AZ EGÉSZSÉGES
BÉLMŰKÖDÉSÉRT!
Hármas összetétel:
5-féle probiotikus törzs, prebiotikum, egyiptomi útifű maghéj

Kedves Vásárlóink!

A Lepicol Plus termék forgalmazását megszüntettük.

Kérjük keresse fel a Protexin.hu oldalt, ahol további probiotikus termékekkel állunk rendelkezésére.

Megnézem

Székrekedés

Bevezetés

A székrekedés gyakori állapot. Az egészséges bélmozgásról kialakult kép igen változó a lakosság körében, de létezik egy objektív módszer (az úgynevezett Róma III, illetve 2016-óta a Róma IV kritériumrendszer), amely a funkcionális székrekedés diagnosztizálá sának általánosan elfogadott eszköze. Orvosi értelemben csak akkor beszélünk székrekedésről, ha a megelőző fél évben legalább 3 hónapon át:

  1. A következő tünetekből kettő vagy több fennállt:
    • az esetek több, mint negyedében erőlködni kell,
    • az esetek több, mint negyedében kemény székletürítés jelentkezik,
    • az esetek több, mint negyedében elégtelen kiürülést érzése áll fenn,
    • az esetek több, mint negyedében a végbélhez közel széklet elakadása jelentkezik,
    • az esetek több, mint negyedében kézzel kell segíteni a széklet távozását,
    • heti három alkalomnál kevesebbszer jelentkezik spontán székletürítés.
  2. Hashajtók használata nélkül szinte soha nincsen laza széklet.
  3. Az irritábilis bél szindróma feltételei nem teljesülnek.

Amellett, hogy rendkívül kényelmetlen, a kezeletlen székrekedés a széklet beragadásához vezethet különösen idősek és demensek esetében. További kockázat az aranyér és a vastagbél-divertikulum kialakulásának veszélye is. Azonban még orvosi diagnózis nélkül is belátható, hogy a nemkívánatos tünetek ronthatják az életminőséget. A sikeres kezelés számos tényezőből állhat. Bevett gyakorlat a beragadt széklet mechanikus eltávolításán túl hashajtók adása a normális bélmozgás visszaállítása érdekében, azért, hogy a székelési folyamat ismét fájdalommentes legyen. A hashajtók napi használata hosszú távon ellenjavalt, hiszen hozzászokik a szervezet és így lanyhul a bélrendszer normál működése.

Probiotikumok

A vastagbél igen nagyszámú, különböző mikroorganizmust tartalmaz. A bélbaktériumok összetételének megváltozása (a jótékony baktériumok számának csökkenése és a potenciálisan kórokozó baktériumok számának növekedése) a bélmozgás megváltozásához és székrekedéshez vezethet. A probiotikumok székrekedésben való alkalmazásának egyik indoka a megbomlott bakteriális egyensúly, a diszbiózis.

A jótékony baktériumok, például a Bifidobacteriumok és a Lactobacillusok olyan anyagokat termelnek, amelyek csökkentik a vastagbél pH-ját, azaz enyhén savas irányba tolják el. Az alacsonyabb pH fokozza a bél spontán mozgását (a perisztaltikát), vagyis a simaizmok összehúzódását, a béltartalom tehát könnyebben halad végig a bélrendszeren – csökken tehát a tranzit ideje, ami előnyös a székrekedés esetében.

Úgy tűnik, hogy a bélbaktériumok működése során felszabaduló gáznemű anyag, a metán lassítja a vékonybél tranzitidejét. A metánt nagyobb mennyiségben termelik a potenciálisan kórokozó törzsek, míg a jótékony baktériumok kevésbé. A metántermelő baktériumok túlszaporodása összefüggésben van tehát a székrekedéssel. A fermentációs folyamat élelmi rostok fogyasztással felgyorsítható, ezért javasoljuk, hogy a bélflóra egyensúlyának helyreállításával csökkentsük a kényelmetlen puffadást, a képződött szelek mennyiségét.

A probiotikumok segítenek helyreállítani az egészséges bélfl órát, csökkentik a pH-t, segítenek a táplálék emésztésében és csökkentik a gáznemű melléktermékek mennyiségét, ezzel hozzájárulnak a bélműködés egyensúlyához.

