AZ EGÉSZSÉGES
BÉLMŰKÖDÉSÉRT!
Hármas összetétel:
5-féle probiotikus törzs, prebiotikum, egyiptomi útifű maghéj

Kedves Vásárlóink!

A Lepicol Plus termék forgalmazását megszüntettük.

Kérjük keresse fel a Protexin.hu oldalt, ahol további probiotikus termékekkel állunk rendelkezésére.

Megnézem

Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc. válaszol kérdéseire.

Dietetikus válaszol rovatunkban csak az emésztő- és bélrendszeri panaszokkal, az antibiotikum-szedéssel összefüggő gyomor- és bélpanaszokkal, a probiotikum szedéssel és az ezzel összefüggésben lévő kérdésekre tud dietetikus-szakértőnk válaszolni.
Kérjük, hogy egyéb jellegű panaszaival forduljon más fórumokhoz.

Dietetikus szakértőnk 2-3 munkanapos határidővel válaszoln a feltett kérdésekre, addig kérjük szíves türelmüket.
A válaszokat itt, a honlapon tudják megtekinteni.

FIGYELEM!
Kérdése a válasszal együtt mások által is láthatóvá válik!

Kérdésem

Tudomásul veszem, hogy a feltett kérdésemre a válaszadó dietetikus 3 munkanapon belül tud válaszolni.

2022. 4. negyedév kérdései és válaszai

2022.12.29. 13:21:38
Szép napot! November végén derült ki vérvizsgálat alapján hogy több ételt nem tolerál a szervezetem. Így minden tejes, glutén, tojás,alma, banán és még több étel.
Azóta ezeket kizártam az étkezésemből. Viszont azóta többször érzek ízületi fájdalmat, gyengeséget, fáradságot, valamint többször leesett a vércukorszintem. Ez összefügghet az étkezéssel? Lehetséges, hogy kevés az étel tàpèrtèke?
Köszönöm
Kedves Kérdező!

Az ízületi fájdalmak és egyéb tünetek megjelenése miatt mindenképp keresse fel a háziorvosát.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.29. 06:50:19
Jó napot!
És megkérdezhetem, hogy miért nem jó a fagyasztott hús a hisztaminosoknak? Ha friss vágott húst levakuumozom, lefagyasztom és 2 héten belül elfogyasztom? 20 percnél sosem olvasztom tovább és utána rögtön felhasználom. Egyszerűen én ezt nem fogom megérteni, egyik orvos azt mondja, hogy nem lehet, a másik orvos azt mondja, hogy lehet, az egyik dietetikus azt mondja, hogy jobb ha fagyasztott húst eszik, mint amit a hentesnél kapok (mivel előző nap vannak a csirkék vágva és csak másnap szállítják, addig termelődik benne a hisztamin), Ön azt mondja, hogy nem jó a fagyasztott. Hát én ezt nem értem.... Akkor hogyan oldjam meg a húsvasarlast? Nálunk nincsenek olyan nagytermelok, akik hetente több alkalommal is vágnak csirkét, hogy tudnék friss húst vásárolni. Akkor hogyan teremtsek be friss húst?
Kedves Kérdező!

A fagyasztott hús kiolvasztása során emelkedik a hisztamintartalom.
A friss hús vákuumozása jó megoldás lehet, de ahogyan Ön is írta, a kiolvasztási idő minél rövidebb legyen.
Véleményem szerint a legjobb megoldás a friss hús beszerzése lenne, aznapi friss vágással, ami sajnos rendkívül nehezen megoldható.

Igyekezzen előtérbe helyezni a friss zöldségeket és gyümölcsöket, gabonákat. Mivel a hús beszerzése nehézkesebb hisztamin intolerancia esetén, érdemes lehet kipróbálni a zöldségekből és gabonákból készített húshelyettesítőket; fasírtokat.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.28. 22:12:53
Üdvözlöm
25 éves lány vagyok , november 24 kezdődött a hüvelyi folyásom ami eleinte sötét barna színű volt idő elteltével rózsaszínes színű és most élénk piros ,lassan több mint egy hónapja tart és nem szűnik , szeretnék érdeklődni hogy mi lehet az oka ,nagyon aggódom de a nőgyógyászatra túl későre kaptam időpontot .köszönöm a válaszát
Kedves Kérdező!

A kérdést kérem tegye fel "Orvos válaszol" rovatunkban, ahol Dr. Gyurkovics Bence nőgyógyász szakorvos válaszol kérdéseire.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.28. 16:12:26
Kedves Dorina!
ismét a tejsav allergia kapcsán írok. Olvastam, hogy a savanyúkáposzta is tejsavat tartalmaz, így akkor azt sem fogyaszthatok? sajnos nagy mennyiségben szoktam fogyasztani.
Köszönöm a választ!
Kedves Kérdező!

Igen, a savanyú káposzta tejsavas erjedéssel készül, ezért mindenképp kerülendő a 3 hónapos tejsav tilalom alatt.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.27. 15:37:29
Kedves Dorina!
a tejsav allergiával kapcsolatosan írtam korábban (megnéztem, nem érzékenység, hanem allergia, korábban én írtam rosszul).
A helyzet az, hogy ugye nekem 3 hónapos teljes tilalmat rendeltek el, majd, miután ez az időszak letelik, kell visszamennem kontrollra, ezalatt természetesen semmilyen formában nem fogyaszthatok bármilyen jellegű tejszármazékot. Ezt eddig szépen be is tartottam, viszont tegnap történt, hogy a hugom tofut csinált, amiből utána én is fogyasztottam, igaz, csupán pár kanálnyit. Nem szokott bele szójaszószt tenni, most viszont tett és elkerülte a figyelmét, hogy ezt velem közölje, így csak utólag tudtam meg, hogy tett bele, majd a szójaszósz üvegét is ellenőriztem -összetevők között ott volt a tejsav.
Ez azt jelenti, hogy újra kell kezdenem a 3 hónapot és új, későbbi időpontot kérnem? Mert az orvos azt mondta, ha fogyasztok valamit, amiben van tejszármazék, elölről kell kezdenem...
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Én azt javaslom Önnek, hogy a diétahiba miatt kezdje újra a 3 hónapos időszakot, és igen, kérjen új időpontot a kontrollra, hogy biztosan minden rendben legyen majd a kontrollvizsgálat során.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.25. 20:10:59
Kedves Dorina!
Azt szeretném kérdezni hogy a sörélesztő tablettát és a Béres Calcivid7 tablettát mennyi ideig lehet szedni szünet nélkül?
Kellemes Ünnepeket kívánok!
Kedves Kérdező!

Véleményem szerint érdemes 3 havonta szünetet tartani az étrend-kiegészítők szedése során. Az a legszerencsésebb, ha ezzel kapcsolatban kikéri a kezelőorvosa véleményét, hiszen ő ismeri az Ön kórelőzményét, és az alkalmazott gyógyszereit is.

Boldog új évet és jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.21. 00:25:59
Jó napot kívánok! Hisztaminnal kapcsolatban szeretnék Öntől kérdezni.
Az utóbbi időben rettenetesen sok stressz ért, valószínűnek tartom, hogy ez a kiváltó oka annak, hogy ez a probléma alakult ki nálam. Már egy ideje próbálom a diétát tartani. Éreztem már magamat jó bán is. De most újra hasmenésem illetve iszonyat belhangok őrölnek fel. Nem tudom, hogy mi lehet, ami nem jó. Általában zabkasa (vízzel), ma pl tortilla (teljes kiőrlésű tonkolylisztbol) volt a reggelim, alma kompot, zöldségleves (répa, petrezselyem), zoldsegfozelek (répa, petrezselyem), rizsteszta, almás répás smoothie, fehér vagy barna rizs, furjtojas a menüm. Vagy egy kis puffasztott rizst eszek hozzá. Az utóbbi időben rengeteget fogytam, mivel nem találom, hogy mi az, ami jó. Hétvégén próbáltam a frissen fagyasztott vakuumozott csirke húst. Lehetséges, hogy az okozhatott nálam hasmenést, illetve zajos belmozgast? Regenerálni kellene a belflorat, hogy rendbejojjon, de egyszerűen nem tudom, hogy mit ehetek. Ön szerint mi lehet az, ami problémát okozhat? Ha hentesnél veszek másnapos húst, az jobb mint a frissen fagyasztott? Milyen alapanyagokat tetszik ajánlani, amit bevezethetnek az etrendembe? Mivel állandóan fel vagyok puffadva, hol jobban, hol kevésbé puffaszto zöldséget meg sem próbálok enni.
Lehetséges, hogy a stresszt kellene csökkenteni, hogy rendbejojjon az emésztésem? De addig mégis milyen alapanyagokat használhatok? Már egy ideje kihagytam a tejtermékeket, helyette kókusztejet próbáltam, mivel a rizstej, amit kaptam, az fermentalt. Nem tudom, hogy egyáltalán vmelyik jó e v sem. Egyszerűen semmi sem jó. Max a zoldsegleves.
Kedves Kérdező!

Az igazolt hisztamin intolerancia sajnos valóban rengeteg megkötéssel jár.
A következőket mindenképp kerülni kell: befőttek és tartósított élelmiszerek (savanyúságok), érlelt sajtok, füstölt és pácolt húskészítmények, felvágottak, hüvelyesek, paradicsom, paradicsomszósz, ketchup, szója, búza, készételek, egyes gyümölcsök (banán, körte, padlizsán, narancs, kivi, eper) alkohol, élesztőt tartalmazó élelmiszerek, feketetea, csokoládé, édességek, ecet, fokhagyma, vöröshagyma, olajos magvak.

Fogyasztható élelmiszerek: friss sajtok, túró, vaj, friss húsfélék, friss halfélék, friss szezonális gyümölcsök (alma) friss zöldségek (saláta, káposztafélék, cékla, tök, hagyma, retek, jégcsapretek, paprika, sárgarépa, burgonya, uborka, póréhagyma, cukkini), gabonák, tésztafélék (tönköly-, kukorica-, élesztő nélkül készült rozskenyér, rizs, zabpehely)

Rendkívül fontos kiemelni, hogy csak friss élelmiszereket szabad fogyasztani. Hús esetében sem a másnapos hús, sem a fagyasztott nem jó választás. Mindenképp friss húst kell venni a hentesnél, hal esetében szintén ez a helyzet.

A bélflóra regenerálása valóban fontos. Olyan probiotikus terméket válasszon, amely többféle baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra egyénenként változó, így minél többféle törzset tartalmaz egy termék, annál nagyobb eséllyel tudja helyreállítani a bélflórát. A probiotikum bevitel mellett rendkívül fontos a rostdús táplálkozás. Igyekezzen minél több friss, nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani (természetesen a puffasztó zöldségeket továbbra is kerülje).

Ha megoldható, a stresszt célszerű kiiktatni, hiszen a fokozott stressz a különböző betegségeken, állapotokon ront.
Véleményem szerint érdemes lenne elmenni egy dietetikusi konzultációra, hogy össze tudjanak állítani egy Önnek megfelelő, személyre szabott étrendet.

Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.19. 23:32:35
Kedves Dorina,
nemrég tejsav érzékenységet állapítottak meg nálam, azóta elég sokmindent nem fogyaszhatok, még a kifli, zsömle, kenyér is rizikós, mert van, amit tejjel csinálnak, vagy tejszármazékkal... A gondom, hogy a kenyerekre legtöbbször nincs ráírva a címkére (csak az előrecsomagoltra, amit pedig nem szeretek), hogy mit tartalmaz... Csak a lejárat napja, meg a kenyér neve... mit lehet kezdeni ezzel? Előrecsomagolt, teljes kiőrlésű kenyérben is láttam a csomagoláson olyan összetevőt, amit immár nem fogyaszthatok, de a nem előre csomagoltnál ezt miből lehet megállapítani?
köszönöm!
Kedves Kérdező!

Ebben az esetben sajnos az a legbiztosabb, ha saját kezűleg készíti a pékárut, így biztos lehet abban, hogy nem kerül bele tejszármazék.
Fontos, hogy minden csomagolt terméknek (nem csak a pékáruknak) alaposan olvassa el a címkéjét, így elkerülhető a diétahiba.
A nem csomagolt pékárukat nem javaslom Önnek, mert még ha receptúra szerint nem is tartalmaz tejszármazékot, gyakorlatilag kivédhetetlen, hogy a készítés, vagy szállítás során ne "szennyeződjön" tejszármazékkal.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.19. 23:29:21
Olvastam, hogyha evés után közvetlenül iszok, az nem tesz jót. Sokszor tapasztaltam, hogyha nem vizet, hanem mást fogyasztok, egyből rosszul is leszek utána, enyhe émelygés jön rám, pl ha evés után pár kortynál több narancslét megiszok, vagy kakaót... Ezt is az okozhatja, hogy bezavarok az emésztés folyamatába a folyadékfogyasztással?
Kedves Kérdező!

