Dorina!

Sajnos évek óta Hisztamin-, (Értéke 7.0), fruktóz-, laktózérzékeny vagyok. A leírtaknak belgyógyászati oka nincs. Azonban enzimpótlással sem tudok laktózos tejterméket enni. Szeretném megkérdezni, hogy mi lehet ennek az oka?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Kérdező!

Nem tudom, hogy a diagnózisa milyen mértékben alátámasztott orvosilag.
Lehetséges, hogy IBS-e (is) van, annak sincsenek jelei az ultrahangon vagy MR-vizsgálaton, viszont okozhat a laktózintoleranciához hasonló panaszokat.
Érdemes lenne egy gasztroenterológust felkeresnie valamennyi meglévő leletével együtt.
Előtte azonban javaslom, hogy 1-2 héten át vezessen táplálkozási naplót. Írja fel, hogy miket eszik/iszik, és milyen tüneteket tapasztal a különböző napszakokban.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.06. 07:59:49
Kedves Dorina!
PCOS esetén 160 grammos szénhidrát diéta ajánlott vagy melyik étrendet ajánlja inkább?
Kedves Kérdező!

PCOS esetén nagyon fontos, hogy rendszeresen étkezzen, elkerülve ezzel a vércukor ingadozást (ez napi 5-6 étkezést jelent).
A szénhidrátokra oda kell figyelni: vannak ugyanis lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok.
Lassan felszívódó szénhidrátok: zöldségek, teljeskiőrlésű gabonák.
Gyorsan felszívódó szénhidrátok: gyümölcsök, tejtermékek.
Az étrend összeállításakor fontos az inzulinérzékenység mértéke; reggel a legrosszabb, napközben javul, estére újra romlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy reggel és este mindenképp lassan felszívódó szénhidrátot kell fogyasztani, a gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket (gyümölcsök) inkább ebéd, uzsonna körül.
PCOS diéta során a cukor tiltólistás. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos édes péksütemények, édességek, üdítők kerülendők.
Ha édesre vágyik, célszerű az édességeket saját kezűleg készíteni, stevia-val, vagy eritrittel.
Az asztal gyümölcsök szintén kerülendők, valamint a magas cukortartalmú gyümölcsök (banán, szőlő, szilva)

Igyekezzen sok nyers zöldséget fogyasztani, sovány húsokat (csirke, pulyka bőre nélkül), halat is hetente legalább egyszer.

Én a megfelelő, személyre szabott diéta összeállításának érdekében azt javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.05. 09:34:13
Kedves Dorina! Nálam gasztroenterológus szakorvos megállapította, hogy SIBO alakult ki a több hónapig ès nagy dózisban szedett savlekötő miatt ezèrt Quamatel 2 x20 mg, Itopride 3x1, illetve a második kúra Normixnál tartok. Sajnos azt vettem èszre, hogy a számban hol keserű, hol savanyú, hol èdes ízt èrzek, ès a számban a nyálkahartya fáj, èg. Szeretnèm kèrdezni, hogy mikor számíthatok javulásra? Meddig tart míg rendeződik kissè a helyzet? Elèggè el vagyok keseredve ez miatt. Nem tudom mit ehetek ès mit nem. Probiotikumot folyamatosan szedek, illetve èlőflórás joghurtot is minden nap fogyasztok. Segítsègèt előre is köszönöm! Üdvözlettel: Bea
Kedves Bea!

Egyéntől függő, hogy mennyi idő alatt rendeződik a vékonybélben lévő flóra állapota. A probiotikum- és joghurtfogyasztást támogatom. Bőséges folyadékfogyasztást, rostdús étkezést (zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék) javaslok, és a tapasztalatok alapján a FODMAP-diéta jót tehet.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.02. 16:03:32
Kedves Doktornő!
Vastagbél tükrözéssel vastagbél diverticulitis betegséget találtak. A bélben 40 cm-es darabon számos apró kitüremkedés van.
Normixot kapok és probiotikumot.
Milyen étrend szükséges, hogy elmúljon a gyulladás? Rostszegény vagy rostos? Köszönöm előre is válaszát!
Kedves Kérdező!

A rostokban dús étrend, vagyis a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása kedvező hatású.
Kerülendők a vörös húsok, az olajban sült ételek, a finomított liszttel készült fogások és a zsíros tejtermékek.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.03.01. 10:32:02
Kedves Dorina!

Felütötte a fejét a hír, hogy az eritrit sztrókot okozhat. Ez mennyire igaz? Mi értelme cukorhelyettesítőt használni cukorbetegként, ha ugyan a vércukornak, hasnyálmirigynek nem árt, ellenben minden más bajt csinál. Lényegében ez a jobb vagy a bal kezembe harapjak esete, nem?
Köszönöm.
Kedves Kérdező!

Egyelőre friss kutatási eredményekről van szó, biztos kijelentések nem tehetők. A kutatók maguk is jelezték, hogy sürgősen szükség van további vizsgálatokra, amik tisztázhatják az eritrit és a stroke közötti kapcsolatot.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.28. 19:04:21
Előző kérdező vagyok, mennyi gyógyvizet igyak,hogy csak lazítson a székleten?
Kedves Kérdező!

Egyéni érzékenységtől függ. Önnek kell kitapasztalnia, beállítania a megfelelő dózist, amitől a széklet lágyabb lesz, de nem jön létre drasztikus hashajtás.
Javaslom, hogy próbálkozzon napi 2 alkalommal fél-fél deciliter gyógyvízzel, esetleg csapvízzel keverve. Aztán növelheti, vagy csökkentheti az adagot.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.28. 08:11:25
Jó napot!

Ferenc József gyógyvizet és pantoprazolt együtt lehet szedni?

Köszönöm.
Kedves Kérdező!

Igen, lehet. De ne igyon olyan sok gyógyvizet, ami már erős hasmenést okoz, mert akkor a bevett gyógyszer is könnyen távozik, anélkül, hogy kifejtené a hatását.
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.27. 14:46:28
Kedves Dorina!
PCOS esetén milyen diétát ajánl?
Kedves Kérdező!

PCOS esetén nagyon fontos, hogy rendszeresen étkezzen, elkerülve ezzel a vércukor ingadozást (ez napi 5-6 étkezést jelent).
A szénhidrátokra oda kell figyelni: vannak ugyanis lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok.
Lassan felszívódó szénhidrátok: zöldségek, teljeskiőrlésű gabonák.
Gyorsan felszívódó szénhidrátok: gyümölcsök, tejtermékek.
Az étrend összeállításakor fontos az inzulinérzékenység mértéke; reggel a legrosszabb, napközben javul, estére újra romlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy reggel és este mindenképp lassan felszívódó szénhidrátot kell fogyasztani, a gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket (gyümölcsök) inkább ebéd, uzsonna körül.
PCOS diéta során a cukor tiltólistás. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos édes péksütemények, édességek, üdítők kerülendők.
Ha édesre vágyik, célszerű az édességeket saját kezűleg készíteni, stevia-val, vagy eritrittel.
Az asztal gyümölcsök szintén kerülendők, valamint a magas cukortartalmú gyümölcsök (banán, szőlő, szilva)

Igyekezzen sok nyers zöldséget fogyasztani, sovány húsokat (csirke, pulyka bőre nélkül), halat is hetente legalább egyszer.

Én a megfelelő, személyre szabott diéta összeállításának érdekében azt javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.25. 22:33:46
Üdvözlöm!
Székrekedésre, kemény székletre mit tudna ajánlani?
Utifűmaghéjról mi a véleménye?

Köszönöm
Kedves Kérdező!

Az egyiptomi útifű maghéj jó választás. Több vizsgálat igazolja a kedvező hatását. Próbálja meg!
Javaslom, hogy bőségesen fogyasszon mellé tiszta vizet, napi 2-3 litert is akár, és mozogjon többet!
Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.23. 01:47:27
Kedves Dorina,
D-vitaminbol több helyen a minél nagyobb kiszerelést javasolták, így meg is vettem egy nagydozisút.
Viszont látom, hogy a napi szükséglet 2000 %-a ez az adag, rá van írva a dobozra. Okozhat-e ennek hosszútávú szedése problémát? Esetleg szedjem csak minden 2. / 3. stb napon?
Kedves Kérdező!