Néhány, a probiotikumok hatását alátámasztó klinikai vizsgálati eredmény székrekedés esetén

Referencia Adagolás Baktériumtörzsek Eredmények
Fateh és mtsai, 2011 1 x 108 CFU / kapszula (200 millió CFU / nap) 4 hétig Streptococcus thermophilus PXN 66, B. breve PXN 25, B. longum PXN 30, L. acido philus PXN 35, L. bulgaricus PXN 39, L. rham nosus PXN 54, L. casei PXN 37 60 felnőtt férfiban a pre- és probiotikumok szimbiotikus keveréke jelentősen hatékonyabb volt a széklet-gyakoriság növelésében (heti 1,58-szoros eredmény a placeboval összehasonlítva).
Coccorullo és mtsai, 2010 1 × 108 CFU (100 millió) 8 héten át Lactobacillus reuteri 44, legalább 6 hónapos probiotikum-kezelést kapott csecsemőnél a bélmozgások gyakorisága jelentősen gyakoribb volt, mint a csak placebot kapott csecsemők esetében.
Yang és mtsai, 2008 1,37 x 1010 CFU (13,7 milliárd) 2 hétig Bifidobacterium lactis, S. thermophilus, L. bulgaricus 135 felnőtt nő esetében a széklet gyakorisága jelentősen nőtt, 41%-kal, és javult a székletürítés gyakorisága, illetve a széklet állaga is javult.
Bekkali és mtsai, 2007 4 x 109 CFU (4 milliárd) 4 hétig Bifidobacteria bifidum, B. infantis, B. longum, Lactobacilli casei, L. plantarum és L. rhamnosus 20, probiotikus baktériumok keverékét kapó, 4 –16 éves gyermeknél a bélmozgások heti 2-ről 4,2-re nőttek és a hasi fájdalom 45%-ról 25%-ra csökkent.
Bu és mtsai, 2007 8 x 108 CFU / nap (800 millió) 4 héten át Lactobacillus casei subsp. rhamnosus 45, 10 évesnél fiatalabb gyermeknél a székürítés gyakorisága és a kezelés sikere nagyobb volt, a magnézium-oxidot és a probiotikumot kapó csoport esetében is, kevesebb beöntés volt szükséges és kevésbé kemény széklet volt megfigyelhető, mint a csak placebot kapott csoport esetében. Hasi fájdalom vagy más mellékhatás nem volt megfigyelhető a probiotikum alkalmazásakor, azonban a magnéziummal való kezelés enyhe hasmenéssel járt néhány esetben.

Szimbiotikus készítmény a funkcionális székrekedésben szenvedő férfiaknál:
randomizált ellenőrzött vizsgálat

A kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos vizsgálatot 60 fiatal férfival végezték, akik enyhe, illetve mérsékelt székrekedésben szenvedtek. A páciensek véletlenszerűen kaptak szimbiotikus keveréket vagy placebo kapszulát naponta kétszer, 4 hétig. A szimbiotikus keverék (kereskedelmi márka neve: Protexin Balance) egyaránt tartalmaz prebiotikumot és probiotikus törzseket: Streptococcus thermophilus PXN 66, Bifidobacterium breve PXN 25, B. longum PXN 30, Lactobacillus acidophilus PXN 35, L. bulgaricus PXN 39, L. rhamnosus PXN 54 és L. casei PXN 37 baktériumokat, kapszulánként 1 x 108 CFU dózisban. A szimbiotikus csoportnál az átlagos székletgyakoriság a 2. héten szignifikánsan, 1,32-szeresére, illetve 1,58-szorosára nőtt a 4. héten a placebo csoporthoz képest. A széklet megjelenését értékelő Bristol-skála jelentős különbséget mutatott ki a 2. héten (0,83) és a 4. héten (0,91) a szimbiotikus és a placebo csoportok között. Ez különösen jelentős volt az olyan tünetek esetében, mint például a gyomorgörcsök megléte és a csökkent bélmozgás. A szimbiotikus csoportnál káros mellékhatás nem volt megfigyelhető. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy ez a szimbiotikus készítmény hatásosnak bizonyult a széklet gyakoriságának és állagának javításában.
Fateh R, Iravani S, Frootan M, Rasouli MR, Saadat S. 2011. Synbiotic preparation in men suffering from functional constipation: a randomised controlled trial. Swiss Med Wkly. 141:w13239.

