AZ EGÉSZSÉGES
BÉLMŰKÖDÉSÉRT!
Hármas összetétel:
5-féle probiotikus törzs, prebiotikum, egyiptomi útifű maghéj

Kedves Vásárlóink!

A Lepicol Plus termék forgalmazását megszüntettük.

Kérjük keresse fel a Protexin.hu oldalt, ahol további probiotikus termékekkel állunk rendelkezésére.

Megnézem

Inulin – egy titkozatos növényi rost, amely kommunikál a gazdaszervezettel

Az inulin egy vízben oldódó növényi rost, nevét az örménygyökér (Inula helenium) latin növényi nemezetségéről kapta. Összetett cukor (poliszacharid), amely a gyökérben, vagy a rizómában (gyökértörzs) halmozódik fel. Döntően fruktózegységekből áll, kevés glukózzal. Jellemző, hogy a humán bélben lévő enzimek nem tudják lebontani, és a bontás csak a vastagbélben indul meg, amelyet a bélbaktériumok végeznek el. Ez CO2, hidrogén, metántermelődéssel is jár, tehát gázok keletkeznek. Fruktózérzékenység esetén ez okozhat komoly panaszokat, egyéb esetben az inulin haszna felülmúlja az esetleges hátrányokat. A lebontáskor keletkező rövid láncú zsírsavak a vastagbél sejtjeinek anyagcseréjét javítják. Közvetve így jelentősége van a vércukorháztartás egyensúlyban tartásánál, illetve a testsúlykontrollban is. Kiváló édesítőszer, de csak egyharmad kalóriát tartalmaz a cukorhoz képest.

Az inulin javítja az anyagcserét, fokozza a kalcium, a magnézium és a vas felszívódásának hatékonyságát. Megszünteti a fokozott gázképződést, a puffadást és a székrekedést, növeli az ürítés gyakoriságát, enyhíti az IBS (irritábilis bél szindróma) és a Crohn-betegség tüneteit. Csökkenti a vérben az LDL (rossz) koleszterin mennyiségét. Az inulin a keringési betegségek megelőzésében és kezelésében is szerepet játszik. Kiemelkedőek a vastagbélre, valamint a bélflórára gyakorolt jótékony hatásai, ami annak köszönhető, hogy az inulin prebiotikum, azaz táplálékul szolgál a bélflórát felépítő jótékony baktériumok számára. A szervezet immunsejtjeinek 80 százaléka a vastagbélben helyezkedik el, és közvetlen kapcsolatban van a bélflórával, ezért a bélflórát erősítő inulin a szervezet védekezőképességét is javítja. Kimutatták az inulin, illetve a növényi rostok anticarcinogén hatását, azaz csökkentheti a daganatok, főképpen a mell- és a vastagbélrák kialakulásának kockázatát (2,3).

A legnagyobb inulintartalamú növények: csicsóka (ebben a legmagasabb, 14-16% az inulin tartalom, vöröshagyma, articsóka, fokhagyma, cikória, gyermekláncfű, örménygyökér, közönséges bojtorján, jamszgyökér, agávé.

Inulin – egy titkozatos növényi rost, amely kommunikál a gazdaszervezettel

A legújabb kutatások szerint a bélbaktériumok és a gazdaszervezet között egy speciális kommunikáció zajlik, amelynek középpontjában a nitrogén monoxid (NO) áll. Tudjuk, hogy igen sokféle jelátviteli folyamatban játszik szerepet, hiszen ennek kutatói olyan kiváló eredményeket értek el, amelyért Nobel-díjis járt. (4). Kutatásaik alapján a mikorbiomban található baktériumokból felszabaduló NO molekula, átjutva a gazdasejt membránján, képes a gazdasejt bizonyos génjei működésének lecsendesítésére. A táplálékban lévő ún. prebiotikumokból, köztük az inulinból a bélbaktériumok által nagy mennyiségű NO keletkezik, amely nem csak a bélben, hanem távolabbi szervekben is kifejti hatását. Így például javíthatja az erek falának (endoteljének) működését, és így a gazdaszervezet keringésére is jótékony hatással lehet (1).