Az aktuális szakmai ajánlások alapján egészséges felnőtteknek az ősztől tavaszig tartó időszakban napi 2000 NE D-vitamin szedése ajánlott.
Szedheti úgy, hogy minden nap bevesz 2000 NE-t.
Úgy is lehetséges, hogy kétnaponta vesz be 4000 NE-t, vagy például hetente 14000 NE-t (=7*2000 NE).
Az NE-értéket figyelje az adagolás során. Ha eszerint jár el, nem fogja túladagolni.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.22. 13:23:14
Kedves Dorina!
Több helyen is olvastam, hogy nem ajánlott túl sok gyümölcsöt fogyasztani, így én a napi max 5 adag gyümölcs/zöldség elfogyasztása után már nem is szoktam. Van viszont, hogy édeset akarok enni, és ha elfogyasztottam a napi gyümölcs/zöldség adagot, akkor már csak édesség jöhet szóba... egyek inkább több gyümölcsöt, ha így teljes mértékben el tudom kerülni az édességek fogyasztását? Vagy a túl sok gyümölcs semmiképpen nem ajánlott?
Köszönöm válaszát!
Kedves Kérdező!

A napi 5 adag zöldség/gyümölcs fogyasztása tökéletesnek mondható. Egy kis édesség 1-1 alkalommal megengedhető.
Felmerül viszont bennem a kérdés, hogy az édesség utáni vágya esetleg nem krómhiánnyal függ-e össze.
Kellően változatosan táplálkozik?
A napi 5 adag gyümölcs és zöldség dicsérendő, de kellene, hogy legyen mellette tejtermék, húsféle, vagyis egyéb típusú táplálék is.

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.21. 18:25:54
Kedves Dorina - lenyűgöz, amilyen részletesen válaszol a kérdésekre. Ezt nagyon köszönöm. Én 70+ hölgy vagyok. Azt hallottam, hogy a frissen préselt almalé tisztítja a májat. (Nem én préselem, dobozosat veszek, jó minőséget.) Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Edit
Kedves Kérdező!

A frissen préselt almalé kétségkívül egészséges. Az, hogy a májra miként hat, részleteiben nem ismert, de a fogyasztása mindenképpen javasolható!

Üdvüzlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.20. 18:35:18
Kedves Dorina,
az epehomokos író vagyok. Mindent csak az adagolásnak megfelelően fogyasztottam, viszont immunerősítés céljából az utóbbi kb. fél évben sokféle kiegészítőt szedtem, lehet ez az epehomok hátterében?
Illetve milyen étrendi változtatás javasolt (sludge, epehomok esetén)? Eltérő információkat találtam a neten: hol azt írják, a rostdús táplálkozás kiemelten fontos ilyenkor, hol pedig azt, hogy a túlzottan rostos ételeket kerüljék..
Köszönöm
Kedves Kérdező!

Ha előírás szerint fogyasztotta a termékeket, nem hiszem, hogy problémát okozott. Az epehomok viszonylag gyakori panasz, sok esetben nem derül ki a kiváltó oka.
Az étrendben a kiegyensúlyozott táplálkozásra törekedjen, kerülje a szélsőségeket! Ne kezdjen drasztikus fogyókúrába, mert is ronthat az epebetegek állapotán! Mérsékelje a finomított cukrok, zsíros, fűszeres ételek fogyasztását, és ne dohányozzon! A növények és a rostok fogyasztása ajánlott, a normális keretek között (szélsőségektől mentesen).

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.19. 13:28:16
Kedves Dorina!

Igaz-e, hogy a teljes kiőrlésű liszt egészséges (szemben a fehér liszttel)?

Köszönöm szépen a választ!

Üdvözlettel: M.
Kedves Kérdező!

A teljes kiőrlésű liszt ásványi anyagokban és nyomelemekben is gazdagabb, mint a fehér; így egészségesebb. Megéri azt választani!

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.18. 08:22:26
Jó napot kívánok!
Érdeklődnék, hogy a Protexin Balance hatásos lehet-e stressz által ki váltott csalánkiütés kezelésére. Általában ha valami hozzám dörzsölődik, akkor jön elő. Alapjáraton stresszes vagyok, ingerült. Antidepresszánst (citalopram) szedek. Korábban a stressztől volt már feltételezett colitisem.
Válaszát előre is köszönöm szépen
Kedves Kérdező!

A stressz enyhítése kedvezően hathat a csalánkiütésre. A bélflórán keresztül enyhíthető a stresszreakció. Vagyis, egy jól megválasztott probiotikum segíthet (nem 100 %!) a stressz okozta tünetek leküzdésében.
Én azonban az Ön helyében a Protexin Balance helyett a Bio-Kult Neura-t választanám, mert azt kifejezetten az idegrendszeri működés kedvező irányú befolyásolása céljából fejlesztették.
https://bio-kult.hu/webshop/bio-kult-neura-60-db-kapszula

Üdvözlettel:
Dr. Budai Marianna
2023.02.16. 23:51:03
Szép estét!
Nemrég epehomokot találtak nálam -okozhatja ezt a túlzott étrendkiegészítő fogyasztás?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Az étrend-kiegészítőket mindig a javasolt mennyiségben szabad fogyasztani, túllépni a mennyiséget nem tanácsos, hiszen könnyen felhalmozódhatnak az ásványi anyagok, és néhány vitamin a szervezetben.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.16. 05:23:08
Kedves Dorina,
Radiológus orvos zsírmájat állapított meg nálam.
42 éves vagyok, 160 cm, 68 kg.
Hogyan tudnám rendezni, kimélni, méregteleníteni a májam? Ezt vissza lehet fordítani? Nem dohányzom, alkoholt egyszer-egyszer kismértékben fogyasztok.
Az internetetn hírdetett természetes májtisztítok hasznosak lehetnek? Tudna javasolni valamit?
Köszönöm
Kedves Kérdező!

Zsírmáj esetén a következőkre kell odafigyelni:
kerülje a zsíros, csípős, fűszeres ételeket, az alkoholt és a túl sok cukrot.
Fogyasszon sok nyers zöldséget, húsok közül a soványakat válassza (pl szárnyasokat bőre nélkül), teljesértékű gabonát. Kerülje a füstölt húskészítményeket, a zsíros tejtermékeket.
Ételeit igyekezzen zsírmentesen készíteni (tapadásmentes serpenyőben, sütőzacskóban), enyhe fűszerezéssel; friss zöldfűszereket használjon az erősebb csípős fűszerek helyett.
Kerülje a gyümölcsleveket, mindig az egész gyümölcsöt egye meg, azt is inkább mértékkel.
A májtisztító termékek helyett én a kiegyensúlyozott, változatos étrendet javaslom Önnek. Igyon sok vizet, és vezesse be az életébe fokozatosan a testmozgást.

Annak érdekében, hogy egy személyre szabott étrendet kapjon, javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.14. 01:30:00
Szép estét!
A vízforralóban a vízkövesedés tényleg nem okozhat problémát, ha jut belőle időnként a teába is?
Valóban ásványi anyagok ezek?
Kedves Kérdező!

A vízkő leggyakrabban kalcium-karbonát és magnézium-karbonát, igen, a vízben lévő ásványi anyagok.

Kifejezetten egészségkárosító hatása nincs, viszont ha tartósan túl sok kalcium jut a szervezetbe, akkor a vesekő kialakulásának rizikója növekszik.

Érdemes rendszeresen vízkőmentesíteni a vízforralót (citromsavas készítménnyel), hiszen a vízkő a tea élvezeti értékét rontja.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.14. 01:28:15
Kedves Barna Dorina!
PCOS-re milyen diétát ajánl? Mire kell ügyelni ilyenkor?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

PCOS esetén nagyon fontos, hogy rendszeresen étkezzen, elkerülve ezzel a vércukor ingadozást (ez napi 5-6 étkezést jelent).
A szénhidrátokra oda kell figyelni: vannak ugyanis lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok.
Lassan felszívódó szénhidrátok: zöldségek, teljeskiőrlésű gabonák.
Gyorsan felszívódó szénhidrátok: gyümölcsök, tejtermékek.
Az étrend összeállításakor fontos az inzulinérzékenység mértéke; reggel a legrosszabb, napközben javul, estére újra romlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy reggel és este mindenképp lassan felszívódó szénhidrátot kell fogyasztani, a gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket (gyümölcsök) inkább ebéd, uzsonna körül.
PCOS diéta során a cukor tiltólistás. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos édes péksütemények, édességek, üdítők kerülendők.
Ha édesre vágyik, célszerű az édességeket saját kezűleg készíteni, stevia-val, vagy eritrittel.
Az asztal gyümölcsök szintén kerülendők, valamint a magas cukortartalmú gyümölcsök (banán, szőlő, szilva)

Igyekezzen sok nyers zöldséget fogyasztani, sovány húsokat (csirke, pulyka bőre nélkül), halat is hetente legalább egyszer.