A tiszta víz nem befolyásolja a gyomorsav és az emésztőenzimek funkcióit, így az étkezések előtt, közben, után elfogyasztott 1-1 pohár tiszta víz semmilyen negatív hatással nem lesz az étel emésztésére, így rosszullétet sem fog okozni 1-1 pohár víz elfogyasztása.

Véleményem szerint az egyéb folyadékokat érdemes érkezés után néhány perccel fogyasztani, nem pedig közvetlenül utána.
A rosszullét azonban nem jellemző, így azt gondolom, hogy érdemes lenne elmenni egy gasztroenterológusi szakorvosi vizsgálatra.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.18. 17:02:07
ha valaki inzulinrezisztens annak milyen tunetei vannak? Zsibbadas lehet?
Kedves Kérdező!

Az inzulinrezisztenciának különböző tünetei vannak, például menstruációs zavar, előfordulhat policisztás ovárium szindróma, alma típusú elhízás (úszógumiszerű zsírpárnák), fokozott szőrnövekedés, krónikus fáradtság, rossz közérzet, nyugtalanság, hajhullás, alvászavarok, meddőség.
Jellemző tünet, ha szénhidrát dús, vagy "nehéz" ételek fogyasztása után ingerültséget, nyugtalanságot érez, esetleg koncentráció zavar jelentkezik.

Mindenképp keresse fel először a háziorvosát, ha a végtagjaiban zsibbadást érez, hogy a szükséges vizsgálatokat el tudják végezni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.18. 17:01:35
Ha vannak tuneteink erdemes eloszor inzulinrezisztenseget megnezetnunk vagy egybol a vercukrot?
Kedves Kérdező!

Javaslom, hogy forduljon a háziorvoshoz, aki a tünetek alapján fogja kiírni a szükséges vizsgálatokat.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.14. 11:46:17
Jó napot kívánok!
Belgyulladast állapítottak meg nálam! Ilyenkor milyen diétát kell tartani? Szükséges a gluténmentes étkezés vagy minimális szinten megmaradhat az étkezéseknel a glutén? Pl reggelinel? Illetve ha gluténmentesen fogok étkezni, akkor glutenerzekennye válthatok? Azt nem szeretném..... Rengeteg stressz ért az utóbbi időben, az váltotta ki. Ha mellozom a stresszt, akkor a belgyulladas is megszűnhet?
Kedves Kérdező!

Gyulladásos bélbetegségek esetében kiemelten fontos, hogy kímélő módon táplálkozzon. Mindenképp kerülje az erős fűszerezésű, csípős ételeket, a bő zsírban sült, "nehéz" ételeket, az erős, fekete kávét és teát.
Helyezze előtérbe a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban sütést. Friss, zöld fűszereket használjon.
Fogyasszon zsenge zöldségekből készült főzelékeket, melyeket a hagyományos rántás és habarás helyett saját anyagukkal sűrítse.
Tejtermékek közül sovány változatot válasszon.
Kerülje a füstölt, fűszeres húskészítményeket; sovány állatok húsát válassza. (Csirke, pulyka bőre nélkül, sertéscomb)
Halat fogyasszon legalább hetente egyszer.

A gyulladásos bélbetegségeknek különböző szakaszai vannak; fellángoláskor és nyugalmi időszakban különböző módon kell táplálkozni. Azt gondolom, hogy mindenképp érdemes elmenni személyesen egy dietetikushoz konzultációra, aki össze tud állítani Önnek egy személyre szabott étrendet, amely az Ön életmódjához is alkalmazkodik, illetve az Ön által tolerált élelmiszerekhez. (Az egyéni tolerancia rendkívül fontos és eltérő, különösen a gyulladásos bélbetegségek esetén.)

Én azt javaslom, hogy abban az esetben táplálkozzon gluténmentesen, ha Ön gluténérzékeny. Ellenkező esetben nem szükséges kiiktatni a glutént az étrendből.

A stressz valóban nagy mértékben hat a gyulladásos betegségekre, ha esetleg meg tudja oldani, próbáljon kevesebb stresszel élni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.13. 09:51:14
Jó napot!Egy cukorbeteg szedő(velmetia)69 éves daganatos beteg.Immunterápiát kapó .Mit tud csinálni hogy ne menjen fel a cukra,ct miatt.Gyógyszerel jó a cukor,nutricia tápszert is használ.De ,3 havonta kell menni ct- re,előtte meg utána nem szabad a velmetia cukorgyógyszert beszedni,azaz 5 napig.Hogy lehet ezt kordába tartani.Eddig nem volt gond ,de azért jó lenne tudni mit lehet csinálni ha netán felmenne a cukor.Nem szokott nagyon magas lenni gyógyszer mellett.De azért jó lenne tudni .Köszönöm szépen!
Kedves Kérdező!

Sajnos a felület adta lehetőségek korlátozottak ahhoz, hogy egy ilyen összetett problémára válaszoljak. A megfelelő diéta összeállításának érdekében fontos tudni a pontos gyógyszereket, a vércukornaplót is látni kell, illetve szükséges felvenni egy táplálkozási anamnézist.
Azt kérem Öntől, hogy személyesen keressen fel egy dietetikust, és a konzultációra vigye el a meglévő leleteket és a vércukornaplót is.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.09. 11:38:12
Mennyi alkoholt fogyaszthatok zenofor szedése közben ?
Kedves Kérdező!

A Zenofor egy metformin hatóanyagú gyógyszer, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használnak. Ilyen típusú gyógyszer alkalmazása mellett a rendszer alkoholfogyasztás ellenjavallt.
Ha mégis alkoholt fogyaszt, figyeljen arra, hogy az étkezés közben történjen, lehetőleg rostban gazdag ételt fogyasszon ilyenkor.
Kerülje a cukrozott likőröket, koktélokat, azonban a jó minőségű száraz vörösbor mértékkel fogyasztva bizonyítottan pozitív hatással van a szív- és érrendszeri megbetegedések esetén, vagy a 2-es típusú cukorbetegség esetén (naponta 1 dl).

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.04. 18:20:45
Kedves Dorina!
Étkezés előtt/után valóban nem javaslatos folyadékot fogyasztani kb fél óráig?
köszönöm
Kedves Kérdező!

Az étkezés előtti és utáni folyadékfogyasztás mellőzését azzal szokták indokolni, hogy a gyomorsav és az emésztőenzimek felhígulnak, és romlani fog az emésztés minősége.
Fontos leszögezni, hogy a tiszta víz nem befolyásolja a gyomorsav és az emésztőenzimek funkcióit, így az étkezések előtt, közben, után elfogyasztott 1-1 pohár tiszta víz semmilyen negatív hatással nem lesz az étel emésztésére.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.04. 13:32:37
Kedves Dorina!
2022.04.26-án részleges boholyantrophiát mutattak ki 1- es stádiummal. A szövettan és a pozitív serologia alapján lisztérzékenység állapítható meg. Azóta gluténmentes étrendet kell tartanom. Azt szeretném kérdezni, igaz-e, hogy bizonyos vitaminokat, egyéb anyagokat pótolnom kell, mivel a gluténmentes étrenddel nem jut annyi a szervezetembe? Melyek ezek?
Köszönöm a válaszát előre is.
Kedves Kérdező!

A gluténérzékenység megállapításáig már kialakult a bél boholyatrophia, ezért mindenképp fontos a bélflóra helyreállítása, érdemes egy legalább 3 hónapig tartó probiotikumkúrát elvégezni. Olyan terméket válasszon, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, így nagyobb eséllyel tudja rendezni a bélflórát. A probiotikum mellé rendkívül fontos a rostfogyasztás, azaz minden nap többször fogyasszon nyers zöldséget és gyümölcsöt, hiszen a bennük lévő rostok (prebiotikumok) táplálják a jótékony baktériumokat és segítik a bélben történő szaporodásukat.

Gluténmentes diéta során a bélflóra helyreállítása mellett fontos a következő vitaminokat és ásványianyagokat pótolni: B1-, B6-, B12-, C-, D-vitamin, folsav, szelén, cink, magnézium, kalcium, vas.
Ha külön étrend-kiegészítőket választ, érdemes tudni, hogy a C-vitamin fokozza a vas felszívódását, így együtt érdemes szedni őket.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.03. 10:19:31
Kedves Dorina!

Cukorbeteg lettem és kaptam tanácsokat a dietetikustól. De van pár dolog amit nem értek miután a kalória táblázatokat megnéztem.
Nem értem miért ne egyek körtét és almát miért ehetek míg a kalória táblázat szerint érdemi különbségek nincsenek a szénhidrát cukor és glikémiás indexet sem a két gyümölcs között. Még is mi a különbség a két gyümölcs között a cukorbetegség szempontjából?
A másik, hogy tejet nem fogyasszak a a magas cukor tartalma miatt de a többi tejtermék mehet de itt is azt látom, hogy a többi tejtermékben is közel annyi vagy ugyan annyi cukor van? Itt mi a különbség? Tán a felszívódás gyorsasága?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Azt gondolom, hogy a körte nem a cukorbetegség miatt nem javasolt, elképzelhető, hogy esetleg a nyírfa pollenjére allergiás? Keresztreakciót okozhat ugyanis a körte fogyasztása. Szénhidráttartalmuk hasonló, ezért gondolom, hogy esetleg allergia miatt mondhatta a dietetikus, hogy ne fogyasszon körtét.
A tej fogyasztását reggeli órákban kell mellőzni, inkább a tízórai, vagy uzsonna étkezések során fogyasztandó, mert gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz, és pontosan emiatt, amikor fogyasztja, szükséges mellé lassan felszívódó rostot fogyasztani (például korpát).
Savanyított tejtermékek fogyaszthatók, kifejezetten a natúr joghurt hasznos, és a soványabb sajtok. A kemény sajtok minimális mennyiségben tartalmaznak csak szénhidrátot.
Léteznek tanulmányok a probiotikumokkal kapcsolatban, miszerint a probiotikumok csökkenthetik a glükóz-, és inzulinszintet is, ezért érdemes probiotikumot szedni rendszeresen, hogy a vércukorszint is könnyebben rendeződjön.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.01. 20:19:10
Kedves szakértö! A székletvizsgàlat soràn anormàl bélflóra különösen kevés tenyészer ki. Teljesen tanàcstalan vagyok hogy mit eggyek. A tejtermékektól mindig is felvuvadtam. Mit tanàcsol? Köszönóm vàlaszàt! Anna58
Kedves Anna!

Véleményem szerint érdemes lenne csinálni egy legalább 3 hónapig tartó probiotikum kúrát, hogy a bélflóra minősége ismét megfelelő legyen. Fontos, hogy olyan terméket válasszon, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra egyénenként változó lehet, így minél többféle baktériumot tartalmaz egy termék, annál nagyobb eséllyel lesz megfelelő a számunkra. A probiotikum mellett fontos, hogy sok rostot fogyasszon, hiszen a nyers zöldségekben és gyümölcsökben található rostok (prebiotikumok) segítik a jótékony baktérium elszaporodását a bélben.
Minden nap többször fogyasszon nyers zöldséget és gyümölcsöt, illetve érdemes zabkorpát, búzakorpát, vagy útifűmaghéjat is fogyasztani. A fokozott rostfogyasztás mellé pedig kiemelten fontos a fokozott folyadékfogyasztás! Naponta legalább 2-3 liter vizet igyon.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.12.01. 11:16:03
Kedves Dorina,
72 éves nő vagyok. Állandóan mennek a "szelek" (UH: pár ciszta, nem kóros). Labor rendben, kivéve: koleszterin, LDL koleszterin - ezek magasak. A nyers hús látványától egy idő óta undorodom, így nagyon kevés húst fogyasztok, inkább túrót, joghurtot. Nagyon keveset eszem, ennek ellenére kövérnek érzem magam (a járvány alatt inkább a hasamra ment).
Azt szeretném kérdezni, hogy mit egyek? A nyers dolgokat nem nagyon szereti a pocakom. Köszönöm szépen
Kedves Kérdező!