A Bifidobacterium lactis DN-173010-et tartalmazó fermentált tej hatása székrekedésben szenvedő kínai nőknél

135 székrekedésben szenvedő nő véletlenszerűen kapott a vizsgálat tárgyát képező, 100g fermentált, vagy 100g élettelen baktériumot tartalmazó savanyított tejet (kontroll csoport) 2 hétig. A vizsgálati készítmény tartalmazott: Bifidobacterium lactis, Streptococcus thermophilus és Lactobacillus bulgaricus törzseket 1,37 × 1010 CFU dózisban. A kiindulási állapothoz képest a probiotikus baktériumok fogyasztása jelentősen megnövelte a széklet gyakoriságát az 1. hétén (3,5 szemben a 2,4-el) és a 2. héten (4,1 szemben a 2,4-el). A székletürítés gyakorisága és a széklet állaga is javult. A kontrollcsoporttal összehasonlítva a széklet gyakorisága szignifikánsan megnövekedett (3,5 szemben a 2,5 és 4,1 szemben a 2,6-os értékekkel). A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a probiotikus keverék a székrekedésben szenvedő felnőtt nőknél kedvező hatást gyakorolt a széklet gyakoriságára, a székletürítésre és a széklet állagára is.
Yang YX, He M, Hu G, Wei J, Pages P, Yang XH, Bourdu-Naturel S. 2008. Effect of a fermented milk containing Bifidobacterium lactis DN-173010 on Chinese constipated women. World J Gastroenterol. 14(40):6237-43.

A probiotikus keverékek szerepe a gyermekkori székrekedés kezelésében:
pilot vizsgálat

Ebben a pilot vizsgálatban 20, 4-16 éves korú, székrekedésben szenvedő gyermek 4 héten át több törzset tartalmazó probiotikus keveréket kapott. A probiotikus keverék Bifidobacteriaum bifidum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum és Lactobacillus rhamnosus törzseket tartalmazott 4 x 109 CFU napi dózisban. Az átlagos bélmozgás a 2. hétre 2-ről 4,2-re, míg a 4. hétre 3,8-ra nőtt, ami 47%-os javulást jelent.
12 gyermeknél, akiknél a bélmozgás gyakorisága 3-nál kevesebb volt hetente, jelentős javulás volt megfigyelhető, ugyanis ez a szám 1,0-ról 3,0-ra nőtt a 2. és 4. héten, ami 67%-os javulást jelent. A heti széklet inkontinencia események számának jelentős csökkenését a teljes csoportban megfigyelték: 4,0-ről 1,5-re csökkent a 2. héten és 0,3-ra a 4. héten. A hasi fájdalom jelenléte szintén szignifikánsan csökkent 45% gyakoriságról 25%-ra a 2. héten, és 20%-ra a 4. héten. Semmilyen mellékhatás nem jelentkezett a kísérlet során. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az említett több probiotikus törzset tartalmazó készítmény pozitív hatással volt a székrekedéses tünetekre.
Bekkali NL, Bongers ME, Van den Berg MM, Liem O, Benninga MA. 2007. The role of a probiotics mixture in the treatment of childhood constipation: a pilot study. Nutr J. 6:17.

A prebiotikus inulin

Az egészséges bélflóra helyreállításán túl az inulin elősegíti a vastagbél tartalmának továbbítását is. 1995-ben Gibson és munkatársai által végzett kísérletben arra a következtetésre jutottak, hogy az inulin enyhe hashajtó hatást fejt ki a baktériumok fermentációján keresztül a vastagbélben. Cartwright 2011-es kísérlete alapján – mivel a prebiotikumok az oldható rostok csoportjába sorolhatók – az enyhe hashajtó hatás az ozmózis elvén alapszik, vagyis a víz a koncentráció különbségnek megfelelően áramlik, a híg oldat felől a koncentrált oldat irányába. Ebben az esetben a víz a testből a bélüreg felé áramlik, mivel a vízben oldott inulin koncentráltabb oldatot képez a bélben, mint amilyen koncentrált folyadék található a test szöveteiben.