Én a megfelelő, személyre szabott diéta összeállításának érdekében azt javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.10. 13:41:21
Kedves Dorina!
Tejmentes diéta esetén (korábban írtam, hogy 3 hónapos időszak után vagyok visszarendelve) olyan termékek sem fogyaszthatóak, amelyek ugyan nem tartalmaznak tejet, viszont rá van írva a csomagolásra, hogy "nyomokban szóját, tejet, mogyorót..stb tartalmazhat"?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

A teljes eliminációs diéta során azok is tiltólistán vannak, amelyek csak nyomokban tartalmazhatnak allergént. Minden csomagolt élelmiszer címkéjét ezért nagyon figyelmesen kell elolvasni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.10. 11:48:16
Kedves Dorina, 3 éves kora óta refluxszal kezelt mozgássérült lányom, aki már 19 éves, jelenleg maximális dózisban szedett savkötők illetve savkeltők, puffasztók kerülése mellett is panaszokkal küzd. Gasztroenterológus már műtétet is kilátásba helyezett, amennyiben panaszai tovább erősödnek. Étrendét tekintve, milyen élelmiszereket részesítsünk előnybe?
Köszönöm.
Kedves Kérdező!

Javaslom, hogy keressenek fel személyesen egy dietetikust, hogy egy személyre szabott étrendet össze tudjon állítani a számára.

A reflux diétáról általánosságban a következők elmondhatók: esténként a lefekvés előtti étkezést mindenképpen kerülni kell, valamint célszerű emelt párnán feküdni, nem vízszintesen.
Kerülendők azok az ételek, amelyek irritálhatják a gyomrot, és fokozzák a savtermelést; például a csípős, fűszeres ételek, hagyma, fokhagyma, csokoládé, alkoholos italok, erős kávé és tea, citrusfélék, zsíros ételek, szénsavas italok.

Fontos, hogy gyakran, kis mennyiségű ételt fogyasszon, naponta 5-6 alkalommal étkezzen. Helyezze előtérbe a fehérjedús ételeket; sovány húsokat, halakat, sovány tejtermékeket, tojást.
Zsenge zöldségeket párolva, főzeléknek készítsen.
Az ételeit zsírszegényen készítse, a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban sütést részesítse előnyben.
Fűszerezésnél friss zöldfűszereket használjon: petrezselyem, kakukkfű, borsikafű, lestyán.
A hagyományos ételeket igyekezzen reform módon készíteni; főzelékeket saját anyagukkal sűrítse a hagyományos rántás és habarás helyett, pörkölt helyett lecsós húst készítsen minimális (1 teáskanál) olaj használatával és zöld fűszerekkel ízesítse. Burgonyát párolva, főzve, sütőben sütve fogyassza; ha pürét készít, tej és vaj helyett a főzővízzel készítse.
Rántott húst és vagdaltat bő forró olaj helyett sütőben süsse, enyhe fűszerezéssel.
Leveseket sovány húsból készítse, sok zöldséggel, kevés fűszerrel.

A személyes konzultációra vigyék el a korábbi leleleteket is, hiszen fontos, hogy teljesen személyre szabott étrendet kapjon a gyermek.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.08. 09:12:22
Jó napot! A bélflóra+candida problémával kapcsolatban szeretnék még kérdezni. Fehér tonkolybuzat lehet használni vagy inkább csak a teljes kiőrlésűt? Sok rostot a szervezet majd megszokja és a puffadás majd rendeződni fog?
Kedves Kérdező!

Candida diéta esetén igen, a teljeskiőrlésű liszteket javasolják. A fokozott rostfogyasztás mellé rendkívül fontos, hogy sok folyadékot igyon!
Ha a puffadás nem szűnik meg, egyeztessen mindenképpen a kezelőorvosával!

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.06. 13:55:30
Kedves Dorina!
Mostanában cinket és C-vitamint fogyasztok a reggeli zöld teához -evés előtt 1 órával, mert azt olvastam, a cink úgy hasznosul a legjobban, illetve a zöld tea felszívódását nem akarom akadályoztatni a fehérjékkel(vagy fordítva)... viszont a tabletták bevétele után max 20-25 perccel olyan erős rosszullét tör rám minden alkalommal, hogy a nyáltermelődés elkezd fokozottan beindulni, érzem a hányás előtti állapotot... ez csak akkor múlik el, ha fogyasztok valami ételt.
Min változtassak, hogy ne legyek rosszul, mégis minden fel tudjon normálisan szívódni?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Érdemes lehet az étrend-kiegészítőket zöldség-gyümölcs turmix-szal fogyasztani, így talán nem fog Önre törni az éhség a reggeli előtt. A zöld tea valóban hasznos a cink felszívódásának fokozására, viszont a rosszullétek elkerülése fontosabb.
Rostos, fehérjedús reggelit javaslok Önnek, például tojást, teljeskiőrlésű zsemlével, vagy kenyérrel, vagy akár zabkását.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.06. 13:17:49
Tisztelt Cím! Édesanyám colitis ulcerusában szenved. Pár hete kilyukadt a vastagbele sztómás lett. A szövettani vizsgálat diverticulosist igazolt a colitis ulcerusa mellett. Szeretnék segítséget kérni, hogy a két betegségre tekintettel, milyen dietát kövessünk?
Tisztelettel: Orosz Nikoletta
Kedves Nikoletta!

A probléma összetettségére való tekintettel javaslom, hogy feltétlenül keressenek fel személyesen egy dietetikust, és a konzultációra vigyék el a leleteket.

Elöljáróban a colitis ulcerosa diétájáról a következőket érdemes tudni: fellángolási szakaszban nagyon óvatosan, és fokozatosan szabad az ételcsoportokat fogyasztani. Ilyenkor először szénhidrátot szabad csak fogyasztani, pl.: vizes burgonyapürét, rizsnyáklevest, főtt rizst, főtt sárgarépát.
A panaszok enyhülésével fokozatosan beépíthető a fehérje; a sovány húsok és sovány tejtermékek, majd a tojásfehérje.
Utolsónak lehet nagyon lassan visszaépíteni a zsiradékokat a táplálkozásba, omega-3 zsírsavakban gazdag lenmagolajjal például.

Ha nyugvó szakaszba kerül a betegség, akkor következőket szükséges betartani: sok folyadékot kell fogyasztani; szénsavmentes ásványvizet, világosra főzött teát. Kerülni kell az alkoholt, az erős fekete kávét és a különböző szénsavas üdítőitalokat.
Kerülendők zsírdús ételeket, a különböző cukorban gazdag ételeket (pékáruk, édességek).
Kímélő ételeket kell fogyasztani; azaz zsírszegényen készítve, kerülve a csípős, erős fűszereket. Friss, zöld fűszereket használjon: petrezselyem, borsikafű, kapor, vasfű, majoranna, zeller, bazsalikom, kakukkfű,...stb. Helyezze előtérbe a különböző zsenge zöldségekből készült főzelékeket, amelyeket javarészt saját anyagával sűrítsen, esetleg kefires habarással, a hagyományos rántás és habarás helyett.
Ételkészítéskor igyekezzen a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban való sütést, cserépedényben való sütést alkalmazni. Kerülje a bő zsírban való sütést!
Sovány húsokat válasszon: csirke, pulyka, borjú (bőre nélkül), hal fogyasztása hetente egyszer javasolt.
Tejtermékek közül a zsírszegény savanyított termékeket válassza (természetesen az édesanyja egyéni tűrőképességét figyelembe véve).
A megszokott, hagyományos ételeket el lehet készíteni diétás módon, például a rántott húst hagyományos panír helyett zöldfűszeres joghurttal és zsemlemorzsával sütőben sütve minimális olajjal. A burgonyapürét egy kevés főzővízzel készítjük tej és vaj helyett, kevés petrezselyemmel ízesítve.
Természetesen rengeteg ételt lehet úgy elkészíteni, hogy colitis ulcerosa esetén se okozzon panaszt.

Diverticulosis esetén javasolt a rostfogyasztás fokozása, zsenge zöldségekkel és gyümölcsökkel.

Ezek csak általános útmutatások, a személyes konzultáció és személyre szabott étrend összeállítása elengedhetetlen ebben az esetben.