A túró és joghurt kiváló fehérjeforrások. A húst lehet helyettesíteni például gombával, vagy hüvelyesekkel. Nagyon fontos, hogy a hüvelyeseket mindig csak kuktában készítve fogyasszon, ugyanis a túlnyomás hatására a puffadást okozó lektinek inkativálódnak, így nem, vagy csak kisebb mértékben okoznak puffadást. A tojás is nagyon jó fehérjeforrás, viszont hetente maximum 2-3 sárgáját fogyasszon, fehérjét bátran.
Igyekezzen sok zöldséget enni, ha nyersen nem is, párolva, főzve, esetleg sütve.
Ha főzeléket készít, ne hagyományos habarással, vagy rántással készítse, hanem a saját anyagával sűrítse.

A puffadás és fokozott gázképződés hátterében sokszor a bélflóra egyensúlyának felborulása áll, ezért mindenképp érdemes lenne egy legalább 3 hónapig tartó probiotikumkúrát tartani. Mindenképp olyan terméket válasszon, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, ugyanis minél többféle törzs van egy termékben, annál nagyobb eséllyel rendeződik a bélflóránk, hiszen a bélflóra egyénenként különbözik.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.30. 16:50:38
Elnézést, szintén én (az étr.kiegészítőkkel), felmerült bennem, hogy egy nemrégi vérkép alapján mindezen kiegészítők alkalmazása ellenére is alacsony a vas szintem (habár a kiváltó/fő probléma, ami miatt mindezt szedem, más volt). Ezügyben mit lehetne tenni? Jelenlegi készítményeim közül alkalmas valamelyik ennek javítására (akár az adag növelésével)? Köszönöm még egyszer!
Kedves Kérdező!

A shiitake gomba gazdag vasban, valamint a Templomos csepp-ben is van vas. Ha esetleg külön vaskészítményt szed, figyeljen arra, hogy C-vitaminnal együtt vegye be, ugyanis a C-vitamin fokozza a vas felszívódását.
A jelenleg szedett étrend-kiegészítők mennyiségét ne növelje, inkább igyekezzen élelmiszerekkel bevinni a vasat; érdemes fogyasztani például májat, búzakorpát, tökmagot, szezámmagot, különböző hüvelyeseket, quinoát, amarantot, kölest, spenótot.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.30. 14:36:25
Kedves Dorina!

IGT-s vagyok. Egyelőre diéta és mozgás, gyógyszert még nem kaptam az OGTT alapján. Gyakran van székrekedésem. A kezelő orvos probiotikum szedését (Protexin) javasolta. 58 éves 160 cm magas 60 kg-os nő vagyok. Ülő munkát végzek. 160gr szénhidrát diétát javasoltak. Kérdésem Ön melyik terméket javasolja számomra, ami rendezné (lágyítaná) a székletemet? Napi min. három liter szénsavmentes vizet iszom.
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Üdvözlettel: Nagy Klara
Kedves Klára!

a 160 grammos diétát mindenképp tartsa be.
A széklet lágyításához egy kombinációt javasolnék Önnek: válasszon olyan probiotikumot, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, ilyen például a Bio-Kult, amely 14-féle törzset tartalmaz. Fontos tudni, hogy a bélflóra visszaállításához a probiotikum fogyasztás mellett elengedhetetlen a rost fogyasztás. A rostbevitelt sok nyers zöldség fogyasztással tudja fokozni, illetve érdemes natúr joghurtba egy evőkanál útifűmaghéjat keverni. Így a probiotikus baktériumok, és rost (prebiotikum) kombinációjával a bélflóra egyensúlya vissza tud állni, és a székletminőség is rendeződni fog.
A folyadékfogyasztás rendkívül fontos az emelt rostbevitel mellé, a minimum 3 liter víz továbbra is maradjon meg.
Írta, hogy ülő munkát végez, naponta 1 óra séta nagyon hasznos lenne a bélmozgáshoz, ha megoldható.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.30. 13:50:27
Kedves Dorina!
11.27. 21:20:52 vagyok
Köszönöm válaszát! Kis kiegészítés: a shiitake és trametes versicolor porokat magasfokú HPV (és LSIL) miatt kezdtem szedni, úgy olvastam, kutatások kifejezetten jó eredményeket értek el ezekkel a szerekkel.
Még egy kérdés: írta, hogy minden kúra után tartsak néhány hét szünetet -ezt úgy kell érteni, hogy ebben a néhány hétben egyáltalán ne szedjek semmit?
Illetve, egy étrendkiegészítőt kihagytam, bár ezt jelenleg nem szedem, néhány hónapja felfüggesztettem pár heti szedés után, mert túl soknak találtam én is mindezt. A szerrapeptázról lenne szó. Mi a véleménye erről a szerről? Ajándékba kaptam, de a neten utánaolvasva sem találtam sokmindent és főként megbízható forrásokat nem kifejezetten.
Köszönöm ismét!
Kedves Kérdező!

Valóban vannak már kutatások a HPV shiitake gombával történő terápiájával kapcsolatban, amik igazán pozitív eredményeket hoztak.
Igen, a kúrák között néhány szünetet érdemes tartani, és az idő alatt nem szedni semmit, de a kiegyensúlyozott táplálkozásra mindig figyeljen oda.
A szerrapeptáz enzimről egyelőre kevés klinikai tanulmány van, a hasznosságának igazolása még folyamatban van. A meglévő tanulmányok szerint viszont gyulladáscsökkentésre, ödéma csillapítására, fájdalomcsillapításra használható.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.29. 23:45:38
Kedves Dorina!
Milyen előnyökkel járhat a cukor teljes elhagyása? Valóban segít gyulladások kezelésében is?
A cukor elhagyása magában foglalja a méz, illetve bizonyos gyümölcsök, a fruktóz, mint édesítőszer elhagyását is?
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

A gyulladások csökkentésében valóban segít a cukor elhagyása. Ez alatt a hozzáadott cukrot értem, a friss gyümölcsöket ne hagyja el. A méz kis mennyiségben szintén fogyasztható, hiszen a méz egy természetes antimikrobiális élelmiszer és gazdag vitaminokban és ásványianyagokban.
Javaslom, hogy kerülje a feldolgozott élelmiszereket. Az ételeket saját kezűleg készítse, és igyekezzen zsírszegényen táplálkozni. Fogyasszon naponta többször nyers zöldséget. Friss gyümölcsöt is fogyasszon. A préselt leveket nem javaslom, hiszen a magas cukortartalom mellől hiányozni fognak a hasznos rostok.
Ha elhagyja a hozzáadott cukrot, energikusabb lesz, javulni fog a bőrének minősége is, és a gyulladásos folyamatok is csökkenni fognak.
Igyekezzen hetente 1-2 alkalommal halat fogyasztani, illetve olajos magvakat, hiszen gazdagok telítetlen zsírsavakban, vitaminokban és ásványianyagokban.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.29. 15:34:36
Jó napot dr. Nő.
Segítséget szeretnék kérni. Pradaxa-t szedek, diétáztam túlsúly miatt, de a gyógyszer mellett csak kis mértékben fogyaszthatók a zőldségek. Mivel tudnám helyettesíteni a zőldségeket, amitől mégis diétás marad az étel.
Kedves Kérdező!

A Pradaxa egy véralvadásgátló gyógyszer, amely mellett oda kell figyelni az étrendre: a magas K-vitamin tartalmú zöldségeket kis mértékben szabad csak fogyasztani (ez naponta összesen maximum 100 gramm) Ilyen zöldségek például: fehérrépa, articsóka, kelkáposzta, fejes saláta, spenót, vörös cikória, endívia, brokkoli, kelbimbó, káposzta, savanyú kápooszta, snidling, újhagyma, zöldpaprika. Tilos a grapefruit, és alkohol!
Vannak zöldségek és gyümölcsök, amelyeket naponta 2-3 alkalommal, adagonként 50-100 grammos mennyiségben: spárga, édeskömény, sárgarépa, zellerszár, zellergumó, uborka, zöldbab, zöldborsó, póréhagyma, tarkabab, áfonya, szőlő, ribizli, szeder, aszalt gyümölcsök.
Vannak azonban olyan élelmiszerek, amelyek nem befolyásolják a gyógyszer hatását: sovány húsfélék, halak, tojás, sovány tejtermékek, kenyerek, pékáruk, tésztafélék, burgonya, rizs, állati zsiradékok, kukorica, padlizsán, málna, szilva, körte, sárgabarack, eper, őszibarack, meggy.

A véralvadásgátló szedése sok étrendi megszorítást igényel, ezért én javaslom, hogy mindenképp keressen fel személyesen egy dietetikust, hogy egy abszolút személyre szabott diétát össze tudjon állítani Önnek.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.28. 17:27:26
Üdvözlöm!
Nemrég megállapították,hogy hashimotom van és pajzsmirigy alulműködésem.Letroxot szedek.Tejtermekeket elhagytam,de tanacstalan vagyok,hogy estleg elhagyjam-e a glutént is.Sajna nagyon hullik a hajam és nem tudom az okát.Azt hittem majd a letrox segít,de nem változott semmi.Tanacstalan vagyok mit ehetek és mit nem,hogy segítsem az autoimmun betegség visszaszorítását.köszönöm válaszát
Kedves Kérdező!

Véleményem szerint érdemes megpróbálni néhány hónapig elhagyni a glutént és megfigyelni, hogy történik-e javulás. Vannak már vizsgálatok ezzel kapcsolatban, ahol a betegeknél javulást tapasztaltak.
Arra viszont mindenképp érdemes odafigyelni, hogy a jód hasznosulását étrendileg támogatni kell, ezért kerülje a következőket: fejeskáposzta, kelkáposzta, kelbimbó, brokkoli, karfiol, retek, repce, szója. Ezek az élelmiszerek olyan anyagot tartalmaznak, amely gátolja a jód hasznosulását.

Igyekezzen zsírszegényen táplálkozni, kerülje a bő zsírban sült ételeket, a párolást, gőzben főzést, sütést helyezze előtérbe.
Fogyasszon sok nyers zöldséget és gyümölcsöt, ugyanis rendkívül fontos a magas vitamin-, és ásványianyag bevitel.
Hetente többször fogyasszon halat, inkább tengeri halat, ugyanis magas a jódtartalma.
Használjon jódozott sót, és ha van lehetősége, jódozott ásványvizet fogyasszon.
A telítetlen zsírsavak igen fontosak, fogyasszon hetente többször váltogatva néhány szem olajos magvat: diót, mandulát, kesut, pekándiót.
Húsok közül soványat válasszon: csirkét, pulykát bőre nélkül, sertéscombot, karajt.
Javaslom, hogy rendszeresen igyon közönséges galaj gyógyteát, igen hatásos és természetes terápiája a pajzsmirigy problémáknak.
A pajzsmirigy alulműködés sajnos gyakran okoz hajhullást, de én azt gondolom, hogy érdemes megtámogatni a haj egészségét; a biotin, az A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, vas, cink, réz erősíti a hajat és ezeket az összetevőket általában tartalmazzák a különböző hajerősítő étrend-kiegészítők, érdemes szedni.
Érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét ezekkel kapcsolatban.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.27. 21:20:52
Kedves Dorina!
Étrendkiegészítőkkel kapcs.lenne kérdésem. Néhány eü.probléma (gyulladások, női problémák főként) miatt fokozottan fejlesztem az immunrendszeremet.
A probléma, hogy viszonylag sokféle készítményt szedek, por, tabletta, csepp, oldat formájában és tartok tőle, hogy egyik bezavarja a másik hatását.
Amiket fogyasztok: C-vitamin 1000mg (napi 1), E-vitamin (minden másnap), Ashoka (minden nap 1), Calcium-Magnezium-Cink tabletta (napi 1), Trametes versicolor por (napi 1x, étk.után vízzel iszok 1 nagyobb kávéskanálnyit), Shiitake por (napi 1x forrázva iszok fél mokkáskanálnyit), Templomos cseppek (napi 1x 3ml étk.után), amla por (zöld teával, 1 kávéskanál, étk. előtt, éhgyomorra -úgy olvastam, a zöld tea javítja a hatását), méhpempő (2 gr. éhgyomorra), méhpempő után kb 30 perccel méhkenyér (szintén 2gr). Az amla por ezekután szokott jönni, szintén 30p várakozással, ezeket mind éhgyomorra ajánlott szedni... a végén már elég rossz szokott lenni, éhesen, éhgyomorral így ennyi étrendkiegészítő miatt. Még a zöld tea után is szoktam várni 30-45 percet, hogy étkezzek, mert a fehérjék gátolják a felszívódását... Aztán a többi kiegészítő mindez után jön. Szedtem napi 2x probiotikumot is, az nemrég fogyott el.
Kérem, adjon javaslatot, az interneten rákeresve nem mindnél írják le, mi az, ami gátolja/javítja a másik felszívódását... a méhkenyér és méhpempő bevehető-e együtt? (Az evés előtti várakozási idő lerövidítése miatt lenne jó.)
Mindemellett cickafark teát iszom heti néhányszor, pásztortáskafű teát is heti pár alkalommal... és progeszteron krémet használok napi 2x.
Van bármi javaslata, változtassak-e valamin, mi az ami a fentiek közül kerülendő egyidőben/egymás után, mi az, ami ajánlott akár együtt is?
Köszönöm szépen a választ!
26N
Kedves Kérdező!

