AZ EGÉSZSÉGES
BÉLMŰKÖDÉSÉRT!
Hármas összetétel:
5-féle probiotikus törzs, prebiotikum, egyiptomi útifű maghéj

Kedves Vásárlóink!

A Lepicol Plus termék forgalmazását megszüntettük.

Kérjük keresse fel a Protexin.hu oldalt, ahol további probiotikus termékekkel állunk rendelkezésére.

Megnézem

Milyen kapcsolat állhat szervezetünk bélflórájának támogatása és a COVID-19 között?

Az elmúlt hónapokban számos olyan publikált tanulmány született, amely a szervezetünkben élő jótékony baktériumok és a COVID-19 fertőzés, kórlefolyás között próbált összefüggéseket találni, a szignifikáns összefüggéseket pedig új terápiás aspektusokba integrálni.

Az újtípusú koronavírus „természetének” egyre szélesebb körű megismerése tette lehetővé, hogy már egyértelmű bizonyítékok állnak rendelkezésre, hogy a COVID-19 legfontosabb „célszerve” a tüdő és a szív. A fertőzés során súlyos akut respiratórikus szindróma (SARS) alakulhat ki citokinvihar jelenséggel övezve.

Milyen kapcsolat állhat szervezetünk bélflórájának támogatása és a COVID-19 között?

A konvencionális szteroidterápia és antivirális szerek alkalmazása mellett immunrendszerünk támogatására, a vírusok, patogén baktériumok elleni védekezés hatékonyságának fokozására tökéletesen alkalmasak lehetnek különböző törzseket tartalmazó probiotikus készítmények alkalmazása. Tudományos eredmények mutatják, hogy a szervezetünkben; bélrendszerünkben élő jótékony baktériumok jelentős befolyással bírnak az immunreakciókra, támogatják immunrendszerünk működését. Érdemes egy kezelés során tápláltsági tényezőket, jelentős vitaminpótlást is figyelembe venni.

Az egészséges, diverz bélflóra Bifidobacteriumokban, Lactobacillusokban rendkívül gazdag. Ezek a törzsek elősegítik a patogén kórokozók adhéziójának gátlását a bélrendszerben, ezáltal megakadályozva elszaporodásukat. Prebiotikumok adása, fokozott rostbevitel a légúti megfertőződésből és megbetegedésből eredő mortalitás relatív rizikóját akár 20–40%-kal is csökkenteni tudja – ehhez a pozitív hatáshoz nagyban hozzájárul az is, hogy rostbevitellel (növényi rostok) és prebiotikumokkal elő lehet segíteni a jótékony baktériumok szaporodását, hiszen ezek az anyagok tápanyagforrásként szolgálnak számukra. A jótékony baktériumok olyannyira befolyásolják az immunrendszerünk működését, hogy képesek bizonyos citokinek szintjét szabályozni/csökkenteni (például C-reaktív protein, IL-6, vagy TNF-α) – esetlegesen hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy megelőzhető legyen a citokinvihar. A bélflóra jótékony baktériumai olyan metabolitokká bontják a számukra hasznos tápanyagokat, amelyek gyulladásgátló hatással rendelkeznek (például rövid láncú zsírsavak (SCFA), acetátok, propionátok, butirátok). A rövid láncú zsírsavak immunsejtek receptoraihoz kötődnek, proinflammatorikus citokinek szekrécióját csökkentik párhuzamosan növelve antiinflammatorikus citokinek termelődését (például IL-10, antioxidáns enzimek). Az SCFA-k ezenfelül fokozzák a CD8+ T sejtek effektor aktivitását celluláris metabolizmus stimulálásán keresztül.

Vitamin és ásványi anyagok bevitelének és az immunreguláció szempontjából fontos az A-, C-, E-, D-vitamin és a cink. Omega-3 bevitel pedig hozzájárulhat az esetleges kardiovaszkuláris szövődmények kialakulási esélyének csökkentéséhez.

Tudományos bizonyíték szempontjából – általános antivirális aspektusokat figyelembe véve – jelentősnek bizonyult egy olyan eredmény, ahol 12 randomizált kontrollált vizsgálat (RCT) metaanalízisét elvégezve, amelyben 3720 felnőttet és gyermeket vizsgáltak, azt az eredményt kapták, hogy feleakkora az esélye annak, hogy légzőszervi infekció alakul ki probiotikumot szedőknél, valamint egy kis, de szignifikáns csökkenést tapasztaltak a betegség lezajlásának súlyosságában.

Felhasznált irodalom:

  1. M. Mahooti, S. M. Miri, E. Abdolalipour, A. Ghaemi. The immunomodulatory effects of probiotics on respiratory viral infections: A hint for COVID-19 treatment? Microbial Pathogenesis. 2020. Volume 148. 104452.
  2. D. Baud, V. D. Agri, G. R. Gibson, G. R. Reid, E. Giannoni. Using Probiotics to Flatten the Curve of Coronavirus Disease COVID-2019 Pandemic. Frontiers in Public Health. 2020. 8:186.
  3. S. Villapol. Gastrointestinal symptoms associated with COVID-19: impact ont he gut microbiome. Translational Research. Volume 226. P57-69. 2020.
  4. Coronavirus: how to keep your gut microbiome healthy to fight COVID-19 (theconversation.com) (megjelenítve: 2021. január)

SZERZŐ:
Dr. Farkas Gyula


FORRÁS: drprobiotikum.hu
Az eredeti cikk megtekintése