Mielőbbi javulást kívánok az édesanyjának!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.05. 19:16:56
Kedves Dorina!
A teás kérdező vagyok -köszönöm válaszát.
A teákból, mindből csak max napi 1 filtert fogyasztok, és ezeket is külön problémakörre (pl cickafark női problémákra), vagy levendula lefekvés előtt, zöld tea reggel... gyümölcs tea nagyjából bármikor, időnként 1-1 filter... Főként az érdekel, hogy van-e a teák között (főként az általam felsoroltak között) olyan, ami gátolja a másik felszívódását, vagy kifejezetten nem ajánlott egymást követően X idővel a fogyasztásuk.
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Az Ön által említett teáknak különböző hatásai lehetnek.
A zöld tea élénkítő, antioxidáns hatású, antibakteriális és szívvédő hatású; élénkítő hatása miatt délután már nem ajánlott a fogyasztása.
A levendula tea idegnyugtató hatású, csökkenti az erőteljes szívdobogás érzést, puffadást, migrénes panaszokat, szédülést; ezért jól teszi, hogy lefekvés előtt fogyasztja, továbbra is tartsa meg ezt a szokást.
A gyömbér tea gyulladáscsökkentő, görcsoldó, köhögéscsillapító, mikrobaellenes hatású, így a téli időszakban igazán hasznos.
A csalán tea vértisztító, vízhajtó, vérképző, vesetisztító hatású.
A borsmenta tea epe problémákra hasznos, étvágyjavító, emésztésjavító, csökkenti a puffadást és a menstruációs görcsöket, így én azt gondolom, hogy a menstruációt megelőzően érdemes elkezdeni a fogyasztását.
A kamilla tea görcsoldó hatású, szélhajtó, gyomorerősítő és fertőtlenítő hatású.
A cickafark tea gyomor-bél bántalmak esetén hasznos, ösztrogént tartalmaz, így női problémák esetén is hatékony. Segíthet továbbá a légutak tisztításában, tüdő bántalmak esetén, hólyagbántalmak, vagy orrvérzés esetén.
Az áfonya tea fertőtlenítő hatású, antibakteriális, hasmenés, bélhurut esetén hatásos, valamint szabályozza a vércukorszintet, és a vérnyomást. Láz és köhögés ellen is segítséget nyújthat, illetve látásjavító hatása is lehet.

Ami a teák hatását illeti, fontos, hogy a zöld teát reggel, a levendulát este fogyassza. (Ön is így írta, hogy jelenleg is így fogyasztja, továbbra is így fogyassza őket.)
Megfázásos panaszok esetén azt gondolom, hogy a gyömbér tea és az áfonya tea hatásos lehet, de az jó, ha a fogyasztásuk között eltelik néhány óra.
A kamilla tea és a cickafark a menstruáció időszakában hasznosak lehetnek görcsoldó hatásuk révén, illetve ekkor a csalán tea is, hiszen vízhajtó hatással rendelkezik. Csalán teát az esti órákban nem célszerű fogyasztani a nyugodt alvás érdekében.

Véleményem szerint, ha egy nap többféle gyógynövényből készít teát, a fogyasztásuk között teljen el 3-4 óra a hatás érdekében.

Én azt gondolom, hogy egy nap során ne fogyasszon túl sokféle főzetet, maximum három félét. Például: reggel zöld tea, napközben áfonya tea (vagy más gyümölcs), lefekvés előtt pedig levendula tea.
A többi gyógyteát az említett panaszok esetén célszerű fogyasztani, kúraszerűen, a kúrák között néhány hét szünetet tartva.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.05. 07:25:12
Jó napot kívánok!
Belfloram teljesen felborult illetve candida tulszaporodas alakult ki nálam. A kérdésem a következő lenne, mit kell helyretenni? A belflorat vagy a candidat kell csökkenteni vagy mindkettőt egyszerre? Az étrendnel mire törekedjek? Nyers vagy inkább jól atfott dolgokat egyek? Ugye a bélflóra regenerációnál javasolják a párolt dolgokat, mivel könnyebben emészthető, a candidanal a nyers zöldségeket. Illetve a gabonafélék fogyasztásat sem javasolják a belfloraregeneracional az első honapban, míg a candidanal szükséges lenne valamilyen formában szénhidrátot bevinni a szervezetbe. Tejeset nem fogyasztok, egy hetet kipróbáltam lisztmentesen, úgy megszűnt a belmorgas, de az állandó puffadás nem. Tegnap visszatettem a tonkolybuzat és újra morognak a beleim, természetesen hasmenés az megmaradt. Nőgyógyászati problémáim is lettek e miatt, de a torletek nem mutattak ki semmit sem. Amikor gasztrosnal jártam, nem is gondoltam, hogy ilyen gondom lehet. Mintát vettek, de a candidarol nem esett szó, hogy arra is vizsgálják ki. Mit ajánl? Mert úgy érzem, ebből az útvesztőbol nem tudok kijönni. Érzelmileg nagyon nehéz, már rengeteget lefogytam, de az emesztesem nem bír rendeződni. Esetleg, ha lisztmentesen állnék neki újra a diétának, mivel tudnám helyettesíteni? Barna rizs liszttel? Glutenerzekenyseget nem mutattak ki, de voltam biorezonancian (tudom, hogy orvosilag nincs alátámasztva), ott viszont kimutatták, hogy sejtszinten lisztérzékeny vagyok. Olyan is előfordulhat, hogy a candida miatt lisztérzékennye válik valaki?
Kedves Kérdező!

Én azt gondolom, hogy érdemes lenne egy 3 hónapig tartó probiotikum kúrát tartani. Olyan terméket válasszon, amely sokféle baktériumtörzset tartalmaz, a bélflóránk ugyanis eltérő lehet, így nem biztos, hogy mindenkinek ugyanaz a törzs segítséget nyújthat. Így minél többféle törzset tartalmaz egy termék, annál nagyobb eséllyel tud segíteni a bélflóra egyensúlyának visszaállításában.
A probiotikus baktériumtörzsek elkezdik benépesíteni a bélrendszert, és kiszorítják a Candida gombát.
Fontos, hogy sok nyers zöldséget egyen, gyümölcsöket kisebb mértékben.
Elképzelhetőnek tartom, hogy a bélflóra egyensúlyának felborulása okozza a puffadásos, hasmenéses panaszokat, hiszen Ön is írta, hogy gluténérzékenységet nem igazoltak.
Természetesen, ha, azzal, hogy egy időre gluténmentesen táplálkozik; megszűnnek a panaszai, akkor érdemes időszakosan gluténmentesen étkezni, de ha helyreáll a bélflóra, akkor viszont minden élelmiszercsoportot igyekezzen fogyasztani, lehetőleg változatosan.
A búzalisztet helyettesítheti akár rizsliszttel is, de már kiváló gluténmentes lisztkeverékek is kaphatók.
Érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét ezzel kapcsolatban.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.04. 16:45:10
...a candida/HPV kérdés kapcsán írok. Lemaradt, hogy meg akartam kérdezni, gyümölcsöket a candida miatt tényleg nem fogyaszthatok? Vagy, ha igen, mennyit maximum, és mi az amit inkább kerüljek? köszönöm ismét!
Kedves Kérdező!

Valóban így van a Candida diétában, mert a lényege, hogy szénhidrátmentes táplálkozást folytasson a beteg, így a gyümölcscukor is tiltólistán van. Ellentmondásos a diéta, és nem minden beteg jár sikerrel.
Én azt javaslom Önnek, hogy forduljon orvoshoz, a megfelelő gyógymód érdekében.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.04. 15:48:26
Kedves Dorina!
Magas rizikójú HPV, illetve candida fertőzés esetén milyen étrendet javasol, illetve milyen készítmények, étrendkiegészítők, vitaminok, teák fogyasztását ajánlja? Köszönöm!
Kedves Kérdező!

A Candida diéta egy rendkívül szigorú diéta, melyet általában 6 hónapig javasolnak tartani, és rengeteg megkötéssel jár.
Gyakorlatilag egy szénhidrátmentes étrendről van szó, a diéta során tiltott a cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása, így a gyümölcsök is tiltólistán vannak. Az élesztőt tartalmazó élelmiszerek szintén tiltólistán vannak. A diéta során jellemzően a húsok, zöldségek és a hidegen sajtolt olajak az engedélyezettek.

Ez egy rendkívül szigorú diéta és gyakran nem váltja be a hozzá reményeket. Én azt javaslom Önnek, hogy Candida fertőzés esetén feltétlenül forduljon orvoshoz, hogy megfelelő gyógymódban részesüljön.
Általában egy probiotikum kúra segítséget nyújthat, hiszen ennek során a hasznos baktériumok ki tudják szorítani a bélrendszerből a túlsúlyba került gombákat. A többféle baktériumtörzset tartalmazó termékek nagyobb eséllyel tudnak segíteni. Mielőtt elkezdene egy kúrát, feltétlenül kérje ki a kezelőorvosa véleményét.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.03. 19:54:06
Kedves Dorina!
Korábban olvastam, hogy az ajánlott napi 5 adag zöldség/gyümölcs ajánlást felemelték 7 adagra... majd olyat is olvastam, hogy valójában 10 adag kéne naponta.. 10 különféle zöldség/gyümölcs(lé)ből fejenként. Melyiket kellene iránymutatónak tekinteni? személy szerint próbálom mindig a 7-et megcélozni, de nem mindig sikerül...
Még egy kérdés: amennyiben kifejezetten sok cukormentes ketchupot fogyasztok, az beszámíthat egy egységnek, mint paradicsom? (elvileg a paradicsomban lévő tápanyagok amúgy is hőkezelés hatására tudnak jobban hasznosulni az ember számára, ebből indultam ki...)
Köszönöm és szép napot!
Kedves Kérdező!