Prebiotikumok

Probiotikumok hatásának klinikai vizsgálati bizonyítékai székrekedés esetén

Referencia Adagolás Eredmények
Marteau és mtsai, 2011 Napi 15g inulin 28 napon át 50, székrekedésben szenvedő idős önkéntes esetében az inulin-kiegészítés a székletben található baktériumok teljes számának, ezen belül Bifidobactériumok számának jelentős növekedéséhez vezetett, valamint megnöve kedett a betegek emésztési folyamatokkal összefüggő elégedettségének mértéke és csökkent a székletürítés nehézsége is.
Bettler és mtsai, 2005 Napi 1,5g / 3g inulin 12 héten át 212, tápszerrel etetett csecsemőnél mindkét dózis biztonságosnak bizonyult és hozzájárult a csecsemők növekedéséhez. A 3g / literes adagot kapott csoportban kevesebb mellékhatás fordult elő és kevesebb volt a székrekedések száma, valamint a puffadás előfordulási gyakorisága a kontrollhoz viszonyítva.
Kleessen és mtsai, 1997 Napi 20 / 40g inulin 19 napig 25 idős kórházi betegben az inulin jobb hashajtó hatást mutatott, mint a laktóz, és csökkentette a funkcionális székrekedést is, csupán enyhe, hasi kellemetlenség-érzés mellett.
Castiglia-Delavaud és mtsai, 1998 Napi 50g inulin 16 napon át 9 egészséges fiatal férfinél az inulin jelentősen megnövelte a székelés gyakoriságát, a széklet víztartalmát és a teljes ürített baktériummennyiséget, ami egyben a széklettömeg növekedésével is együttjárt.
Gibson és mtsai, 1995 Napi 15g inulin 15 napig Az ételükben inulint fogyasztó négy alanyban 34%-kal nőtt a székletürítés gyakorisága és 2g-os növekedés volt megfigyelhető a széklet súlyában.

A cikória-inulin hatása a székrekedésben szenvedő idős emberekre: kettős vak klinikai vizsgálat

Ebben a randomizált, kettős vak, placebo kontrollos klinikai vizsgálatban 50 idős, székrekedésben szenvedő önkéntest vizsgáltak, akik vagy 15g cikória-inulint kaptak vagy pedig placebot 28 napig. Az inulin kezelés hatására jelentősen nőtt a baktériumok, elsősorban a Bifidobactériumok száma. Az inulint kapott csoport önkéntesei szerint nőt az emésztés utáni elégedettség érzése és csökkent a nehéz székletürítések száma. Enyhe gyomor-bélrendszeri tünetek megjelentek ugyan (felfúvódás), de ez nem eredményezte a kísérlet abbahagyását. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a napi 15g inulin szedése javítja a székrekedés tüneteit és ezáltal az életminőséget is az időskori székrekedésben szenvedő népességben.
Marteau P, Jacobs H, Cazaubiel M, Signoret C, Prevel JM, Housez B. 2011. Effects of chicory inulin in constipated elderly people: a double-blind controlled trial. Int J Food Sci Nutr. 62(2):164-70.

Normál időben született, fruktooligosachariddal kiegészített tápszerrel táplált csecsemők klinikai vizsgálata

Egy randomizált, multicentrikus kettős vak vizsgálat során 212, normál úton született, tehéntej-alapú tápszerrel táplált csecsemőt vizsgáltak, akik közül az egyik csoport csak tápszert, a másik tápszert plusz 1, illetve 3g / liter csicsókából kivont inulin fruktooligoszacharidot (FOS) kapott 12 hétig, igény szerint. A 3g / liter-es inulin adagot kapott csoport kevesebb mellékhatást mutatott és szignifikánsan kevesebb volt a székrekedések száma, valamint csökkent a puffadás gyakorisága a kontroll csoporthoz képest.
Bettler J, Euler AR. 2005. An evaluation of the growth of term infants fed formula supplemented with fructo-oligosaccharide. International Journal of Probiotics and Prebiotics 1: 19-26.