Véleményem szerint ez túl sok étrend-kiegészítő, néhányat elhagyhat, majd ha vége a kúrának, tartson szünetet, és másik kombinációt szedhet.
A C vitamint lehet együtt bevenni a Ca-Mg-Zn komplex-szel például.
Az amla és az ashoka együtt egy kúra alatt túlzott, ha egyiket szedi, hanyagolja a másikat.
Trametes versicolort szedheti, javarészt hasznos poliszacharidokat és enzimeket tartalmaz.
Ha shiitake gombát szed étrend-kiegészítőként, akkor nem feltétlenül szükséges a Ca-Mg-Zn komplex.
Az E-vitamint érdemes megtartani.
A méhpempő szedhető együtt is a méhkenyérrel.
A Templomos csepp már önmagában is elegendő, hiszen tartalmaz többek közt C-,D-vitamint, szelént, ubikinont, moringát is (a növénynek magas az omega-3 zsírsavtartalma, E-vitamin, C-vitamin és antioxidáns tartalma).

Összességében én azt javaslom Önnek, hogy egyszerre az összeset ne szedje kúraszerűen, egy példát hadd írjak:
szedje jelenleg a Templomos cseppet és a Trametes versicolort. A kettő között teljen el néhány óra. A heti néhány cickafark és pásztortáska tea maradhat.
Ha lement a kúra, tartson néhány hét szünetet és szedje a méhpempőt, méhkenyérrel.
Ezután a kúra után ismét tartson néhány hét szünetet, ekkor szedheti az amlát zöld teával, vagy az ashokát.
Szintén néhány hét szünet után szedheti a shiitake gombát kúraszerűen.
Végül javaslom a C-vitamin, Ca-Mg-Zn komplexet.

Ezt a sorrendet nem feltétlenül kell betartania, természetesen Ön is felállíthatja a saját sorrendjét. A legfontosabb az, hogy változatosan és kiegyensúlyozottan táplálkozzon. Fogyasszon sok nyers zöldséget és gyümölcsöt, a feldolgozott élelmiszereket igyekezzen minimalizálni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.27. 14:45:11
Üdvözlöm Doktornő!
Lassan 3 hete műtöttek bélendometriózissal. Problémám, hogy azóta megy a hasam. 6 hetes diéta van előírva. Azokat eszem amik le vannak írva, csak nem turmixolom le. És még is át megy minden rajtam. Valami nem sikerülhetett a műtétnél? Legyen szíves írni nekem olyan ételeket amik javítanak székletemen. Válaszát várom.
Köszönettel: Melinda
Kedves Melinda!

Amennyiben a műtét utáni diéta pontos betartásának ellenére sem javul az állapota, javaslom, hogy egyeztessen a kezelőorvosával és a diétát összeállító dietetikussal is.

Jobbulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.26. 15:21:44
Udvozlom dr nő! Segitseget szeretnek kerni ontol! 13 eve 2 tipusu cukor beteg vagyok. Dr nő hasznaltam ozepic, tresiba inekciot, xultopy inekciot kurat kezdtem el w hete. Doktor nő 5 dik honapja nem mestrualok, hasam fol van puffadva feszit is.
Kedves Kérdező!

A kérdés komplexitása miatt kérem tegye fel azt újra az "Orvos válaszol" rovatban, ahol Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszolnak kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.22. 20:35:44
Tisztelt Dorina.
Kérdésem mit tanácsol mit egyek.46 éves nő vagyok most szembesűltem az állapotomról.Gilbert kóros és extrém kanyargós dolihosigma vastagbelem van.Amire napi 3x1 Dicetelt szedek.Fájdalmaim és görcseim vannak ès a székelés eltart akár 10 napig mire sikerűl.Sok folyadekot ès zöldsèget,gyümölcsöt eszek.53kg/160cm.Szerintem jó a sullyom csak has tájékon hìzok.Napi szinten sportolok,mozgok.

Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Kérdező!

A Gilbert-kór egy olyan májat érintő betegség, amelyre érdemes odafigyelni, ugyanis az egyik enzim nem megfelelő termelődésének következtében az epefesték lebontása lassabb lesz, és kialakulhat a sárgaság.
Az extrém kanyargós dolichosigma gyakori velejárója a székrekedés.
Javaslom, hogy kímélő étrendet tartson:
Kerülje az alkoholt, erős fekete kávét és teát, csípős-, erős fűszereket, zsírt.
Gyakran, kis mennyiségű táplálékot fogyasszon, és igyon sok folyadékot, Ön is írta, hogy sokat iszik, ez jó szokás, mindenképp tartsa meg. Természetesen a víz a legjobb választás.
A sok nyers zöldség és gyümölcs ugyancsak elengedhetetlen, minden nap fogyasszon belőlük, lehetőleg többször is.
Zöldségeket ne csak nyersen, hanem párolva, főzeléknek elkészítve is fogyasszon. Főzelékek készítésekor ne hagyományos habarással, vagy rántással készítse, hanem saját anyaggal sűrítsen.

Sovány húsokat fogyasszon; szárnyasokat a bőre nélkül, sertéshús esetében pedig inkább karajt és combot, ezeket zsírszegényen készítse! (párolva, főzve, sütőzacskóban). Fontos, hogy a húsok az étrend kisebb hányadát képezzék, inkább a zöldségek legyen nagyobb mennyiségben.

Friss, zöld fűszereket használjon ételkészítés során; petrezselyem, kakukkfű, borsikafű, lestyán.
Gabonaipari termékek közül inkább a fehér, félbarna termékeket válassza, esetleg korpásat. (A magas zsírtartalom miatt a magvas termékek kerülendők.)
Figyeljen oda az ételek és italok hőmérsékletére is: ne legyen se túl forró, sem pedig túl hideg!

Kerülje azokat az élelmiszereket, amelyek a puffasztó hatásúak, hüvelyeseket is csak kuktában készítve fogyasszon, ugyanis a túlnyomás hatására a puffadást okozó lektinek inkativálódnak, így nem, vagy csak kisebb mértékben okoznak puffadást.

Mindenképp kérje ki a kezelőorvosa véleményét azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e tartani egy hosszabb (legalább 3 hónapig tartó) probiotikum kúrát; valamint javaslom, hogy jelentkezzen be egy személyes konzultációra is dietetikushoz, hogy egy megfelelő személyre szabott étrendet kapjon.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.20. 23:03:27
Jo estét kivànok szeretném ötöl meg kérdezni diétàzom kokusz olajat haznàlok sertés hust nagyon szeretem föve ezem baj ez ? A füszerek is hizlalnak és melyik legyen szives nekem segitenni mit ne haznàljak
Kedves Kérdező!

Ha súlyvesztés a cél, akkor minél kevesebb zsiradékot fogyasszon. Ételkészítéskor a főzést, gőzben párolást, sütőzacskóban sütést helyezze előtérbe.
Minél több nyers zöldséget fogyasszon, készítsen salátákat, amelyekre néhány csepp hidegen sajtolt olajat tehet: tökmagolajat, szezámolajat, olívaolajat.
Minden nap fogyasszon nyers gyümölcsöt is. A gyümölcslevek nem megfelelők, ugyanis pont a szükséges rostmennyiséget nem tartalmazzák, ezért mindig az egész gyümölcsöt fogyassza el.

Húsok közül soványakat fogyasszon: szárnyasokat bőr nélkül! Halat is legalább hetente egyszer fogyasszon, lehetőleg párolva, vagy sütőben készítve minimális zsiradék felhasználásával.
Említette a sertéshúst; inkább karajt és combot fogyasszon zsírszegényen elkészítve.
Friss, zöld fűszerekkel készítse az ételeket: petrezselyem, kakukkfű, lestyán, borsikafű, majoranna, bazsalikom, oregánó...stb.
Tejtermékek közül sovány, zsírszegény termékeket válasszon.
Fogyasszon sok folyadékot! A legjobb választás mindig a víz. Kerülje az üdítőket és az alkohol italokat.
Igyekezzen kerülni a kényelmi termékeket: csomagolt kész-, és félkész ételeket, édességeket, sós nassolnivalókat. Ezeknek magas a cukor-, vagy sótartalma és zsírtartalma.

Ezek csak általános javaslatok, amelyeket érdemes betartani, viszont célszerű felkeresni személyesen egy dietetikust, aki összeállít egy Önnek megfelelő, személyre szabott étrendet.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.19. 19:21:57
Kedves Dorina!

Kérdésem az hogy mit ehetek mire figyeljek?
Gilbert szindrómám van és Extrém kanyargós dolichosigma, egyebekben negatív colonoscopos lelet.
3x1 tbl. Dicetel szedése javasolt.
Válaszát előre is köszönöm.
Udv:Márta
Kedves Márta!

A Gilbert-kór a máj egy ártalmatlan elváltozása, de oda kell rá odafigyelni. Ebben az esetben az egyik enzim termelődése nem megfelelő, emiatt pedig az epefesték lebontása lassabban fog végbemenni, melynek következtében sárgaság alakulhat ki a szem ínhártyáján, vagy a bőrön is.
A máj kímélete mellett az extrém kanyargós dolichosigma-ra is oda kell figyelni, ennek egyik nagyon gyakori kísérőtünete a székrekedés.

Igyekezzen kímélő étrendet követni, a következőket javaslom Önnek:
Kerülendő az alkohol, erős fekete kávé, csípős-, erős fűszerek, zsír.
Gyakran, kis mennyiségű táplálékot fogyasszon, és igyon sok folyadékot. Természetesen a víz a legjobb választás.
Fogyasszon minél több zöldséget. Nyersen is fogyasszon minél többet, valamint, párolva, főzeléknek elkészítve. Főzelék késztésekor a hagyományos habarás, vagy rántás helyett saját anyaggal sűrítsen.
Igyekezzen minden nap friss gyümölcsöt is fogyasztani.
Sovány húsokat fogyasszon; szárnyasokat a bőre nélkül, és zsírszegényen készítve (párolva, főzve, sütőzacskóban), azonban kisebb arányban legyenek a húsok az étrendben!
Friss, zöld fűszereket használjon ételkészítés során; petrezselyem, kakukkfű, borsikafű, lestyán...stb.
Gabonaipari termékek közül inkább a fehér, félbarna termékeket válassza, esetleg korpásat. (A magas zsírtartalom miatt a magvas termékek kerülendők.)
Figyeljen oda az ételek és italok hőmérsékletére is: ne legyen se túl forró, sem pedig túl hideg!
Igyekezzen kerülni a puffasztó hatású élelmiszereket, viszont hüvelyeseket fogyaszt, kuktában készítse el az ételt, ugyanis a túlnyomás hatására a puffadást okozó lektinek inkativálódnak, így nem, vagy csak kisebb mértékben okoznak puffadást.

Úgy tudom, hogy a probiotikumok hasznosak dolichosigma esetén. Olyan terméket érdemes választani, amely többféle probiotikus baktériumtörzset tartalmaz, illetve prebiotikumot is. Egy kúrát legalább 3 hónapig érdemes folytatni, hogy a bélflóra egyensúlya helyrebillenjen. Mielőtt azonban elkezdene probitikumot szedni, feltétlenül kérje ki a kezelőorvosa véleményét!