Javaslom, hogy a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének honlapján (www.mdosz.hu) elérhető Okostányér irányelvet vegye alapul. Az irányelv lényege, hogy az elfogyasztott ételek nagyjából felét tegyék ki a zöldségek és gyümölcsök (és kicsit nagyobb rész legyen ezen belül is a zöldségek aránya).
Ha eszerint táplálkozik, és a fehérjéket, gabonákat, sót, cukrot, zsiradékokat is ezen irányelv alapján fogyasztja, a táplálkozása kiegyensúlyozott és változatos lesz.

Ami a cukormentes ketchupot illeti, az sajnos nem számít egy adag zöldségnek, hiszen rostot nem tartalmaz. Fogyaszthat ketchupot, de érdemes akkor mellé valami saláta féleséget fogyasztani.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.03. 09:19:38
Tisztelt Dorina!
Vérhigító mellett szedhető a Templomos cseppek?
Műtét előtt áll.

Köszönettel: Éva Havaj
Kedves Éva!

Egyeztessen a kezelőorvossal ezzel kapcsolatban. A legtöbb vérhígító készítmény alkalmazása mellett a K-vitamin bevitel mennyiségére fokozottan kell figyelni. A Templomos csepp K-vitaminban gazdag, ezért mielőtt elkezdené szedni, feltétlenül kérje ki az orvos véleményét.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.02. 19:11:02
Kedves Dorina!
Candida abicans jelenléte esetén mire kell ügyelni? Hüvelyi mintavétel többször pozitív lett, mostmár a székletem is kimutatta ezt a gomba típust. Mit (ne) fogyasszak kandidózis esetén? Köszönöm
Kedves Kérdező!

A Candida diéta egy rendkívül szigorú diéta, melyet általában 6 hónapig javasolnak tartani, és rengeteg megkötéssel jár.
Gyakorlatilag egy szénhidrátmentes étrendről van szó, a diéta során tiltott a cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása, így a gyümölcsök is tiltólistán vannak. Az élesztőt tartalmazó élelmiszerek szintén tiltólistán vannak. A diéta során jellemzően a húsok, zöldségek és a hidegen sajtolt olajak az engedélyezettek.

Ez egy rendkívül szigorú diéta és gyakran nem váltja be a hozzá reményeket. Én azt javaslom Önnek, hogy Candida fertőzés esetén feltétlenül forduljon orvoshoz, hogy megfelelő gyógymódban részesüljön.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.02. 16:27:10
Jó napot Doktornő!
A Ketogén kérdező vagyok!
Nem javasolta a keto étrendet, akkor leirom, hogy én hogy étkezem! A tanácsát szeretném kérdezni ezzel kapcsolatban, jó így vagy nem?
Kokúszzsírral fözők, cukrot, nem eszek a kávét csak tejszínnel, nem eszek burgonyát, rizst, tésztát, fehér kenyeret, nem nassolok, nem iszok alkoholt!
Teljeskiörlésű kenyeret és durum tésztát eszek, ritkán!
Salátát naponta, gyümölcsöt néha!
Kell-e változtatnom vagy így jó az étrend? "Zsírmáj"
Köszönöm szépen a válaszát előre is! Üdv!
Kedves Kérdező!

Zsírmáj esetén nem javaslom a kókuszzsírt, ételeit igyekezzen zsírmentesen készíteni (tapadásmentes serpenyőben, sütőzacskóban).
Kávéját ne tejszínnel fogyassza, hanem sovány tejjel.
Burgonyát, rizst fogyaszthat mértékkel, nem kell kizárni az étrendből.
A durumtészta és a teljeskiőrlésű pékáru jó választás.
Naponta többször fogyasszon nyers zöldséget, akár salátaként.
Javaslom, hogy személyesen keressen fel egy dietetikust, a megfelelő étrend összeállításának érdekében.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.01. 20:58:32
Kedves Dorina!
Teák, gyógyteák fogyasztásánál kell / érdemes ügyelni arra, hogy bizonyos idő elteljen a fogyasztásuk között? Amiket a leggyakrabban iszok: zöld tea, levendula tea, gyömbér tea, csalán, borsmenta, kamilla, cickafark, áfonya/egyéb gyümölcsteák.
Gyakorlatilag teán kívül nem szeretek más folyadékot fogyasztani, csak gyümölcsleveket/növényi tejeket, de leggyakrabban a teára esik a választásom, mert minden más már elég költséges...
Köszönöm válaszát!
Kedves Kérdező!

A legjobb választás mindig a szénsavmentes víz. Természetesen nem probléma, ha rendszeresen fogyaszt teákat, de figyeljen arra, hogy világosabbra főzze a teákat, vagyis 1-2 teáskanálnyi teafüvet adjon 1-2 liter vízhez. Fontos, hogy tartson néhány hét szünetet 1-1 teakúra között.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.01. 18:50:20
Jó estét, Doktornő!
Mi a véleménye a Ketogén étrendröl, sok jót hallottam róla!
Sokan mondták, hogy helyre lehet tenni a zsírmájjat?!
Labor rendben, az UH mutatta ki a zsírmájjat!
Köszönöm válaszát, üdv!
Kedves Kérdező!

A ketogén étrend az utóbbi időben nagyon divatos lett, azonban veszélyei is lehetnek. A ketogén diéta lényege, hogy a szénhidrát bevitel minimalizált (a legtöbb gyümölcs is tiltólistán van), a fehérje és zsiradékbevitel viszont korlátozás nélkül megengedett.
Ennek következtében a vérzsírok szintje emelkedhet, székrekedés alakulhat ki.
Én zsírmáj esetén semmiképp nem javaslom a ketogén diétát, inkább a következőket tanácsolnám Önnek:
kerülje a zsíros, csípős, fűszeres ételeket, az alkoholt és a túl sok cukrot.
Fogyasszon sok nyers zöldséget, húsok közül a soványakat válassza (pl szárnyasokat bőre nélkül), teljesértékű gabonát. Kerülje a füstölt húskészítményeket, a zsíros tejtermékeket.
Ételeit igyekezzen zsírmentesen készíteni (tapadásmentes serpenyőben, sütőzacskóban), enyhe fűszerezéssel; friss zöldfűszereket használjon az erősebb csípős fűszerek helyett.
Kerülje a gyümölcsleveket, mindig az egész gyümölcsöt egye meg, azt is inkább mértékkel.

Annak érdekében, hogy egy személyre szabott étrendet kapjon, javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.02.01. 12:39:40
Jó napot!
Belregeneracioval kapcsolatban szeretném az Ön véleményét kikérni. Mit lehet enni? Per pillanat elhagytam a tejet és a lisztet. Mióta a lisztet elhagytam, jobban érzem magam, a széklet is már kezd rendeződni, már nem késztet annyiszor, mivel eddig hasmenésem volt, de puffadás meg mindig jelen van. Ma répát, petrezselyemet, paszternakot és főtt csibehust, 2 kanal fehér rizst, illetve csontlevest ettem. De ettől is felpuffadtam. Pedig már mindent megfozok, hogy könnyebben meg tudjam emészténi. Az interneten egy csomó dolgot lehet olvasni, de sok minden ellentétes. Milyen szempontokat kell figyelembe venni? Sajnos a gasztrosom nem foglalkozik diétával és azt mondta, hogy magamnak kell kitapasztalnom.
Kedves Kérdező!

A bél regeneráció során gyakran segítenek a probiotikum készítmények. Ha probiotikumot választ, arra figyeljen oda, hogy minél több baktériumtörzset tartalmazzon a készítmény, de mielőtt választana, kérje ki a kezelőorvosa véleményét.
A diétánál valóban sajnos egyénileg kell kitapasztalni, hogy mely ételek okoznak puffadásos panaszokat.
Érdemes lehet kipróbálni a kuktában való főzést, sokaknak segít.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.31. 17:07:35
Kedves Dorina!
Kérdésem, hogy a tejsav miért nincsen allergénként kiemelve az ételek összetevőinek listáján? Pl. búzaliszt, stb. ki vannak emelve, viszont megfigyeltem, hogy a tejsavat nem emelik ki vastag betűkkel, mint a többi allergént. Tejallergiásként viszont ezt is kerülni kell, nem?
Válaszát köszönöm!
Kedves Kérdező!