A jótékony baktériumok kolonizációjának alapvető feltétele, hogy a táplálék tartalmazzon megfelelő mennyiségű oligo-polysaccharidokat – azaz prebiotikumokat. Ezek a nem emészthető szénhidrátok táplálják a bélflórát, s mint nem emészthető táplálékösszetevők, változatlanul eljutnak a vastagbélbe. Biztosítják e baktériumok ellenállását a gyomorsavval, a hasnyálmirigy enzimekkel vagy az epesavakkal szemben. Így jöhet létre kellő koncentráció a vastagbélben, ahol a laktobacillusok, bifidobaktériumok és egyéb probiotikus hatású jótékony mikroorganizmusok megtelepedhetnek. A prebiotikumok közül a rövid szénláncú szénhidrátok (frukto- galakto- oligoszacharidok, laktulóz), valamint a polimerizációra hajlamos szacharidok (inulin, keményítő) értékesek. A legváltozatosabb módon helyezkednek el a vastagbélben, ahol fermentálódnak és a savas pH mellett csökken a prokarcinogén enzimek aktivitása.

A növényekben lévő rostok sajnos nem megfelelő mennyiségben vannak jelen a nyugati civilizációban elterjedt diétában. Jellemzőjük, hogy emésztetlenül jutnak a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok csak részben hidrolizálják, vagy fermentálják őket. A legkevésbé lebomló komplex poliszacharidokat például a búzakorpa tartalmazza, amely cellulóz és lignintartalmánál fogva növeli a széklet mennyiségét, és rendezi a székletürítési panaszokat. Azok a rostok, amelyek fermentálódnak, a káros baktériumokat massza formájában távolítják el a szervezetből. Az epidemológiai tanulmányok szerint napi 30 g rost már védelmet jelenthet a colorectális rákkal szemben, napi 20-60 g rost véd a vastagbél diverticulosis kialakulása, vagy progressziója ellen (5).

Rákbetegség rizikóját növelő tényezők

Vannak olyan ritka kórképek (öröklődő polypképződési hajlam, vagy polyp nélküli rákos daganat több családtagban), amelynek kiszűrésével az ebben érintett családokat szorosan követni kell. A gyulladásos bélbetegség (két típusa van: a fekélyes vastagbélgyulladás és az ún. Crohn betegség) tíz éves fennállása után, ha a betegség a teljes vastagbelet érinti, szintén nagy a daganat kialakulásának rizikója. Ilyen esetben háromévente célszerű a vastagbélvizsgálat. Itt a gondozást helyes, ha emésztőszervi (gasztroenterológus) szakorvos irányításával végzik. Típusosan fiatalabb korban kezdődik, de nemritkán tapasztalunk időskori formákat is. Lényege a vastag- illetve vékonybél nyálkahártyájának ismeretlen eredetű gyulladása, amely fekélyek, vagy polypszerű képletek formájában jelentkezik. Előfordulásuk egyre nő, és megfelelő gyógyszeres kezelés, szoros ellenőrzés mellett a betegek életminősége rendeződik, hasmenésük megszűnik. Fontos azonban e betegség fellobbanásának mielőbbi diagnózisa: hasi görcsök fájdalmak, hasmenés, véres széklet, hőemelkedés a fő tünetek. Ha a beteg túl hosszú ideig nem kap megfelelő kezelést, súlyos szövődmények (bélelzáródás, vérszegénység, nagyfokú fizikai leromlás, gennyedés (tályog) és a béllel összefüggő kóros járatok (fisztulák) léphetnek fel. Ekkor már sebészi beavatkozásra is szükség lehet, ami a beteg bélszakasz eltávolításával járhat.