Érdemes lehet egy személyes konzultációra bejelentkezni egy dietetikushoz, hogy megfelelő étrendet állítsanak össze Önnek, és át tudják beszélni a különböző ételek májkímélő módon történő elkészítését.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.18. 13:17:49
Tisztelt Doktornő,
Laktulóz tesztet végeztem (fogyás, hízás képtelensége, folyamatosan hüvelyi fertőzések és hiányzó lactoflora hiánya miatt végeztettem el a tesztet) aminek az eredményén "lesokkolódott' az orvos. Szinte alig volt emelkedés a kilégzéses vizsgálat során a görbén, ezért azt mondta az orvos hogy ő még ilyet nem látott, szinte steril, semmi bélflórám nincs. Tartósan szedek probiltikumot (hüvelyileg is az odaillőt) progastro, protexin, colon balance, yiya készítményeket próbáltam már, emellett natur joghurtot is fogyasztók. Kipóbáltam a herbafulvót is. Volt végbéltükrözésem is az negatív lett. Vérképem is rendbe kivéve kicsit emelkedett koleszterin es alacsony keratinin szint. Ételintolarencia vizsgálatomnál kijött a tojás, lencse, rizs, árpa magas eredménnyel ezeket 1 éve kiiktattam az étlekzésemből, illetve egy fél évig a glutént és összes tejterméket is (mára már fogyasztók)
Hasmenésem nincs, székletem napi egyszer van de akkor nagyon "sürgetően" jön rám. Merre tovább, hogyan javítsak a bél és hüvelyflóra eredményemen? Miért nincs egyáltalán laktoflórám? Köszönöm a válaszát
Kedves Kérdező!

A kérdés komplexitása miatt kérem tegye fel újra az "Orvos válaszol" rovatban, ahol Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszolnak kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.15. 11:53:53
Jó napot!én irtam reflux és kefir ügybe .Azt elfelejtettem még megkérdezni,hogy olíva olajat lehet e használni refluxosoknak.Azt elkezdtem,zsírból esetleg kacsa zsír vagy inkább a zsírokat ne használjam.Köszönöm
Kedves Kérdező!

A zsíros ételek nem tesznek jót reflux esetén, így az olívaolaj jó választás. Igyekezzen az ételkészítés során minimális zsiradékot használni, valamint húsok közül is soványabbat válasszon.
Változatosan, kiegyensúlyozottan táplálkozzon, és igyekezzen reform módon készíteni a hagyományos ételeket is; az eredetileg bő zsírban sült ételeket is inkább sütőben készítse minimális zsiradék használatával, igyekezzen a párolást, gőzben főzést, vagy a sütőzacskóban való sütést előnyben részesíteni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.15. 10:45:28
Jó napot kívánok!Kérdezni szeretném hogy refluxosoknak lehet kefirt fogyasztani?úgy érzem hogy jó a gyomromnak.Sima kefir is de főleg a kaukázusi kefir
Kedves Kérdező!

Az élőflórás savanyított tejtermékek; így a natúr joghurt és kefir is hasznosak relfux esetében, ugyanis segítenek enyhíteni a gyomorégés tüneteit, és a sav visszaáramlását a nyelőcsőbe.

Véleményem szerint érdemes váltva fogyasztani natúr joghurtot, kefirt és kaukázusi kefirt, hogy változatos élőflóra kultúrákat vigyen be.
Fontos, hogy ha Ön protonpumpa gátló gyógyszert szed (a reflux terápiájában gyakori kezelés), akkor érdemes probiotikumot is szedni, mert a tartósan szedett protonpumpa gátló gyógyszerek károsíthatják a bélflórát. Ebben az esetben olyan terméket válasszon, amely több baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóránk különböző, így egy több törzset tartalmazó termék nagyobb eséllyel tudja visszaállítani az egyensúlyt.
Fontos továbbá, hogy kiegyensúlyozottan, változatosan táplálkozzon, és igyekezzen kerülni azokat az ételeket és italokat, amelyek a savtermelést fokozzák és irritálhatják a gyomrot: erős, csípős fűszerek, zsíros ételek, alkoholos italok, erős fekete kávé és tea, túl sós vagy cukros ételek.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.11. 23:39:40
Üdvözlöm! Nem vagyok köver,de úszogumim van,ami nagyon zavar,ebben kernem a segitseget,gondolom belflora helyreallitas!
Kedves Kérdező!

Kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással és rendszeres testmozgással több, mint valószínű, hogy lehet segíteni a helyzeten.
A táplálkozást illetően fontos, hogy minél kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyasszon, helyezze előtérbe a friss zöldségeket, gyümölcsöket, igyekezzen sovány húsokat, savanyított tejtermékeket, halat fogyasztani.
Kerülje a péksüteményeket, zsíros ételeket, édességeket, nassolnivalókat, alkoholos italokat és üdítőket.
Az ételeket Ön készítse saját kezűleg, figyeljen oda az alapanyagok minőségére, és az ételkészítésre; a lehető legkevesebb zsiradékkal készítse az ételeket.
Figyeljen oda a folyadékfogyasztásra, naponta 2-2,5 liter vizet igyon.
A bélflórát is érdemes támogatni; olyan készítményt válasszon, amely több baktériumtörzset tartalmaz. Egy kúra általában 2-3 hónapig tart.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.10. 22:46:45
Jó estét kívánok !68 éves cukorbeteg nő vagyok.Nem inzulinra,csak tabletta szedő(velmetia gyógyszert szedem)mit tetszik ajánlani mit fogyaszthatok mint cukorbeteg.Köszönöm szépen!
Kedves Kérdező!

A gyógyszerrel kontrollált cukorbetegséghez elengedhetetlen a megfelelően összeállított, személyre szabott diéta követése, ezért javaslom Önnek, hogy személyesen keressen fel egy dietetikust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.10. 22:44:02
Jó estét kívánok!refluxom és rekeszizom sérvem van.Kúraszerüen szoktam gyógyszereket szedni.Salvus vizet és gyógyteát inni.Tudom hogy diéta kellene,de nem tudom pontosan hogy csináljam.10 éve próbálkozom azóta van ez a problémám,de semmi nem jó a gyomromnak .Mindenhol mást írnak diétának.Persze le is szeretnék fogyni,mert ez miatt mindig kicsit hizom.Nincs nagy súlyom normál,de fogyni is szeretnék ezek a betegségek mellett.Segitségét szeretném kérni mit ajál.Köszönöm szépen
Kedves Kérdező!

Reflux esetén fontos néhány dologra odafigyelni: kerülje esténként a lefekvés előtti étkezést, valamint célszerű emelt párnán feküdni, nem vízszintesen.
Kerülendők azok az ételek, amelyek irritálhatják a gyomrot, és fokozzák a savtermelést; például a csípős, fűszeres ételek, hagyma, fokhagyma, csokoládé, alkoholos italok, erős kávé és tea, citrusfélék, zsíros ételek, szénsavas italok.

Fontos, hogy gyakran, kis mennyiségű ételt fogyasszon, naponta 5-6 alkalommal étkezzen. Helyezze előtérbe a fehérjedús ételeket; sovány húsokat, halakat, sovány tejtermékeket, tojást.
Zsenge zöldségeket párolva, főzeléknek készítsen.
Az ételeit zsírszegényen készítse, a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban sütést részesítse előnyben.
Fűszerezésnél a friss zöldfűszereket használja: petrezselyem, kakukkfű, borsikafű, lestyán.
A hagyományos ételeket igyekezzen reform módon készíteni; főzelékeket saját anyagukkal sűrítse a hagyományos rántás és habarás helyett, pörkölt helyett lecsós húst készítsen minimális (1 teáskanál) olaj használatával és zöld fűszerekkel ízesítse. Burgonyát párolva, főzve, sütőben sütve fogyassza; ha pürét készít, tej és vaj helyett a főzővízzel készítse.
Rántott húst és vagdaltat bő forró olaj helyett sütőben süsse, enyhe fűszerezéssel.
Leveseket sovány húsból készítse, sok zöldséggel, kevés fűszerrel.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.10. 08:51:52
Jó reggelt kívánok !
Azt szeretném kérdezni, hogy ha nagyon be van gyulladva a gyomrom, el mehetek- e h2 kilégzéses vizsgálatra.?
Köszönöm szépen.
Balogh Ibolya.
Kedves Ibolya!

Először azt javaslom Önnek, hogy egy gasztroenterológusi szakorvosi vizsgálatra menjen el. H2 kilégzési tesztre akkor érdemes menni, ha az orvos javasolja, hiszen az is lehet, hogy másik vizsgálatot fog kérni.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.08. 12:51:18
Üdvözlöm!
Gyermekemmel egy hónapja kezdtük a hozzátáplálást és folyamatosan szorulása van.
Esetleg milyen zöldségekkel érdemes próbálkozni ami kicsit lazítja a székletet? Sütőtököt kap jelenleg, de az sem segít.
Nagyon lassan haladunk, mivel majdnem mindenre volt valami tünet amit eddig próbáltunk. Cukkinitől csúnya a széklete.
Amit eddig próbáltunk:burgonya, sárgarépa, cukkini, sütőtök, édesburgonya.
Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Ha jól sejtem, a baba 6-7 hónapos lehet. Valóban, a hozzátáplálást az Ön által említett zöldségekkel kell kezdeni. Gyümölcsök közül pedig az alma az első ajánlott. Javaslom, hogy kérje ki a gyermekorvosuk véleményét, hogy mi okozhatja az emésztőrendszeri tüneteket.
Elegendő folyadékot iszik a baba? Rendkívül fontos a székletrendezés szempontjából.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.07. 11:43:44
Kedves Dorina! Májbetegségem van (HBV) ennek kezelésére Legalon-t szedek napi 2x1, Fresubin hepa étrendkiegészítőt napi 3x2 dl. A 6 dl Fresubin 24 mg Koffein-t tartalmaz. Szedek még Pangrol 25000-t napi 3x1. és Protexin Balance probiotikumot. Ha IBS-em is van akkor kerülni kell a koffeint. A fresubin étrendkiegészítőben lévő koffein megengedhető-e. Köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Katalin.
Kedves Katalin!

A kérdés komplexitása miatt kérem tegye fel új az "Orvos válaszol" rovatban, ahol Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszol kérdéseire.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.04. 19:01:06
Udv!
Nagyon elkezdett hullani a hajam! Azt tufni kell hogy nagyon vastag es suru hajam van! Eddig sose csinaltam ugy! De mostanaban elkezdtem vizesen a haj maszk utan fesulni! Mert csak igy tudom telyesen bele masszirozni a maszkot! Egy ideig orultem a haj hullasnak mert borzasztoan sok szal hajam volt ! Most mar kicsit aggaszt! Mert vagy 3-4 honapja folyamatosan olyan csomok jonnek ki... mar a tapintasa erezni hogy nem annyi van , de meg nem latszik ! Nyaron szedtem hajra es borre vitamint! De most csak a Beres szemero vitamint es Omega 3 + E vitamint kezdtem szedni! Javasolt esetleg meg valami?
Kedves Kérdező!

A hajhullás gyakran belső problémát jelez, ezért javaslom Önnek, hogy keresse fel a háziorvosát. Elképzelhető, hogy góckutatást fog tanácsolni, amely több vizsgálatból áll. Ha megvan a hajhullás oka, utána tudják kezelni.

Alapvetően a haj egészségét a biotin, az A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, vas, cink, réz támogatja, ezeket általában tartalmazzák a különböző hajerősítő étrend-kiegészítők, de mindenképp forduljon orvoshoz.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.02. 13:51:15
Kedves Dorina!

Alacsony testsúly miatt (167 cm/46 kg) hízásra lenne szükségem, ugyan akkor mivel magas koleszterin szintet mértek nálam (7,2) nem javasolják a magas zsír, fehérje, szénhidrát, stb. tartalmú ételek fogyasztását. Hogyan oldható fel ez az ellentét, mit lehet enni ami elősegíti a hízást, de nem ártalmas a magas koleszterin szint miatt?

Előre is köszönöm!
Erika
Kedves Erika!

Fontos lenne tudni, hogy a koleszterinszint csökkentésére esetleg gyógyszeres kezelést kap-e, illetve, hogy van-e valamilyen oka az alacsony testsúlynak. (Gondolok pajzsmirigy túlműködésre például, vagy felszívódási zavarra.) Mivel ezeket a fontos információkat én nem tudom, azt javaslom Önnek, hogy keressen fel személyesen egy dietetikust, és a konzultációra vigye el a korábbi leleteket. A konzultáció során a dietetikus részletes anamnézist fog felvenni, amelynek segítségével (figyelembevéve az Ön életmódját, a rendszeresen szedett gyógyszereket és étrend-kiegészítőket) össze fog állítani Önnek egy teljesen személyre szabott étrendet.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.02. 09:42:46
Lepicol Plus helyett mit ajánlanak?
Kedves Kérdező!