Az inulin és a laktóz hatása a bélflórára, a bakteriális aktivitásra és a székelés gyakoriságára időskori székrekedésben szenvedők körében

Ebben kísérletben a kutatók a laktóz vagy az inulin hatásának vizsgálatára fókuszáltak 25 székrekedésben szenvedő idős betegnél 19 napon keresztül. Az inulin dózis 20g / nap volt az 1 – 8 napig tartó periódusban, majd 40g / napra növekedett a 9 – 11 nap között, míg végül ezen a szinten maradt a 12. naptól a 19. napig. Az inulin a Bifidobactériumok számát jelentősen megnövelte 7,90-ről 9,21 / g-ra száraz székletre vonatkoztatva, ugyanakkor az Enterococcusok (kórokozók) számát és előfordulásának gyakoriságát csökkentette. A laktózt fogyasztó egyéneknél az Enterococcusok száma a székletben észrevehetően növekedett, a Lacobacillusok és a Clostridiumok száma pedig csökkent. A teljes baktériumszám nem változott. Az inulin fogyasztása 10 betegből 9-nél javította a székrekedést. A hasi diszkomfort érzése, főként a puffadás, ritkán és csak néhány betegnél volt jelen. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az inulin jobb hashajtó hatást mutatott, mint a laktóz, csökkentette az enyhe diszkomforttal járó székrekedést is. Érdekesnek találták, hogy az étrendbeli kis változások is, mint például az inulin pótlása, jelentősen befolyásolta az idős betegek bélflóráját, szemben más kutatók véleményével, akik szerint csak a csecsemők bélflórája érzékeny az étrend ilyesfajta változására.
Kleessen B, Sykura B, Zunft HJ, Blaut M. 1997. Effects of inulin and lactose on fecal microflora, microbial activity, and bowel habit in elderly constipated persons. Am J Clin Nutr. 65(5):1397-402.

Az útifű maghéj

A széklet lágyítása az első lépés a krónikus székrekedés kezelésében. Az útifű maghéjról (röviden: psyllium) kimutatták, hogy erős vízmegkötő képességénél fogva sokkal hatékonyabban lágyítja a székletet mint a többi, gyakran használt élelmi rost. Lágy, zselés anyagot képez, amely megkönnyíti a széklet távozását az emésztőrendszeren keresztül. A megnövekedett térfogatú széklet a bél falához nyomódva izomösszehúzódást vált ki, ezáltal támogatva a bélsár előrehaladását – ez a perisztaltikus mozgás néven ismert folyamat. Ha az étrend nem tartalmaz elégséges mennyiségű rostot, a széklet lassabban mozog, és több idő jut arra, hogy a szervezet a béltartalomból visszaszívja a vizet, amelynek eredményeként a széklet sűrűbbé és nehezebben továbbíthatóvá válik.

A psyllium előnye, hogy sokkal gyengédebb, mint a szokásos élelmi rostok (például a búzakorpa), amelyek irritációt válthatnak ki az arra érzékenyek belében.

Egyiptomi útifű
Egyiptomi útifű

A psyllium hatásosságának bizonyítékai a klinikai vizsgálatok tükrében

Referencia Adagolás Eredmények
McRorie és mtsai, 1998 5,1g naponta 2 × két héten át 170 betegnél a psyllium hatásosabbnak bizonyult, mint a hashajtó (nátrium-dokuzát) a széklet lágyítására és a széklet víztartalmára nézve, illetve javult a bélen való áthaladás (a tranzit) ideje is.
Ashraf és mtsai, 1995 5g naponta 2 × nyolc héten át 22 betegnél a psyllium szignifikánsan növelte a széklet gyakoriságát és súlyát, továbbá javult a széklet állaga is.
Cheskin és mtsai, 1995 24g naponta egy hónapig 10 idős betegnél a psyllium jelentősen csökkentette a teljes bél tranzitidőt a placebo esetén tapasztalt 53,9 óráról 30,0 órára.
Rouse és mtsai, 1991 3,5g naponta 2 × 4 héten keresztül 124 betegnél mind a laktulóz (gyakran használt hashajtó), mind a psyllium hatásosnak bizonyultak a krónikus székrekedés kezelésében.
Fenn és mtsai, 1986 3,6g naponta 3 × 2 héten keresztül 183 betegnél a heti bélmozgások száma 7-re nőtt, összevetve a placebo 4,5-ös értékével szemben. 60% -kal csökkent a hasi fájdalom, illetve a kellemetlen (diszkomfort) érzés a placebo 46%-os eredményével szemben.