A magyar táplálkozási szokások, mint például a rostszegény étrend, az alkoholfogyasztás (főként a sör) közrejátszanak a vastagbéldaganat-rizikó növekedésében. Az állati zsírban gazdag és rostszegény étrend hatására a koleszterinből és egyes epesavakból a bélbaktériumok olyan mérgező anyagcseretermékeket állítanak elő, melyek elősegítik a daganat kifejlődését. A rostdús ételek és a keresztesvirágú zöldségfélék (karfiol, káposzta, brokkoli) fogyasztása védő hatású.

A vastagbél daganatot igen gyakran polyp (jóindulatú daganat) előzi meg, és 5-10 év múlva alakul át egy részük tumorrá. 50 éves kor felett a véres székürítés, hasi puffadás olyan székelési zavarokkal, mint a hasmenés vagy a székrekedéssel váltakozó hasmenés, figyelmezető tünet.

Tekintettel arra, hogy a vastagbélrák halálozási statisztikájában hazánk élen jár, a rákmegelőző állapotok gondozása, a polypok kiszűrése alapvető fontosságú a mortalitás csökkentése érdekében. Nagyon fontos az étkezésben nem kellő mennyiségben szereplő rostok és prebiotikumok pótlása. Megfelelő étrendbővítéssel és étrend-kiegészítő készítmények fogyasztásával a napi 30 gr rostmennyiség már védő hatású a colorektális carcinomával szemben.

Vastagbél diverticulosis

A vastagbél falának gyengesége miatt az erek átlépési pontjain kis kiboltosulások (tasakok) alakulnak ki, amelyek száma és nagysága az élet folyamán növekedhet. Ennek ellenére a diverticulosis a populáció 70%-ában panaszt nem okoz. A tasakokban azonban széklet pangás keletkezhet, majd gyulladás, vérzés, súlyos esetben perforatio is kialakulhat. Főként a sygmabélen helyezkednek el, ezért a baloldali alhasi panaszok egy részéért ők felelősek. Székrekedés, ritkábban hasmenés, gyulladás esetén hőemelkedés, láz lép fel. Típusos a baloldali tapintható rezisztencia, amely nemritkán tumor képét is okozhatja. A diverticulitis kapcsán hasi tályog is létrejöhet. A vastagbélvérzések 40%-áért diverticulumok (a bélben az életkorral növekvő tasakok képződése) a felelősek, amelyek 60 éves kor fölött masszív vérzéshez vezethetnek. Becslések szerint a diverticulumos betegek 20%-ánál jelentkezik az élet folyamán vérzés, de vérátömlesztést igénylő vérzés ezek 3%-a. Egy liter vér elvesztése már komoly tünetekkel jár (szapora szívverés, vérnyomásesés és gyengeség). A vastagbélvérzések 80%-a megáll, a vérzéscsillapítás viszont itt kevésbé kivitelezhető. Nem csillapodó vérzés műtétet tesz szükségessé. Egyéb panaszok: hasmenés, székrekedés, lázas állapot, hosszú évek óta jelentkezhetnek. A kivizsgálás során a hasi CT már eredményes lehet, colonoscopia a perforációs veszély miatt kevésbé javasolt, bár nem mindig kerülhető el.

Előfordulásuk az étkezési szokásokkal erősen összefügg, a rostszegény étkezés ebben döntő szerepet játszik. A tünetmentes diverticulosisnál alapvetően fontos a rostban dús étrend, míg súlyos gyulladás esetén a durva magvakat, nem emészthető, durva rostos ételeket kerülni kell. A bélflóra helyreállítása gyulladás lezajlása és a szükséges antibiotikus kezelés után probiotikumokkal ajánlatos.