A Lepicol Plus termék alapvető hatása a székletrendezés, melyet az összetőivel segít. 5 különböző probiotikus baktériumtörzset, és nagy arányban rostot tartalmaz.
Helyettesíteni a következő módon lehet: szedjen rendszeresen probiotikumot, lehetőleg olyat válasszon, amely ugyancsak több baktériumtörzset tartalmaz; illetve fokozza a rostbevitelt. Érdemes búzakorpát, zabkorpát, chia magot, esetleg útifűmaghéjat keverni joghurtba, kefirbe. (Természetesen, ha búza, glutén, esetleg tejfehérje allergiája van, az étrendi megkötéseket tartsa be.)

Igyekezzen minden nap friss zöldséget és gyümölcsöt enni, ezzel is növelheti a rostfogyasztást. A fokozott rostbevitel mellé kiemelten fontos, hogy sok folyadékot igyon. A legjobb választás természetesen a víz. (2-2,5 liter legyen minimum a rostok miatt)
A székletrendezéshez ugyancsak fontos a mozgás. Ha mozgásszegény életet él, legalább napi 1 órát sétáljon.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.01. 12:58:39
Az előző kérdező vagyok(6,5 hónapos gyermek) probiotikumot a D lactate free-t kapja a gyermekem.
Mit javasol adagolás ak belőle? Köszönöm!
Kedves Kérdező!

A terméket mindenképpen az Önök saját gyermekorvosának utasításai szerint adja a babának.

Jó egészséget kívánok neki!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.11.01. 12:55:52
Üdvözlöm!
Kisfiam 6,5 hónapos, kezdetektől tápszeres baba.
Négy hetes korában az egész teste kiütéses lett. Kórházban csináltak széklettenyésztés, vérvétel, vizelet(ebből csíraszám alatti bélbaktérium tenyésztett, amit kontaminációnak tartottak. Széklete "fehér túrós" volt, azt mondták, ez ekkora babánál normális.
Majd haza jövetelünk után, meg több kiütése lett és nyálkás széklete volt egy kis vér csík egyszer volt benn. Ekkor nem történt semmilyen vizsgálat, azt mondták tejfehérje allergia tápszer csere volt. A kiütések szépen, lassan elmúltak.
Majd 3 hónapos korában volt egy széklettenyésztés clostridium difficle antigén pozitív, mivel nem termelt toxint nem lett kezelve.
Öt és fél hónapos korában újra széklettenyésztés clostridium difficle pozitív A/B toxin pozitív. Kapott klion antibiotikumot. Újra tenyésztés volt akkor megint csak az antigén volt pozitív.
Közben elkezdtük a hozzátáplálást de mindenre reagál.(krumpli, édesburgonya, sárgarépa, cukkini, spenót) Vagy kiütések jelennek meg rajta vagy a széklete nyálkás és kétszer volt benne vér.
Emésztőrendszeri gyorstesztet csináltam neki itthon, pozitív lett.
Abbahagytuk a hozzátáplálást.
Mit javasol mennyi idő múlva ismételjük meg és meddig legyen felfüggesztve a hozzátáplálás? Probiotikumot kap.
Ha újra kezdjük majd a hozzátáplálást mik legyenek az első zöldségek? Előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

A kérdés igen komplex, ezért kérem tegye fel újra az "Orvos válaszol" rovatunkban, ahol Dr. Hidvégi Edit PhD a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza, gyermektüdőgyógyásza, gasztroenterológusa fog válaszolni Önnek mind a széklettenyésztés ismétlésével, mind pedig a hozzátáplálás újrakezdésével kapcsolatban.

Alapvetően, ami a hozzátáplálást illeti, zöldségek közül először a burgonya, sárgarépa és sütőtök, gyümölcsök közül pedig alma, őszibarack ajánlott.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.31. 13:34:30
Tisztelt Doktornő Kaptam Augmentin antibiotikumot azonban a tenyesztes alapján rezisztens rá a baktérium. Ilyenkor abbahagyhatom az antibiotikum szedését vagy tovabb kell szednem nehogy multi rezisztencia alakuljon ki? Mindenhol arrol olvasok hogy AB kúrát nem szabad félbe hagyni azért kerdem de a bélflórámat nem szeretném feleslegesen pusztítani.
Kedves Kérdező!

Az antibiotikum kúrát az orvos utasításának megfelelően kell folytatni. Annak érdekében, hogy a bélflóra ne sérüljön, illetve, hogy az egyensúlyát vissza tudjuk állítani, célszerű probiotikumot szedni. Olyan terméket válasszon, amely többféle baktériumtörzset tartalmaz, és igyekezzen kiegyensúlyozottan, változatosan táplálkozni. Probiotiokumot hosszú távon, megelőzés és fenntartás céljával is lehet szedni.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.25. 14:02:54
Kedves Dorina
edasanyám, 68 éves, Clostridium difficile fertőzésbe szenved, egy epe mütét után.
jelenleg az étrendje csak főtt tojást, turó, rizs, csirkemell es zöldség leves -böl áll.
Milyen diétát javasolna , vagyis hogyan kezdjen neki diverszifikálni?
válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Judith
Kedves Judith!

Ha nem tévedek, a kedves édesanyja antibiotikum kúrában részesült, hogy a Clostridium difficile baktérium kipusztuljon. Mivel az antibiotikumok nemcsak a káros baktériumokat pusztítják el, hanem a bélflóra normál, jótékony baktériumait is, fontos, hogy a bélflóra egyensúlya visszaálljon. Ehhez olyan terméket érdemes választani, amely több baktériumtörzset és prebiotikumot is tartalmaz. Egy kúra ilyen esetben általában 2-3 hónapig tart.

Az epeműtét után nagyon fontos, hogy fokozatosan, lassan vezesse vissza a tápanyagcsoportokat. Rendkívül fontos a megfelelő folyadékfogyasztás; frissen főzött világos cukormentes teát, szénsavmentes vizet, frissen préselt almalevet vízzel hígítva igyon.
Jelenleg a fehérjebeépítésnél tartanak, azaz az első lépésen túlvannak (ez volt a szénhidrátbeépítés szakasza.) Ilyenkor fogyasztható főtt burgonya, párolt rizs, bulgur, párolt sárgarépa, zsenge zöldségek párolva, főzve; mint a tök, patisszon, cukkini. Ilyenkor néhány gyümölcsöt is lehet már fogyasztani; kompótként elkészítve, vagy almát hámozva reszelve. Ahogy Ön is írta, jelenleg sovány húsok, főtt tojás (sárgája nélkül) és sovány túró biztosítják a fehérjebevitelt.
Az utolsó szakaszban lehet visszaépíteni a zsírt az étrendbe, de nagyon óvatosan, megkötésekkel. A jövőben is kímélő étrendet folytasson, azaz kerülje a csípős, erős fűszereket, erős fekete kávét, alkoholt, és a zsíros ételeket.
Helyezzék előtérbe a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban sütést. A hagyományos ételeket is reform módon készítsék el; pl.: rántott húst sütőben, néhány csepp olajjal, vagy fasírtot ledarált csirkemellből szintén sütőben készítve. Főzelékeket hagyományos habarás, vagy rántás helyett saját anyagukkal sűrítsen.
Azt gondolom, hogy érdemes lenne felkeresni egy dietetikust, aki abban is segítségükre lehet, hogy a hagyományos ételeket hogyan lehet kímélő módon elkészíteni.

Mielőbbi jobbulást kívánok az édesanyjának!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.25. 13:48:20
Kedves Dorina!
Sajnos én is tapasztalok puttadást bizonyos ételek fogyasztása után pl ; bab, csicseri borsó , káposzta mit tanácsol ? Arrra gondoltam veszek be igerobast cseppeket ezzel kapcsolatban szeretnèm kikérni a tanácsát .
Másik ami a legfontosabb keveset eszek mégsem tudok fogyni ????
Szeretnék tanácsot kérni .

Tisztelettel ; Erzsébet
Kedves Erzsébet!

Hüvelyeseket célszerű kuktában főzni, hiszen a túlnyomás hatására a hüvelyesekben lévő lektinek inaktiválódnak, így nem, vagy csak kisebb mértékben okoznak puffadást.
Az emésztést segítő gyógynövénytartalmú cseppek valóban hasznosak, érdemes lehet kipróbálni.
Véleményem szerint, célszerű lenne elvégezni egy probiotikum kúrát, ugyanis, ha a bélflóra egyensúlyban van, akkor a puffadás is kisebb mértékű lesz. Olyan terméket válasszon, amely több baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóránk különböző, így a többtörzses termékek nagyobb valószínűséggel fejtik ki a pozitív hatásukat. Fontos továbbá, hogy rostdúsan táplálkozzon, hiszen a zöldségekben és gyümölcsökben lévő vízoldékony rostok (prebiotikumok) segítik a jótékony baktériumok szaporodását a bélben. A fokozott rostbevitel mellé pedig kiemelten fontos, hogy sok folyadékot fogyasszon! (Lehetőleg vizet.)

Ha igyekszik fogyni, és mégsem indul be a súlycsökkenés, érdemes felkeresni a háziorvost és csináltatni egy vérképet, mert elképzelhető, hogy pajzsmirigy probléma áll a háttérben, vagy akár inzulinrezisztencia. Fontos, hogy kiderüljön az oka, majd keressen fel személyesen egy dietetikust, aki össze tud majd állítani Önnek egy megfelelő étrendet, amelynek segítségével a testsúly is normalizálódni fog valószínűleg.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.21. 06:39:21
Kedves Barna Dorina!

Az lenne a kérdésem, hogy tudna-e nekem olyan magyar vagy külföldi, angol nyelvű oldalakat ajánlani ahol olyan kutatásokról olvashatok, amelyek azt bizonyítják, hogy a mai zöldségek és gyümölcsök lényegesen kevesebb vitamint, és egyéb tápanyagot tartakmaznak, mint ezelőtt 50 évvel. Egyáltalán létezik-e erre irányuló kutatás?
Utána kell járjak mert a legtöbb mai táplálékkiegészítő cég ezzel érvel és tudnom kell az igazat! :) Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Sós László
Kedves László,

A Szent István Egyetemen is készítettek korábban egy összehasonlító kutatást, melynek során összevetették többek közt a kukorica, búza, burgonya, alma, földieper vitamin-, és ásványianyagtartalmát 1966 és 2005 között. Ezek a vizsgálati eredmények publikusak, érdemes lehet rákeresni az interneten.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.20. 20:22:20
Kedves Dorina!