Tejfehérjeallergia esetében nem feltétlenül kell kerülni a tejsavat is. Csak akkor kell kerülni, ha a tejsavat is kiemelték vastag betűkkel, allergénként kiemelik a termék címkéjén.
Ha viszont nincs kiemelve a tejsav, az azt jelenti, hogy növényi származék a termékben lévő tejsav, és így tejmentes diétában is fogyasztható.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.31. 14:18:13
Jó napot!
Belregeneracioval kapcsolatban szeretném az Ön véleményét kikérni. Mit lehet enni? Per pillanat elhagytam a tejet és a lisztet. Mióta a lisztet elhagytam, jobban érzem magam, a széklet is már kezd rendeződni, már nem késztet annyiszor, mivel eddig hasmenésem volt, de puffadás meg mindig jelen van. Ma répát, petrezselyemet, paszternakot és főtt csibehust, 2 kanal fehér rizst, illetve csontlevest ettem. De ettől is felpuffadtam. Pedig már mindent megfozok, hogy könnyebben meg tudjam emészténi. Az interneten egy csomó dolgot lehet olvasni, de sok minden ellentétes. Milyen szempontokat kell figyelembe venni? Sajnos a gasztrosom nem foglalkozik diétával és azt mondta, hogy magamnak kell kitapasztalnom.
Kedves Kérdező!

A bél regeneráció során gyakran segítenek a probiotikum készítmények. Ha probiotikumot választ, arra figyeljen oda, hogy minél több baktériumtörzset tartalmazzon a készítmény, de mielőtt választana, kérje ki a kezelőorvosa véleményét.
A diétánál valóban sajnos egyénileg kell kitapasztalni, hogy mely ételek okoznak puffadásos panaszokat.
Érdemes lehet kipróbálni a kuktában való főzést, sokaknak segít.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.31. 13:27:22
Tisztelt Barna Dorina!

Karácsony után akciósan vásároltam az egyik igen drága márga szaloncukrából, mivel akciós volt, és jelenleg is tart az akció.

2-es típusú cukorbeteg vagyok, az említett szaloncukor maltittal van édesítve, de az összetevők listájában a legutolsó helyen szerepel a szorbit.

Amennyiben nem nagy mennyiségről van szó, értem ez alatt, hogy naponta kétnaponta 1-1 szem szaloncukor, de hívhatjuk bonbonak is akár, ebéd vagy vacsora mellé gondot okozhat a szorbit miatt?

Magyarországon jelenleg mi a pontos hozáállás a szorbithoz? Úgy tudom cukorbetegeknél nem javasolják...

Válaszát köszönöm.
Kedves Kérdező!

Fontos tudnivaló, hogy a maltit és a szorbit is beszámítandó a napi szénhidrátmennyiségbe, így a kétnaponta 1-1 darabos mennyiséget semmiképp ne lépje túl.

Cukorbetegként nagyon fontos, hogy az Önnek beállított szénhidrátmennyiségeket mindig pontosan tartsa be.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.31. 01:37:02
Kedves Dorina!
Túl gyakori székletürítés befolyásolhatja a tápanyagok felszívódását? Amennyiben napi többször (3-4) is ürül bizonyos mennyiség, ez jelentheti azt, hogy túl gyorsan haladnak át a táplálékok a bélcsatornán, és nem szívódnak fel bizonyos tápanyagok? Vagy attól felszívódnak?
Köszönöm.
(27N)
Kedves Kérdező!

Érdemes kikérni egy gasztoenterológus véleményét ezzel kapcsolatban, akár az "Orvos válaszol" rovatunkban. A rovatban Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszol kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.30. 14:48:02
Tisztelt doktor!
Olyan kérdésem lenne,hogy kéthete idő közönként folyamatos bizsergés van a hüvely körül. Mi lehet az oka?
Köszönöm szépen vàrom segítő vàlaszàt.Tisztelettel
Kedves Kérdező!

A kérdést kérem tegye fel "Orvos válaszol" rovatunkban, ahol Dr. Gyurkovics Bence nőgyógyász szakorvos válaszol kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.28. 16:35:24
Jó napot!
Zsírmájra szabad almaecetet inni?
Labor jó, UH mutatta meg!
Köszönöm válaszát, üdv!
Kedves Kérdező!

Az almaecetet gyakran emelik ki, mint a zsírmáj természetes gyógymódját, de én azt gondolom, hogy kérje ki róla a kezelőorvosa véleményét.

Az étrendre figyeljen oda: kerülje a zsíros, csípős, fűszeres ételeket, az alkoholt és a túl sok cukrot.
Fogyasszon sok nyers zöldséget, húsok közül a soványakat válassza (pl szárnyasokat bőre nélkül), teljesértékű gabonát. Kerülje a füstölt húskészítményeket, a zsíros tejtermékeket.
Ételeit igyekezzen zsírmentesen készíteni (tapadásmentes serpenyőben, sütőzacskóban), enyhe fűszerezéssel; friss zöldfűszereket használjon az erősebb csípős fűszerek helyett.
Kerülje a gyümölcsleveket, mindig az egész gyümölcsöt egye meg, azt is inkább mértékkel.

Annak érdekében, hogy egy személyre szabott étrendet kapjon, javaslom, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.28. 14:41:43
Tisztelt Barna Dorina!

Férjemnél (36 éves) laborvizsgálat alkalmával magas összkoleszterint és triglicerid szint érték jelentkezett (összkoleszterin 8, triglicerid 9.11)
Egy hét múlva az értékek (összkoleszterin 6.6, triglicerid 6.7-re) csökkentek.
Kb 5-6 kg-tól szeretne megszabadulni. A vörös húsokat száműztük, halat, csirkehúst fogyasztunk. Olívaolajat és margarint használunk főzéshez. A háziorvos szerint júniusban újra ellenőrizni szükséges az értékeket, figyeljen oda az étkezésre, gyógyszert nem javasol. Minden egyéb érték egyébként megfelelő tartományban volt, semmilyen betegsége nincs.
Kérdésem lenne, hogy a rizs, bulgur, burgonya fogyasztható, vagy az is emeli a triglicerid szintjét? Gyümölcsöket vacsorára (alma, mandarin, kiwi, narancs) fogyaszthat-e?
Alkoholt (sört)csak hétvégén fogyaszt.
A mozgás segítene csökkenteni az értékeket?

Köszönöm szépen a megtisztelő válaszát!
Kedves Kérdező!

Én a következőket javasolnám a férjének: fogyasszon minél több nyers zöldséget, napjában többször is. Gyümölcsöket inkább napközben, tízóraira, uzsonnára fogyasszon, vacsorára inkább ne.
Halat hetente kétszer fogyasszon, busát, pisztrángot, lazacot. A zsíros halakat ritkábban fogyassza (mint például a ponty).
Szárnyasokat bőre nélkül. Tejtermékek közül is a zsírszegény termékeket fogyassza.
Rizs, bulgur, burgonya fogyasztható, de fontos, hogy inkább barna rizs legyen, és a köreteket mértékkel fogyassza. Érdemes a köret felét salátával, sült zöldségekkel helyettesíteni.
Házi készítésű ételeket fogyasszon, az ételkészítéshez használt zsiradékot minimalizálják (még a margarint is). Próbálja ki a gőzben főzést, sütőzacskóban sütést, illetve tapadásmentes serpenyőben való sütést.
Fogyasszon sok salátát, öntetként néhány csepp lenmag-, olíva-, tökmagolajjal, és balzsamecettel.

Hasznos segítség lehet a koleszterin csökkentésében, ha 1 evőkanál zabkorpát, vagy útifűmaghéjat kever natúr joghurtba, vagy kefirbe. A chia mag is gazdag rostban, valamint zsírsavakban, így javasolt a fogyasztása.

A mozgás rendkívül fontos, ha esetleg eddig mozgásszegény életmódot folytatott, akkor mindenképp fokozatosan kezdjen sportolni.

Én azt javasolnám, hogy a sört mellőzze, inkább 1 dl jó minőségű vörösbort fogyasszon hétvégente, rengeteg jótékony hatását bizonyították már.

Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.26. 21:35:52
Kedves Dorina! Fél éven belül már másodjára lettem Clostridiumra tesztelve -pozitív. Ennek persze minden velejárójával - hasmenés, erős hasi görcsök. Alapból vashiányos vérszegény vagyok, de az utolsó vizelet vizsgalatomon még a vizeletben lévő fehérje is magas volt (70 / ltr (H)). Az érték Monural hatására sem csökken. És melle még a clostridium. Szedek az első clostridium óta ProGastro-t minden este. Hova érdemes fordulnom- mert gondolom az állandó fertőzés és a vese problémának is utána kéne néznem, mert a “gyenge a belflorája “ konkluzio nekem nem elég- meg az újabb Klion kúra. Koszonom :)
Kedves Kérdező!

A Clostridium-pozitivitás miatt azt gondolom, érdemes lenne felkeresni egy infektológus szakorvost. Ha jól sejtem, a gasztroenterológián már túl van, kérje ki a gasztroenterológus szakorvos véleményét a továbbiakkal kapcsolatban.

A vizeletben lévő magas fehérje miatt nefrológus szakorvoshoz forduljon, vigye magával a korábbi leleteit.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.25. 13:16:18
Kedves Dorina!