Irritábilis bél szindroma

Problémát okoz, hogy bármennyire is gyakori képpel állunk szemben,a gasztroenterológiai ambulanciákon megjelenő betegeknél leggyakrabban ilyen panaszok állnak fenn - a diagnózist megerősítő specifikus vizsgálat nem létezik. A panaszok lényege a hasi fájdalom, a székelési rendben beállott zavar, puffadás. Lényeges a véres széklet hiánya. Leggyakoribb a postinfektív IBS, tehát valamely gasztrointesztinális fertőzést követően erősödnek fel a tünetek. Az orvosi gondolkodás mindenképpen az organikus elváltozás kizárására kell, hogy irányuljon. Ha a változatos tünetcsoportot tünetenként végigvesszük, megállapíthatjuk, hogy valamennyi mögött állhat organikus betegség.

Külső stressz-hatás, egyes ételek, egyes gyógyszerek (béta receptor blokkolók, cholinerg agonisták) is fokozhatják a panaszokat. A központi idegrendszer zavarai, valamint pszichés zavarok (anxietas, pánik syndroma, depresszió stb.) részben etiológiai faktorok is lehetnek.

Tumor mellett irritablis bél szindrómára is jellemző, a hasi fájdalom, amely székelés után enyhül és együtt jár a székürítések gyakoriságának és a széklet konzisztenciájának megváltozásával legalább három hónapon át. Ebben az időszakban legalább 25%-ban észlelhető két tünet az alábbiak közül: 1. A székürítés gyakoriságának megváltozása 2. Megváltozott széklet konzisztencia (kemény, vagy híg, vízszerű). 3. Megváltozott széklet passage (erőlködés, hirtelen székelés, inkomplett székelés) 4. Nyákürítés 5. Hasfeszülés, puffadás.

Bizonyított, hogy a bélkontrakciók csökkenése a táplálék zsír- és fehérjetartalmának csökkentésével érhető el. Diétás rostok csökkentik a bélfeszülést, és a béltartalom lágyításával és volumenének növelésével javítja az obstipatiot is. Elsősorban a búzakorpa- és a metilcellulóz tartalmú készítmények javasoltak. Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelés jön szóba. A görcsös fájdalmak csökkentésére többféle gyógyszercsoport is ajánlott

Összefoglalás

A növényi rostok egyik érdekes formája az inulin, amelynek szerepéről egyre több információhoz jutunk. Nem csak az emésztést és belek transzportját javítja, de speciális jelátadó képességgel is rendelkezik. A növényi rostok fogyasztása a civilizált világban nem elégséges, ez vezet egyes emésztőszervi betegségek gyakoribb előfordulásához. A magyar táplálkozási szokások, mint például a rostszegény étrend, az alkoholfogyasztás (főként a sör) közrejátszanak a vastagbéldaganat-rizikó növelésében. Az állati zsírban gazdag és rostszegény étrend hatására a koleszterinből és egyes epesavakból a bélbaktériumok olyan mérgező anyagcseretermékeket állítanak elő, melyek elősegítik a daganat kifejlődését. A vastagbél diverticulosis, a gyulladásos bélbetegségek és az irritábilis bél szindróma okozta panaszok egyaránt csökkenthetők rostban dús étrenddel. A gyógyszeres kezelés mellett hangsúlyt kell fektetni a sérült bélflóra helyreállítására is.

Irodalom

  1. AAAS Annual Meeting Febr 15-19, 2019. Synopsis. Harnessing the Human Microbiome as a Tool for Prevention and Treatment of Disease Elérhető: https://aaas.confex.com/aaas/2018/meetingapp.cgi/Session/17819
  2. Boeckner, LS; Schnepf, MI; Tungland, BC (2001). "Inulin: a review of nutritional and health implications.". Advances in food and nutrition research 43: 1–63.
  3. Roller M, Rechkemmer G, Watzl B.: Prebiotic inulin enriched with oligofructose in combination with the probiotics. J Nutr 2004, 134: 153-156.
  4. Ruth SoRelle: Nobel Prize awarded to Scientists for Nitric Oxide Discoveries Circulation 1998:98, 22, 2365-2366.
  5. Székely Gy.: Időskori felszívódási zavarok a háziorvosi gyakorlatban. Háziorvosi Fórum, 2010, 9: 24-26.

SZERZŐ:
Dr. Székely György