Szeretném a segítségét kérni, hogy Gilbert kórban milyen étrendet ajánl?
Válaszát tisztelettel előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

A Gilbert-kór a máj egy ártalmatlan elváltozása, de valóban érdemes rá odafigyelni. Tulajdonképpen egy enzim termelődése nem megfelelő, emiatt pedig az epefesték lebontása lassabban fog végbemenni, melynek következtében sárgaság alakulhat ki a szem ínhártyáján, vagy a bőrön is.
Igyekezzen májkímélő étrendet követni, azaz tartsa be az alábbi javaslatokat:
Kerülje az alkoholt, az erős fekete kávét, a csípős-, erős fűszereket, valamint a zsírt.
Gyakran, kis mennyiségű ételeket fogyasszon. Rendkívül fontos a bőséges folyadékfogyasztás!
Helyezze előtérbe a zöldségeket. Nyersen is fogyasszon minél többet, valamint, párolva, főzeléknek elkészítve. Főzelék késztésekor a hagyományos habarás, vagy rántás helyett saját anyaggal sűrítsen.
Igyekezzen minden nap friss gyümölcsöt is fogyasztani.
Sovány húsokat fogyasszon; szárnyasokat a bőre nélkül, és zsírszegényen készítve (párolva, főzve, sütőzacskóban), kisebb arányban legyenek a húsok az étrendben!
Friss, zöld fűszereket használjon ételkészítés során; petrezselyem, kakukkfű, borsikafű, lestyán...stb.
Gabonaipari termékek közül inkább a fehér, félbarna termékeket válassza, esetleg korpásat. (A magas zsírtartalom miatt a magvas termékek kerülendők.)
A változatos táplálkozás jegyében érdemes kipróbálni a különböző húshelyettesítő fasírtok elkészítését: lencséből, csicseriborsóból és gombából is nagyon ízletes fasírtot lehet készíteni, sütőben sütve zsiradék nélkül.
Érdemes lehet egy személyes konzultációra bejelentkezni egy dietetikushoz, hogy megfelelő étrendet állítsanak össze Önnek, és át tudják beszélni a különböző ételek májkímélő módon történő elkészítését.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.18. 06:44:53
Kedves Doktornő!
Belek tükrözésnél polypot távolitottak el. Gyomornál gyomorhurutot állapitottak meg.
Pantoprazol 6 hónapig, majd most időnként Esomeprazol, gyógyteák, Svédkeserüvel, mindent kispróbáltam. Lefogytam, erőm elhagyott, étvágyam
nincs. Gasztrológus tanácsa hagyjak abba mindent s térjek vissza ahogy addig
éltem. Éjszaka aludni nemtudok, mivel állandóan forgolódnom kell. Ugy érzem hogy az egész bőröm már össze-vissza van csavarodva. Diétázom
csirkemell, tofu, rizs, krumpli, répa, zöldségek , gyümölcsök,. Most pedig próbálkoztam a minden evéssel 1 napig. Mit tegyek, kérem a szives segitségét!
Gerincproblémám is sulyos,. jobboldali csipő kopás . csipőprotézist akartak
beültetnni. A gyomorprobléma vagy a gerinc - csipő okozza a betegséget?
Háziorvosom csak telefonon érintkezik velem. Válasza mindig szedjen B 6, vagy B 1, vagy kiir mindenféle gyógyszert. 83 éves vagyok ezek a problémák
1 éve kezdődtek, addig orvoshoz nem jártam.
Válaszát Tistelettel köszönve Ané
Kedves Kérdező!

A kérdésére sajnos nem tudok válaszolni, nem dietetikusi kompetencia. Kérem, ismételje meg a kérdését az "Orvos válaszol" rovatunkban, ahol Dr. Wacha Judit klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus és Dr. Székely György osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus, az orvostudományok kandidátusa válaszolnak a kérdésekre.

Jobbulást kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.15. 20:14:53
Jó estét kívánok!
Milyen étrendet ajánlana colitis ulcerosa-s betegnek?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Abban az esetben, ha a colitis ulcerosa jelenleg nyugvó szakaszban van, a következőkre érdemes odafigyelni: igyon sok folyadékot; szénsavmentes ásványvizet, világosra főzött teát. Kerülje az alkoholt, az erős fekete kávét és a különböző szénsavas üdítőitalokat.
Kerülje zsírdús ételeket, a különböző cukorban gazdag ételeket (pékáruk, édességek).
Igyekezzen kímélő ételeket fogyasztani; azaz zsírszegényen készítve, kerülve a csípős, erős fűszereket. Friss, zöld fűszereket használjon: petrezselyem, borsikafű, kapor, vasfű, majoranna, zeller, bazsalikom, kakukkfű,...stb. Helyezze előtérbe a különböző zsenge zöldségekből készült főzelékeket, amelyeket javarészt saját anyagával sűrítsen, esetleg kefires habarással, a hagyományos rántás és habarás helyett.
Ételkészítéskor igyekezzen a párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban való sütést, cserépedényben való sütést alkalmazni. Kerülje a bő zsírban való sütést!
Sovány húsokat válasszon: csirke, pulyka, borjú (bőre nélkül), hal fogyasztása hetente egyszer javasolt.
Tejtermékek közül a zsírszegény savanyított termékeket válassza (természetesen az Ön egyéni tűrőképességét figyelembe véve).
A megszokott, hagyományos ételeket el lehet készíteni diétás módon, például a rántott húst hagyományos panír helyett zöldfűszeres joghurttal és zsemlemorzsával sütőben sütve minimális olajjal. A burgonyapürét egy kevés főzővízzel készítjük tej és vaj helyett, kevés petrezselyemmel ízesítve.
Természetesen rengeteg ételt lehet úgy elkészíteni, hogy colitis ulcerosa esetén se okozzon panaszt.

Fellángolási szakaszban nagyon óvatosan, és fokozatosan szabad az ételcsoportokat fogyasztani. Ilyenkor először szénhidrátot szabad csak fogyasztani, pl.: vizes burgonyapürét, rizsnyáklevest, főtt rizst, főtt sárgarépát.
A panaszok enyhülésével fokozatosan beépíthető a fehérje; a sovány húsok és sovány tejtermékek, majd a tojásfehérje.
Utolsónak lehet nagyon lassan visszaépíteni a zsiradékokat a táplálkozásba, omega-3 zsírsavakban gazdag lenmagolajjal például.

Ezek csak általános javaslatok, én azt javaslom Önnek, hogy keressen fel személyesen is egy dietetikust, hogy össze tudjon állítani Önnek egy személyre szabott étrendet, és el tudja Önt látni különböző jó tanácsokkal az ételek elkészítésével kapcsolatban is.

Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.15. 10:38:37
Üdvözlöm!

Csináltattam ételintolerancia vizsgálatot, az eredmény szerint tehentej fehérje (nyers), 22113. Nem javasolt enni.

A joghurt 4300 heti 1-2 alkalommal
Kecsketej, juhtej 0

A sajtok a mozzarella kivetelevel 0.

Kérdésem a következő:

Mit jelent hogy nyers tehéntej.. Uht tejet ihatok? Vagy azt sem? Vajat egyéb tehéntejből készült élelmiszereket ehetek? Ha nem akkor milyen alternatív megoldások vannak?

Köszönöm, Liza
Kedves Liza!

Az eredmények a nyers, hőkezeletlen tejre vonatkoznak, vagyis az UHT tej nagy valószínűséggel nem fog panaszt okozni, ahogy a tejtermékek sem. Azt javaslom azonban, hogy ne fogyasszon minden nap tejterméket, ahogy például joghurtot heti 1-2 alkalommal javasol a teszt, úgy igyekezzen a többi tejterméket is korlátozott mértékben fogyasztani (vajat, sajtokat, túrót, tejfölt, tejszínt).
Úgy látom, hogy a kecsketejből és juhtejből készült tejtermékek nem okoznak panaszt az eredmények alapján, így ezek fogyaszthatók.
Vaj helyett számos alternatíva létezik, amiket érdemes lehet kipróbálni: szendvicskrémként ki lehet próbálni a házilag készített krémeket; avokádó-, padlizsán-, gomba-, egyéb zöldségkrémek. Kaphatóak különböző magkrémek: mandula, pisztácia kesu, tahini, amely szezámmagkrém, hummusz, amely csicseriborsó krém. (Természetesen ezeket is mind-mind házilag el lehet készíteni, különböző ízekben). A különböző magkrémekből viszont kis mennyiségeket fogyasszon, mert magas a zsírtartalmuk.
Ha ételkészítés során is általában vajat használ, erre vonatkozóan is van alternatíva. Egyrészt igyekezzen zsírszegényen készíteni az ételeket, azaz párolni, gőzben főzni, kipróbálni a sütőzacskóban való sütést, másrészt helyezze előtérbe a kifejezetten főzéshez használható olívaolajat, de ezt is csak kis mennyiségben.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.13. 00:52:03
Kedves Dorina!
Azt szeretném kérdezni, hogy sibóra milyen probiotikumot és emesztőenzimet javasol?
Köszömöm szépen.
Bogh Ibolya.
2022. 10. 12.
Kedves Ibolya!

A SIBO esetén az irritábilis bélszindrómához hasonló tünetek jelentkezhetnek általában: hasfeszülés, fájdalom, puffadás, görcsök.
Érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét, de általánosságban elmondható, hogy a több baktériumtörzset, és prebiotikumot is tartalmazó termékek közül érdemes választani, hogy a bélflóra egyensúlya normalizálódni tudjon. A probiotikumokkal való támogatás mellett figyeljen oda az étrendjére is: igyekezzen szénhidrát csökkentett módon táplálkozni, azaz kiiktatni többek közt a következő élelmiszereket: búza, hagymafélék, csicsóka, édeskömény, hüvelyesek, káposztafélék, zab, burgonya, kukorica, gesztenye, tej, méz, kukoricaszirup, kajszibarack, körte, mangó, görögdinnye, gyümölcskészítmények, azon élelmiszeripari termékek, amelyben cukoralkoholok vannak (xilitol, mannitol, maltitol, szorbitol).

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.11. 19:49:34
Kedves Dorina milyen probiotikumot ajanl ?nagyon puffadok szinte mindentől es gorcsol is a hasam nagyon fakdalmasan
Van hogy egesz hasam annyira gorcsol hogy kibírhatatlan
Köszonom szèpen valaszat
Kedves Kérdező!

Mindenekelőtt ki kell deríteni, hogy mi okozza a puffadást és a görcsöket. Elképzelhető, hogy valamilyen ételintolerancia áll a háttérben, de az is lehet, hogy más okozza a tüneteket. A háziorvosának mondja el a tüneteket, aki majd valószínűleg továbbküldi Önt egy kivizsgálásra.
Amennyiben a vizsgálati eredmények után étrendi megkötés javasolt, mindenképpen személyesen keressen fel egy dietetikust a megfelelő étrend összeállításának érdekében.
A probiotikumokkal kapcsolatban is javaslom, hogy egyeztessen a háziorvossal, azonban általánosságban elmondható az, hogy több baktériumtörzset tartalmazó terméket érdemes választani, hiszen a bélflóránk nem egyforma.

Mielőbbi javulást kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.10. 10:32:48
Kedves Dorina, pár hete reggelente erős fejfájás, szédülés kínoz ami csak gyógyszerrel múlik el. Egyik nap reggel feltünt, hogy jól ébredtem, elmaradt a fejfájás. Amit másként csináltam azelőtt való napon, hogy este tíz óra körül pizzát ettem és colát ittam, mivel én este 6 után nem étkezem. Következő napon megint szörnyű fejfájásra ébredtem, gondoltam amiatt, hogy nem vacsoráztam, és az éhség kínoz. Kis kanál nutellát hamar megettem és a fejfájás teljesen megszünt. Cukorbetegés állhat a háttérben?
Kedves Kérdező!

Én azt javaslom Önnek, hogy keresse fel a háziorvosát. Elképzelhető, hogy kivizsgálást fog javasolni a tünetek miatt, amely vizsgálatot/vizsgálatokat feltétlenül csináltasson meg, és ha az eredmények alapján étrendi változtatás szükséges, személyesen is keressen fel egy dietetikust, hogy össze tudjon állítani egy Önnek megfelelő, személyre szabott étrendet.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.09. 13:26:45
Kedves Dorina!A Bio-Kult termékeknél semmilyen leírást nem látok az oldalon, ezétrt nem tudom eldönteni, hogy miért szedjem, vagy mire jó. Vagy miért jobb, mint a többi probiotikum. Látom a 14-es törzset, de ez miért más? Szívesen megfizetem a magasabb minőségű terméket, ha megfelelő információm van róla.
Köszönöm a segítséget.
Kedves Kérdező!

A termék valóban 14-féle élő baktériumtörzset tartalmaz, ami azért fontos, mert az emberi bélflóra különbözhet, így minél több törzset viszünk be, annál nagyobb esélyünk lesz a biodiverzitás fenntartására.
Érdemes tudni, hogy a bél-agy tengellyel kapcsolatos kutatások egyre inkább kerülnek előtérbe, és ezek a kutatások bizonyítják, hogy egy kétirányú jeláramlásról van szó. A lefelé szálló ágon a kommunikáció a központi idegrendszerből indul és hat a bélbaktériumokra, míg a felfelé szálló ágon a bélbaktériumok által indukált ingerek fognak hatni a központi idegrendszerre, ezért rendkívül fontos, hogy a bélflóra állapota megfelelő legyen.
Szakirodalmi adatok alapján a többféle probiotikus törzset tartalmazó készítmények alkalmazásával a migrénes epizódok gyakorisága és súlyossága is csökken, valamint a szorongásos tünetek is csökkennek.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.04. 21:41:35
Kedves Dorina! A fiam versenyszerűen kajakozik, több mint 8 éve, ezért az edzői szerint kiemelten fontos lenne a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztás, de a fiam nagyon nem szereti a húsokat. Tudna esetleg más alternatív forrásokat ajánlani amivel tudná pótolni a fehérjét?
Előre is köszönöm.
Kedves Kérdező!