A psyllium hatásosabb a krónikus székrekedés kezelésében, mint a nátrium-dokuzát

Ebbe a multicentrikus, randomizált, kettős vak, párhuzamos elrendezésű klinikai vizsgálatba 170, krónikus székrekedésben szenvedő beteget vontak be, amelyben a 2 hetes kezdeti (placebo) fázist 2 hetes kezelés követte. Az alanyok az egyik esetben 5,1g psylliumot plusz nátrium-dokuzátot kaptak naponta kétszer, a másik esetben pedig naponta kétszer 100mg nátrium-dokuzátot, továbbá psyllium placebot.
A kiindulási értékhez képest a psyllium 2,33%-kal növelte a széklet víztartalmát, szemben a nátrim-dokuzát 0,01%-ával. A psyllium emellett növelte a székletben található víz tömegét is (psyllium 84,0g / széklet, nátrium-dokuzát 71,4g / széklet) és a széklet tömegét is (psyllium 359,9g /hét; nátrium-dokuzát: 271,9g / hét). A 2. héten a bélmozgás gyakorisága szignifikánsan nagyobb volt a psyllium esetében (psyllium: 3,5 vs. dokuzát: 2,9). A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a psyllium hatékonyabb volt, mint a széklet lágyítására szolgáló hashajtó, valamint a széklet víztartalmának növelésében és a hashajtás hatásfokban is eredményesebb volt.
McRorie JW, Daggy BP, Morel JG, Diersing PS, Miner PB, Robinson M. 1998. Psyllium is superior to docusate sodium for treatment of chronic constipation. Aliment Pharmacol Ther. 12(5):491-7.

A psyllium terápia hatása a széklet tulajdonságaira, a vastagbél-tranzitra és az anorektális funkcióra krónikus idiopátiás székrekedésben

A 4 hetes bevezető placebo-periódus után 22, ismeretlen eredetű székrekedésben szenvedő beteg véletlenszerűen kapott 8 héten keresztül vagy psylliumot (naponta kétszer 5g-ot) vagy placebot, majd ezt követően mindkét esetben 4 hetes kimosási (kezelésmentes) fázis következett. A széklet gyakorisága jelentősen nőtt a 8 hetes psyllium-kezelés után, 24%-kal (3,8 szemben a 2,9 széklet/héttel), a széklet súlya pedig (665,3g, szemben a 405,2g-mal) közel 40%-kal nőtt. Az alanyok javuló széklet-állagról számoltak be (3,2 pont szemben a 3,8 ponttal), a székletürítésnél jelentkező fájdalmat pedig alacsonyabbra értékelték (2,0 pontra szemben a 2,6 ponttal), melyet a psyllium következményének tulajdonítottak. A placebo-csoportban nem volt kimutatható javulás. Levonható a következtetés, miszerint a psyllium növeli a széklet gyakoriságát, súlyát és javítja széklet állagát az ismeretlen eredetű székrekedésben szenvedők körében. Ezek a hatások valószínűleg inkább a psyllium vízvisszatartó és térfogatot növelő tulajdonságának köszönhetők, mint a bélfal izomzatára kifejtett hatásának.
Ashraf W, Park F, Lof J, Quigley EM. 1995. Effects of psyllium therapy on stool characteristics, colon transit and anorectal function in chronic idiopathic constipation. Aliment Pharmacol Ther. 9(6):639-47.