Ételintolerancia vizsgálaton az alábbiakra reagált a szervezetem pozitívan, különböző értékekkel.
Zabliszt, rozsliszt, búzaliszt, lenmag, tehéntej, tojás sárgája és fehérje, kecsketej/sajt, juhtej/sajt, joghurt, zöldpaprika, sárgarépa, kókusz, narancs, fokhagyma, mustármag, petrezselyem, mák, zöldborsó, szójabab, madársaláta,alma.
Tüneteim leginkább a bőrömön jelentkeznek, viszketést, csalánkiütés, ekcéma formájában.
Kérdésem az lenne, hogy melyik élelmiszerek azok, amiket mindenképp kerüljek, mit mivel tudnék helyettesíteni, próbáljam meg esetleg a probiotikumos kúrát? Meddig kerüljem ezeket az élelmiszereket és körülbelül mennyi idő után lehetne újra bevezetni őket az étkezésbe?
Szívesen fogadok bármilyen tanácsot, véleményt.
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Véleményem szerint az összes pozitív eredményt hozó élelmiszert ki kellene iktatni 3 hónapra az étrendből. Általában a 3 hónapos megvonás letelte után fokozatosan lehet visszavezetni, de érdemes kikérni az allergológus véleményét ezzel kapcsolatban.

Probiotikum kúrát érdemes lenne végezni, olyan terméket igyekezzen választani, amely sok baktériumtörzset tartalmaz. Minél többféle baktériumot tartalmaz a termék, annál nagyobb eséllyel segít a bélflórán, hiszen a bélflóra összetétele egyénenként változó.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.23. 13:39:31
Jó napot kivánok!
Sajnos IR-es vagyok ,kaptam gyógyszert is rá de szeretnék diétát is csinálni ,hogyan kezdjek hozzá?
Kedves Kérdező!

Inzulinrezisztencia esetén fontos, hogy személyre szabott diétát kapjon. Javaslom Önnek, hogy személyesen keressen fel egy dietetikust, a konzultációra pedig mindenképp vigye magával a leleteket.
A diéta összeállítása során figyelembe kell venni az Ön által szedett gyógyszereket, az Ön életmódját (milyen jellegű munkát végez: ülő, vagy fizikai; mennyit és mit sportol...stb), az esetleges étel allergiákat, vagy intoleranciákat.

Az összeállított diétát mindig be kell majd tartani.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.18. 09:26:04
Jó napot kívánok!
Candida diétával kapcsolatban érdeklődnék.. sok ellentétes dolgot lehet olvasni. Lehet enni fehér rizst(jázmin, basmati), napjában egy kevés mézet (max 1 kiskanál), fehér joghurtot, fehér tonkoly lisztet, sárgarépát? Már egy ideje próbálom tartani a diétát, rengeteget lefogytam (21 kg és már nem szeretnék továbbfogyni), de még mindig nem vagyok jol. Sokszor van hasmenésem, ha sok rostosat eszem vagy ez normális, amíg a candida nem ürül ki?
Mit érdemes ennél a diétánal betartani?
Kedves Kérdező!

A Candida diéta valóban ellentmondásos. Általában 6 hónapig javasolják tartani, és rengeteg megkötéssel jár. Gyakorlatilag egy szénhidrátmentes étrendről van szó, a diéta során tiltott a cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása, így a gyümölcsök is tiltólistán vannak. Az élesztőt tartalmazó élelmiszerek szintén tiltólistán vannak. A diéta során jellemzően a húsok, zöldségek és a hidegen sajtolt olajak az engedélyezettek.

Ez egy rendkívül szigorú diéta és gyakran nem váltja be a hozzá reményeket. Én azt javaslom Önnek, hogy Candida fertőzés esetén feltétlenül forduljon orvoshoz, hogy megfelelő gyógymódban részesüljön.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.17. 23:06:02
Kedves Dorina!

35 éves férfi vagyok.
Októberben 20-án akut hasnyálmirigy gyulladásom volt (zsíros, fűszeres étrend miatt)
2 nap után orrszondát is behelyeztek ödémásodás miatt. 5 hét után vették ki a szondát. A hasnyálmirigy rendben, gasztroenterológushoz már nem is kell visszamennem.
Jelenleg folytatom a szigorú diétát...(zsírszegény vaj, tej, tejföl, csirkemell, csirkecomb, hal, rizs, krumpli, durum tészta, főzve, illetve zacskóban sütve készülnek)
Tanácsot szeretnék kérni, hogy mikortól lehet fokozatosan visszavezetni az étrendbe a többi ételt? (Természetesen csípős és füstölt dolgokon kívül)
Kedves Kérdező!

A panaszok enyhülésével, megszűnésével fokozatosan építhetőek be az ételek. Ön jelenleg a fehérjebeépítés szakaszában van, szép lassan, fokozatosan a zsírbeépítés következik. Fontos azonban, hogy továbbra is zsírszegényen kell majd táplálkoznia. Kerülje a bő zsírban készült ételeket, illetve a zsíros húsokat.
Lassan megpróbálhatja sütőben készíteni a sovány húsokat, minimális olaj felhasználásával. Igyekezzen továbbra is kímélő módon táplálkozni, de a változatosságra figyeljen oda, a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag bevitele érdekében.
A teljes alkoholtilalom továbbra is érvényben van, egészen addig, amíg a teljes gyógyulás be nem következik.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.16. 09:38:51
Kedves Dorina,

Székrekedéses IBS és tej és tojás intolelanciám van. (reflux mellett de itt most talán az kevésbe szempont) Rosszabbodnak a tünetek ha bármennyit is fogyasztok belőlük, e mellett puffadás, bélgázosság, rossz közérzet, levertség érzet... stb.
Több mint 95%-os sikerrel kerülöm már minden féle tejet és tojást tartalmazó ételt.
Lepicol plus-t próbáltam, illetve sok mást is már. Hosszú lenne felsorolni. Gyógyszerek helyett amennyire lehet igyekszem keresni a gyógyszer mentes megoldásokat. Hunyadi vizet iszok, reggel éhgyomorra 2 pohár langyos víz, ha nagyon problémám van akkor keserűsó. ( ez nagyon ritkán kell szerencsére)
A helyzet van, hogy jobb és tök jó úgy érzem, de utána van, hogy napokig rosszabb. Elég hullámzó.
Milyen rosttartalmú étrend kiegészítőt ajánlana? Probiotikumot is érdemes lenne szedjek? ( ha igen milyet)
Ezek mellett bármilyen, tanácsot véleményt szívesen olvasnék.
Előre is köszönöm. :)
Kedves Kérdező!

A Lepicol plus termékünk sajnos megszűnt. A rostfogyasztás azonban rendkívül fontos, illetve a bélflórát szükséges megtámogatni probiotikum készítménnyel. Fontos, hogy olyan terméket válasszon, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra egyénenként változhat, ezért minél többféle törzset tartalmaz az adott termék, annál nagyobb eséllyel fog segíteni. Egy kúrát érdemes 3 hónapig tartani.

Érdemes útifűmaghéjat, vagy korpát fogyasztani, vagy akár chia magot, például kókuszjoghurtba, vagy szójajoghurtba keverve. Az emelt rostfogyasztás mellé pedig rendkívül fontos, hogy sok folyadékot fogyasszon! Természetesen a legjobb választás a víz.
Igyekezzen minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani! IBS esetén az egyéni tolerancia eltérő lehet, így ki kell tapasztalni, hogy mely gyümölcsök és zöldségek azok, amelyek panasz nélkül fogyaszthatók.

Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.14. 21:31:22
Tisztelt Doktornő!

A tenyésztés csíraszámjánál az van írva hogy "színtenyészet". Ez mit jelent? (Klebsiella jött ki) az soknak vagy alacsony csíra számnak számít?
Kedves Kérdező!

A kérdést kérem tegye fel "Orvos válaszol" rovatunkban, ahol Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszolnak kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.12. 13:09:58
Kedves Dorina!

Nagyjából másfél hónapja derült ki hogy 2-es típusú cukorbeteg vagyok, Merckoformin 1000-es tablettát szedek reggel, este.

Ma vettem az egyik boltban teljes kiőrlésű kiflit, amiben jelentősen több volt a sima liszt aránya mint a tk liszté.

Az alábbi mérési eredményeket kaptam, tízóraira, csak a megadott ch fogyasztása mellett (mást nem ettem csak a kiflit).

0: 5,9
30: 6,0
60: 5,4 (ez itt szerintem mérési hiba lehet)
90: 5,8
120: 5,7

A magam sütött kifli esetében, a tk liszt aránya 80 % a fehér liszté 20% volt, köztes mérést bár nem végeztem, de előfordult már hogy a reggeli éhomi 5,7ről két óra eltetével alig alig akart bemenni 7,0 érték alá.