A versenysportnál rendkívül fontos a táplálkozás minősége. Valóban, a fehérjeszükséglet ilyenkor emelt, azonban nem kizárólag húsokkal tud fehérjét bevinni. Savanyított tejtermékeket nyugodtan tud fogyasztani, valamint tojásfehérjét, esetleg növényi termékeket. A tofu például jó fehérjeforrás, valamint a különböző hüvelyesek; fehérbab, lencse, csicseriborsó. Mivel a hüvelyesek gyakran okoznak puffadásos panaszokat (sportolóknál ez nagyon zavaró), fontos, hogy a hüvelyeseket kuktában készítsék el, így a túlnyomás miatt a lektinek inaktiválódnak, és nem, vagy csak kisebb mértékben okoznak majd puffadást.
Fontos, a különböző olajos magvak rendszeres fogyasztása is, hiszen ezek is tartalmaznak esszenciális aminosavakat, valamint omega-3 zsírsavakat.
A növényi élelmiszereken kívül jó lenne, ha hetente 1-2 alkalommal halat is fogyasztana, hiszen mind a fehérje-, mind pedig a zsírsavtartalmuk miatt a halak nagyon előnyös táplálkozási tulajdonságokkal rendelkeznek.
Azt gondolom, hogy érdemes lehet felkeresni egy sportdietetikust, hogy segítsen összeállítani a megfelelő étrendet a felkészülési időszakra, a versenyidőszakra és a pihenőnapokra vonatkozóan egyaránt.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.04. 21:26:02
Üdvözlöm! Mostanság nagyon nehezen alszom el. Tudna esetleg erre valamilyen étredkiegészítőt ajánlani ami segíthet a mélyebb alvásban?
Köszönöm, Szilvi
Kedves Szilvi!

Az alvás minőségének javításához hozzá tudunk járulni a táplálkozásunkkal is. Fontos, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már ne egyen semmit. Helyezze előtérbe a feldolgozatlan élelmiszereket, igyekezzen a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó, feldolgozott kész-, félkész ételeket mellőzni.
Érdemes citromfű teát fogyasztani, illetve gyógynövényes étrend-kiegészítőt választani, amely tartalmaz levendulát, vagy golgotavirágot, esetleg macskagyökeret.
Érdemes lehet kipróbálni a Bio-Kult Neurát, amely a probiotikus baktériumtörzseken kívül magnéziumot és B6-vitamint tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a központi idegrendszer normál működéséhez. A felborult bélflóra is állhat a nyugtalan alvás hátterében, így mindenképp jó, ha megtámogatjuk a bélflóránkat egy probiotikum készítménnyel.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.04. 20:03:21
Kedves Barna Dorina, olyan kérdésem lenne, hogy gondolkodom a termékük szedésének elkezdésén, a Biokult neurát, de a weblapukon elég kevés információt találok a kedvező hatásairól. Tudna kérem erről kicsit bővebben írni?
Kedves Kérdező!

A Bio-Kult Neura termékről érdemes tudni, hogy 14-féle probiotikus baktériumtörzset tartalmaz magas csíraszámban, valamint magnéziumot és B6-vitamint, melyek támogatják a központi idegrendszer működését, valamint a normál pszichológiai funkciók megtartását.
Kutatások bizonyítják, hogy számos neurodegeneratív megbetegedés, depresszió, migrénes panaszok, kimerültség hátterében a felborult bélflóra áll. Az agy-bél tengellyel kapcsolatos kutatások egyre inkább előtérbe kerülnek, és bizonyították, hogy abban az esetben, ha a bélflórában megfelelő a probiotikus törzsek aránya, akkor a különböző mentális betegségek, migrénes panaszok is kisebb eséllyel fordulnak elő.
Érdemes ezért alkalmazni a Bio-Kult Neurát, egy hosszabb, 2-3 hónapig tartó kúra javasolt, hogy a probiotikus törzsek megfelően el tudjanak szaporodni a bélben.
Fontos, hogy a probiotikumok fogyasztása mellett rostdúsan táplálkozzon, sok nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasszon, hiszen a táplálékkal bevitt rostok (prebiotikumok) segítik a probiotikus törzsek szaporodását.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.03. 17:25:42
Kedves Dorina!
Szinte minden étkezés után felpuffadok! Lehet valamit tenni ellene?
Köszönöm válaszát!
Kedves Kérdező!

A puffadást több betegség is okozhatja; pl.: gastritis, amely a gyomor gyulladása, irritábilis bél szindróma, különböző ételallergiák, vagy érzékenységek, májbetegségek.
Mindenekelőtt figyelje meg, hogy mely ételek okozzák a puffadást! Gyakran előfordul ugyanis, hogy különböző félkész-, készételek fogyasztása okozza, ekkor elképzelhető, hogy valamely adalékanyag miatt jelentkezik a tünet. Térjen át a feldolgozatlan alapanyagokból, saját kezűleg készített ételekre, fogyasszon sok nyers zöldséget és gyümölcsöt.
Érdemes elvégezni egy probiotikum kúrát is, mert elképzelhető, hogy felborult a bélflóra egyensúlya, és elszaporodtak a káros baktériumok. Vissza kell állítani az egyensúlyt, ezért olyan probiotikum terméket válasszon, amely sok törzset tartalmaz, és tartson egy 2-3 hónapos kúrát.
Ha az étrendi változtatás és a probiotikum kúra ellenére sem múlnak a puffadásos tünetek, keressen fel egy gasztroenterológust.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.03. 09:03:51
Kedves Dorina,

mi a különbség a zselatin és a kollagén között? Sokat olvastam már róla, de különböző válaszokat találtam az interneten.

Köszönöm előre is a választ!
Kedves Kérdező!

A kollagén tulajdonképpen egy fehérje, amely nagyon fontos szerepet játszik a bőr, inak, ízületek, csontok és porcok rugalmasságában, és feszességében. A szervezet természetesen előállítja, de bizonyos faktorok hatására a kollagéntermelés csökken(pl.: öregedés, fokozott UV-sugárzás), ezért érdemes pótolni a kollagént. Manapság nagyon előtérbe került, számos különböző kollagén kapható. A kollagén típusától függően különböző alkalmazási területek vannak. Az I. típusú kollagént jellemzően tengeri állatokból nyerik ki, általában haj, bőr és érfalak regenerálására ajánlott, míg a III. típusú marha kollagént a vese támogatására ajánlják.

A zselatin jellemzően a marha kollagén hidrolízisével előállított termék. A zselatint használja többek közt az élelmiszeripar, gyógyszeripar és a kozmetikai ipar. Az étrend kiegészítésére nem igazán alkalmas, zselésítőanyagként használatos.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.02. 22:47:23
Üdvözlöm,
38 éves multinál dolgozó nő vagyok. Napi 10-12 órát dolgozom es sajnos nagyon rendszertelen az etkezesem es ezáltal az emesztesem is. Mivel az etkezesen nem tudok sajnos változtatni a munkám dinamikajabol adódóan így a kérdésem, hogy probiotikummal tudnám az emsztesemet segíteni?
Köszönöm elore is
Kedves Kérdező!

A rendszertelen étkezés okozta emésztési problémák sajnos rendkívül gyakoriak. Legalább a napi háromszori főétkezést jó lenne betartani, vagy ha ez sem megoldható, arra kell odafigyelni, hogy amikor eszik, akkor ne feldolgozott, félkész-, készételeket fogyasszon, hanem minőségi alapanyagokból készült ételeket. Igyekezzen a lehető legváltozatosabban, kiegyensúlyozottabban étkezni; azaz zöldséget, gyümölcsöt gabonaféléket, húst, halat, tejterméket, tojást, olajos magvakat egyaránt fogyasszon (amennyiben nem áll fenn ételallergia, vagy intolerancia természetesen). A zsírban, cukorban, sóban és mesterséges adalékanyagokban gazdag élelmiszereket igyekezzen mellőzni.

Probiotikum szedésével valóban tudja támogatni az emésztést, azonban arra oda kell figyelni, hogy rostdúsan táplálkozzon, hiszen a táplálék által bevitt rostok segíteni fogják a baktériumok elszaporodását a bélrendszerben. Természetesen a folyadékfogyasztásra is oda kell figyelni, különösen akkor, ha több rostot fogyaszt. (Legalább 2 liter vizet igyon naponta).
Az emésztés normalizálásához elengedhetetlen a rendszeres mozgás, már az is megfelelő, ha esténként sétál egy órát.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.02. 21:06:29
Kedves Dorina,
Elsős osztályos gyermekem sajnos nem hajlandó vizet inni. Napközben is csak akkor fogy el az itala amit küldök, ha gyümölcslével keverem a vizet. Tudom, hogy ez nem jó de ha nem adok pl alma levet a víz mellé akkor nem iszik. Probiotikumot rendszeresen adok neki protexin junior, de a víz fogyasztást tudom ez nem ellensúlyozza. Mivel immunerosites céljából adom neki heti 4-5 naponta ez meddig mehet így? Szükséges szünetet tartani?
Válaszát előre is köszönöm
Kedves Kérdező!

Nagyon sok kisgyermek van ezzel így, a tiszta vizet nem szívesen isszák meg. Az nagyon jó, hogy a gyümölcslevet vízzel keveri, én azt javaslom Önnek, hogy fokozatosan, minél nagyobb arányban keverjen az italba vizet, és néhány hónap múlva már csak tiszta vizet kapjon a gyerek.
Érdemes a bolti gyümölcsleveken kívül citromos vizet adni a gyereknek, esetleg kihűtött, világosra főzött teát friss gyümölcsökkel.
Kisgyermekeknél általában erős a versenyszellem, így jó trükk lehet minden délután egy versenyt tartani, amelynek során egy pohár vizet kell meginni. Így legalább a napi 1 pohár tiszta víz elfogyasztása biztosított addig is, amíg a gyümölcslé hígítása zajlik.
A Protexin Junior +C terméket lehet folyamatosan, egészségmegőrzési céllal is szedni, így nem szükséges szünetet tartani.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.02. 20:42:06
Kedves Dorina!
Az étkezések után van, hogy felpuffadok, vagy savam alakul vagy ritkább esetben begörcsöl a gyomrom. Olvastam már az ételallergiáról, az ételintoleranciáról… Ön szerint érdemes lenne egy ilyen vizsgálatra elmennem? Hova kellene ezzel fordulnom?
Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Véleményem szerint, először érdemes megfigyelni, hogy mely ételek okozzák a panaszt, ezeket lejegyezni a panasz formájával együtt. Javaslom, hogy keressen fel egy gasztroenterológust, aki elő tudja Önt jegyezni a különböző vizsgálatokra, melyeket érdemes elvégeztetni, hiszen, ha ételallergia, vagy intolerancia áll fenn, akkor annak alapján kell beállítani az étrendet.
A fokozott savtermelés elkerülésének érdekében érdemes néhány megkötésre odafigyelni: lefekvés előtt 3 órával már ne egyen semmit, igyekezzen kerülni az alkoholt, csokoládét, borsmentát, erős fűszereket, zsíros ételeket.
Könnyen emészthető, zsírszegényen készített, enyhe fűszerezésű ételeket fogyasszon.
A puffadás miatt érdemes lehet elvégezni egy probiotikum kúrát is, olyan terméket válasszon, amely több törzset tartalmaz.

Üdvözlettel:
Barna Dorina
2022.10.02. 17:21:55
Kedves Dorina, pár hete elkezdtem szedni a biokult neurát. Az lenne a kérdésem,hogy a szedésével kapcsolatban vannak e javaslatai amivel esetleg eygütt nem érdemes szedni, vagy épp amivel szedni érdemes, ami erősítheti a hatását? Előre is köszönöm válaszát! Barbara
Kedves Barbara!

Ha esetleg Ön tartósan szed valamilyen gyógyszert, akkor arra érdemes odafigyelni, hogy a gyógyszer és a probiotikum bevétele közt teljen el néhány óra.
A termék hatásának fokozásához érdemes a probiotikum bevétele előtt rostos táplálékot fogyasztani, például nyers zöldséget, gyümölcsöt, esetleg teljes kiőrlésű gabonát, hiszen a rostok segíteni fogják a probiotikus baktériumtörzsek elszaporodását az emésztőrendszerben.

Üdvözlettel:
Barna Dorina