Az időskori székrekedés kialakulásának okai és az élelmi rost hatása placebóval szemben

Ebben az egyszeres vak, randomizált, keresztezett placebo-kontrollált kísérletben, tíz-tíz, idősek otthonában élő férfit és nőt vizsgáltak, akik a krónikus székrekedést leszámítva egészségesek voltak. A páciensek napi 24g psylliumot vagy placebot kaptak egy hónapon keresztül, majd csere következett további egy hónapig, ami alatt a másik típusú kezelést kapták. A székrekedést okozó fő mechanizmus ezeknél a betegeknél a lassú vastagbél tranzitidő és a medencei izommozgások koordinációjának zavara volt. A psyllium hatására jelentősen csökkent a teljes béltranzit-idő a placebo 53,9 órás idejével szemben 30 órára. A széklet súlya és állaga ugyan nem mutatott jelentős javulást, de növekedés volt megfigyelhető a székletürítés gyakoriságában (1,3 székletürítés / nap szemben a 0,8 székletürítés / nappal). A psyllium kezelés javította a széklet vastagbéltranzitidejét, de, amint az várható volt, nem javította a leggyakoribb rendellenességet, a medencefenék izommozgása koordinációjának hiányát akkor sem, ha a székrekedés klinikailag javult.
Cheskin LJ, Kamal N, Crowell MD, Schuster MM, Whitehead WE. 1995. Mechanisms of constipation in older persons and effects of fiber compared with placebo. J Am Geriatr Soc. 43(6):666-9.

Lepicol – székrekedési vizsgálat

Litvániában, 27 orvosból álló kutatócsoport által végzett kísérletben 79 beteget vizsgáltak (76% nő és 24% férfi), ahol az átlagéletkor 60 év volt (18 – 82 év között). Psylliumot, inulint és a probiotikumokat tartalmazó Lepicol port kaptak 1 teáskanál mennyiségben naponta 1 – 2 alkalommal, 3 hónapig. A sikertelen székletürítés, a hiányos székletürítés érzése, a túlzott gázképződés, a fájdalmas székletürítési inger és a nehéz-gyomor érzése jelentősen csökkent. A hashajtók alkalmazása a résztvevők körében 50%-ról 5%-ra mérséklődött. A bélmozgások száma jelentősen megnőtt a heti átlagos 2,7-ről 5,7-re. Megállapítható, hogy a Lepicol hatékonyan csökkentette a székrekedéssel kapcsolatos tüneteket a felhasználás első hónapjától. A hatás a használat időtartamával egyenes arányban növekedett. A Lepicol csökkentette a hashajtók bevételének szükségességét és helyreállította a normál székletürítési folyamatot.

Székletürítés növekedése Probiotics International,
saját eredmény

Összefoglalás

Az eredményeket összefoglalva, a napi 7g és 24g közötti dózisban adagolt psyllium pozitív eredményt hozott, mivel növelte a széklet gyakoriságát és tömegét, valamint a széklet állagát is javította, aminek következtében a kapcsolódó hasi fájdalmak és a kellemetlen tünetek egyarát csökkentek. Ezek az eredmények mind a felnőttek, mind pedig az idősek körében megfigyelhetők voltak. Bár a psyllium sokkal szelídebb és természetesebb megoldást kínál, egyes vizsgálatokban azt tapasztalták, hogy hatása az általánosan használt hashajtókkal jól összemérhető és néhány esetben még jobb eredményt is hozott.

A probiotikumok további előnye, hogy javítják a székletürítés gyakoriságát és a széklet állagát, valamint a kísérő jelenségként fellépő hasi fájdalmat is mérséklik. Ennek oka valószínűleg az, hogy a székrekedésben szenvedő betegeknél a bélflóra egyensúlya felborul, melyet a probiotikum előnyösen befolyásol.

Ezeket a hatásokat csecsemőknél, felnőtteknél és időseknél is megfigyelték túlságosan laza széklet megjelenése nélkül.

Végezetül a napi 1,5 – 50g inulin bevitele nemcsak a hasznos baktériumok számát javította, hanem a csecsemőkben, felnőttekben és idősekben is javult a béltranzit ideje, valamint egy vizsgálatban a szokásos hashajtásnál hatékonyabbnak bizonyult, mellékhatások nélkül.