Elképzelhető, hogy valaki jobban reagáljon cukorbetegként a sima lisztet nagyobb arányban tartalmzó dolgokra, mint a nagyobb arányban tk lisztet tartalmazó dolgokra? Illetve a zabliszttől majdnem 9,0-ig megy fel a cukrom.
Kedves Kérdező!

Valóban, célszerű házilag készíteni a pékárut, hiszen Ön így pontosan tudni fogja, hogy az adott élelmiszer milyen arányban tartalmazza a liszteket. Azért javasolt a teljeskiőrlésű gabonák fogyasztása cukorbetegség esetében, mert a bennük lévő magas rosttartalom segít abban, hogy a vércukorszint ne ingadozzon. A fehér liszt gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz, így hamar megemeli a vércukorszintet, azaz könnyen ingadozáshoz vezet.

Igyekezzen kerülni a fehér lisztből készült termékeket, üdítőket, chipseket, édességeket, fehér rizst, és burgonyából is keveset egyen.

Helyezze előtérbe a teljeskiőrlésű termékeket, friss zöldségeket, barna rizst.

Érdemes személyesen elmenni egy dietetikai konzultációra, hogy át tudják beszélni a diétát. A kérdés alapján én sajnos nem tudom, hogy Önnek van-e a 2-es típusú cukorbetegségen kívül egyéb egészségügyi problémája, illetve, hogy a Merckformin-on kívül milyen egyéb gyógyszereket szed.
A konzultáció során a dietetikus össze tud állítani Önnek egy személyre szabott diétát.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.11. 14:39:02
Kedves Dorina!

Triglicerid szintem 0,34 mmol/l lett.
A tartomány pedig 0,50-1,70, tehát ez alsó határ alatti érték.
Ez mit jelez, kell-e vele foglalkoznom?
Egyébként hisztamin intoleranciám van.

Köszönöm.
Kedves Kérdező!

Alacsony triglicerid szint gyakran alakul ki tápanyaghiány következtében. Ha jól sejtem, Ön a hisztamindiétát tartja, amely sok megkötéssel jár, így lehet, hogy az étrend a felelős érte.
Javaslom Önnek, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust, hogy át tudják együtt beszélni, hogy van-e esetleg diétahiba.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.07. 08:35:24
Kedves Dorina!

Néhány napja folyamatosan enyhe hányingerem van, nyelvem két széle folyamatosan ég. Alvászavarom is van. Fejem tompán fáj.

Mi lehet a háttérben?

Köszönöm szépen előre is segítségedet.

Üdv.
Burcsa Norbert
Kedves Norbert!

Javaslom Önnek, hogy mindenképp keresse fel a háziorvosát, hogy a szükséges vizsgálatokat el tudják végezni.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.06. 10:13:30
Jó napot kívánok!

Gyermekem hozzátáplálásámál a spenóttól, édesburgonyától és a búzadarától is kiütéses.
Érdeklődnék, hogy ilyen esetben kell gyanakodni arra, hogy a magas oxál tartalmú dolgokat nem bírja a szervezete?
Emellett köleskását is kap, olvastam, hogy annak is magas lehet az oxál tartalma.
Mit érdemes neki adni, próbálni? Mert kicsit bonyolult ez nekem. Köszönöm!
Kedves Kérdező!

A kiütéses tünetek miatt javaslom, hogy feltétlenül keressék fel a gyermekorvost.

Magas oxálsavtartalmúak a következő élelmiszerek: kakaópor, spenót, zellergumó, rebarbara, sóska, cékla, hajdina, spárga, édesburgonya, brokkoli, köles, rozs, bogyós gyümölcsök, narancs, olajos magvak.

Először tehát mindenképp forduljon a gyermekorvoshoz, majd az elkészült vizsgálati eredményekkel érdemes lehet felkeresni egy dietetikust, hogy a hozzátáplálásban segíteni tudjon.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.05. 19:15:38
Jó napot! Meg szeretném kérdezni, hogy mit tetszik ajánlani, mehnyakgyulladas és hisztamin esetére. A mehnyakgyulladasnal kell valami diétát tartani? Válaszát előre is köszönöm
Kedves Kérdező!

Ha gyulladás van a szervezetben, fokozottan kellene figyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Helyezze előtérbe a friss zöldségeket, gyümölcsöket, sovány húsokat, halakat, gabonákat. Kerülje a feldolgozott élelmiszereket, péksüteményeket, húskészítményeket, nassolnivalókat, bő zsírban készült ételeket.

Ha igazolt a hisztaminintolerancia, a diéta több megkötéssel jár. Kerülni kell mindenképpen a következő élelmiszercsoportokat: befőttek és tartósított élelmiszerek (savanyúságok), érlelt sajtok, füstölt és pácolt húskészítmények, felvágottak, hüvelyesek, paradicsom, paradicsomszósz, ketchup, szója, búza, készételek, egyes gyümölcsök (banán, körte, padlizsán, narancs, kivi, eper) alkohol, élesztőt tartalmazó élelmiszerek, fekete tea, csokoládé, édességek, ecet, fokhagyma, vöröshagyma, olajos magvak.

Fogyasztható élelmiszerek: friss sajtok, túró, vaj, friss húsfélék, friss halfélék, friss szezonális gyümölcsök (alma) friss zöldségek (saláta, káposztafélék, cékla, tök, hagyma, retek, jégcsapretek, paprika, sárgarépa, burgonya, uborka, póréhagyma, cukkini), gabonák, tésztafélék (tönköly-, kukorica-, élesztő nélkül készült rozskenyér, rizs, zabpehely)

Rendkívül fontos kiemelni, hogy csak friss élelmiszereket szabad fogyasztani. Hús esetében sem a másnapos hús, sem a fagyasztott nem jó választás. Mindenképp friss húst kell venni a hentesnél, hal esetében szintén ez a helyzet.

Mivel a gyulladáscsökkentés és a hisztaminszegény étrend betartása egyaránt fontos ebben az esetben, én javaslom Önnek, hogy személyesen keressen fel egy dietetikust, hogy össze tudjon állítani Önnek egy személyre szabott étrendet.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.05. 15:14:26
Üdvözlöm!
Kisfiam 8 hónapos.
Glutént elkezdtem neki bevezetni kB. 3hete(grízzel)
Ahogy meg kapja aznap, vagy másnap apró, sok kiütés jelenik meg az arcán.
Heti háromszor kapja.
Ha abbahagyjuk pár napra rá elmúlik.
Széklete változó van, hogy szorulásos van, hogy fényes kinézetű.
Kérdésem az lenne, hogy kell e valamilyen érzékenységre gondolni, illetve milyen glutén tartalmú alapanyagra váltsunk a bevezetés folytatásához? Előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Azt javaslom Önnek, hogy mindenképp forduljon a gyermekorvoshoz, hogy a szükséges vizsgálatokat el tudják végezni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.03. 21:48:30
Kedves Dorina!
A cukor gátolja-e valaminek a felszívódását?
Köszönöm és Boldog Új Évet!
Kedves Kérdező!

A túlzott cukor fogyasztás gátolhatja bizonyos vitaminok és ásványianyagok felszívódását és hasznosulását; például C-vitamin, D-vitamin, kalcium, króm.

Igyekezzen minél kevesebb hozzáadott cukrot tartalmazó, feldolgozott élelmiszert fogyasztani, fogyasszon minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt, figyeljen oda arra, hogy kiegyensúlyozottan és változatosan táplálkozzon.

Boldog új évet és jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2023.01.01. 10:58:21
Kedves Dorina!

Hashimoto betegségem van, illetve SIBO és endometriozis. Több helyen olvastam, hogy a glutén- ès tejmentes étrend abban az esetben is hozhat pozitív változást, ha maga a beteg igazoltan nem érzékeny. Családalapítás előtt állunk. Ön mikènt vèlekedik ezen diètáról?

Köszönettel,
Renáta
Kedves Renáta!

Véleményem szerint érdemes lehet kipróbálni a glutén-, és tejmentes étendet, illetve a SIBO miatt a FODMAP diétát is érdemes követni, amely alapján a glutén és tej mellett a következő élelmiszerek is kerülendők: hagymafélék, csicsóka, édeskömény, hüvelyesek, káposztafélék, zab, burgonya, kukorica, gesztenye, méz, kukoricaszirup, kajszibarack, körte, mangó, görögdinnye, gyümölcskészítmények, azon élelmiszeripari termékek, amelyben cukoralkoholok vannak (xilitol, mannitol, maltitol, szorbitol).

Ez hirtelen nagyon sok megkötést és korlátozást jelent, ezért azt gondolom, hogy érdemes személyesen felkeresni egy dietetikust, hogy össze tudjon állítani Önnek egy személyre szabott étrendet.

Kérje ki a kezelőorvosa véleményét egy esetleges probiotikum kúra elvégzéséről, ugyanis a bélflóra regenerálása fontos.

Üdvözlettel:
Barna Dorina